CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Se anunta o saptamana foarte calda. De azi incepe iar treaba la stupi.
Deja le incalzesc apa sa le dau.
De maine mai ales vor si baga polen poatr si ceva nectar. Natura va avansa bine .
Asa ca pregati-va de actiune.

Eugen B

Azi vreme ciudata la mine. Dar pregatesc ramele pentru transvazare

oroles

Nu cred ca voi putea transvaza pana in mai. Nu e prea repede Eugen B?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

#2898
Am scris ca pregatesc ramele pentru transvazare. Nu ca ma apuc de transvazar.
Am mai luat 2 rame de la trag cu hranitor mic si facute f intetesant.
Anul trecut nu mi-au ajuns ramele pentru facut matci. Anul asta sper sa fie destule.
Acuma le-am montat. Sper din 20 aprile sa fac prima transvaxare

Eugen B

Azi cea mai buna zi pe anul 2017. cred ca asa a fost la majoritatea in tara.
chiar si nectar am gasit, si polen, salcia a dat bine azi. Cu caldura asta nici nu ma gandesc ca in 2 zile corcodusul, caisul si piersicul vor inflori.
Matcile ponteaza foarte bine si compact. Cred ca si selectia isi spune cuvantul.

dorindafi

dau sirop de zahar de 3 saptamani in concetratie de 2/1[ 1litru la 3/4 zile] si nu se cunoaste aproape deloc la rame
fagurii nu albesc deloc , sa fie zaharul de proasta calitate ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Nu cred ca zaharul e vinovat. Probabil erau cu rezervele aproape de zero si aproape tot ce li se da e transformat in puiet.

Eugen B

Multi se plang ca au putin puiet. Exista 2 motive mari. Matci slabe sau batrane si rasa albinei.
La ora actuala am stupi recordisti pe 6-7 rame de puiet. Incep marcarea stupilor de selectie pe criterii de iernat, consum , explozie primavara etc . Urmaresc de 1 an mai multi stupi si in mare am gasit ceva linii bune zic eu

Bistriteanul

Ieri, primul control, 61 de familii, toate prezente. Unul singur avea o matca trantorita. I-am cantat: E scris pe tricolor unire".
Stimularea cu sirop am inceput-o deja de 2 saptamini, iar familiile se prezinta bine, poate mai bine decat niciodata la aceasi perioada.
Aduc polen la greu.
Unul singur avea puiet racit scos la urdinis, posibil o familie mai slaba, la care matca s-a intins mai mult decat era plapuma, iar perioada rece  le-a afectat.

Am bagat la iernat in general familii puternice, cateva pe 6 rame si cele mai multe pe 7-8 rame. (Toate care au fost mai slabe le-am unit in toamna).
Doar 2 familii sunt pe 5 rame si  unul singur pe 4 rame, au trecut cu bine.
Am fost nevoit ca la vre-o 5-6 sa le bag rama suplimentara pentru ouat si chiar fagure artificial, ca au inceput sa creasca ceara deasupra ramelor. Situatie speciala.

Nu sunt adeptul actiunilor suplimentare, nu fac restrangeri in primavara, adica daca restrang cat trebuie in toamna, primavara doar stimulare si extindere.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

tavy

La mine "puțoii" au inceput sa construiasca pe diafragma, probabil s-au umflat de la polenul de "p. tigancii" pentru ca pomii fructiferi mai asteapta cateva zile.

Eugen B

Am o intrebare. Cei care lucreaza  cu micro nuclee , sunteti multumit de ele? vreau si eu sa imi fac cateva anul asta. sa bag ceara in ramele alea mici sau le construiesc ele singure?
Vreau sa fac rame mici mici, in cutii de ampora(polistriren extrudat). Vreau sa fac matci doar pentru mine si as vrea sa fac si in nuclee mici , si de experineta si sper sa fie bine, cand am nevoie de matca apelez direct la nucleu nu mai iau de la roi.
De marti-miercuri iar incepe treaba serioasa in stupina din cauza vremii.

roi_ag

Am de vânzare , am constatat că nu îmi trebuiesc atâtea, nu fac mătci sa vând, uitele cum arată

corneliuhrom

 d l eugen b cred ca cele mai bune  sunt cele  cu rama 1;1 pliata in doua [cu rupere   ]si roinite dimensionate  pt  intreaga si pat cald [ urdinisele le stabiliti ,sa poata ierna si doi   pe  cite 3 rame [jumatati de 1; 1 ]  :ok: :yes:.

corneliuhrom

acest  top  afost creat de  ;batrinul ;;  am inteles ca are probleme cu iernatul albinelor  se poate ceva detalii  :-c :bzz:

Eugen B

Domnu roi_ag nu imi plac deloc ramele alea, de ce, pentru ca nu are loc albina pe margine sa circule deloc.
Am roinite si de 3 si 5 rame 1/1, dar vreau sa fac si in nuclee sa vad exact care e treaba.
Ramele mici le vreau exact ca cele mari sa arate, dar in miniatura.
Ceva de genu vreau sa fac, rama cum e in poza 1 si nucleul in poza 2, si deasupra sa fac un fel de podisior unde pot baga si mancare. si dupa capacul. vom vedea ce va iesi, din 3 rame mici vreau sa fac 1 de 1/2