CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

@tinumaftei, cand facea rotirea? In ce perioadă?  Alterna ramele pe care le rotea (una da, una nu)? Parca au mai fost discutii pe forum despre aceasta tehnica si nu s-au spus numai lucruri bune.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Parerea mea este ca treaba asta se poate face numai cand familiile sunt foarte populate si cand noptile nu mai sunt raci. Altfel, daca acum puietul e in jumatatea din fata a cuibului si noi intoarcem o rama cu puiet, acest puiet ajunge spre spatele cuibului si obligam albinele sa incalzeasca un mult mai mare spatiu, ceea ce nu-i posibil la familii mai mici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 08, 2017, 09:19:13 AM
@tinumaftei, cand facea rotirea? In ce perioadă?  Alterna ramele pe care le rotea (una da, una nu)? Parca au mai fost discutii pe forum despre aceasta tehnica si nu s-au spus numai lucruri bune.
Asta e muncă de chinez. El ținea cuibul fffffstrans, cu albina după diafragmă și nu rotea decât o ramă. Apoi după câteva zile altă. El l-am apreciat că mare meșter fiindcă ținea stupii într-o zona cu mult vânt și primăvara nu avea decât puțin polen de la pomi. Cu toate astea scotea în fiecare primăvară miere de la răpită!!

Eugen B

Trantore am sa mai scris undeva de trag. Cred ca pe 26 voi veni si eu, asa cred si sper

corneliuhrom

d l yulian  2,5 kg ceara de la 11 faguri topiti  ))/.

Eugen B

Trebuie sa intelegeti ca aici pe forum suntem stupari, nu oameni onesti si corecti. Totusi daca o rama este bine topita se poate extrege undeva la 180-200g ceara, la 11 faguri se poate sa ajunga undeva la maxim 2,2-2,3kg, de ce nu?
Cred ca yulian se refera la faguri 1/1. Depinde si ce topitoare folosim

yulian

Citat din: corneliuhrom din Februarie 08, 2017, 12:14:34 PM
d l yulian  2,5 kg ceara de la 11 faguri topiti  ))/.
2.4kg. Am mai zis de topitor si la pag. 181,182 http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6819.2700 ,este din cel pe presare, se taie fagurele de pe rama. Consider ca isi merita toti banii!!

Citat din: Eugen B din Februarie 08, 2017, 12:54:41 PM
Totusi daca o rama este bine topita se poate extrege undeva la 180-200g ceara, la 11 faguri se poate sa ajunga undeva la maxim 2,2-2,3kg, de ce nu?
Cred ca yulian se refera la faguri 1/1. Depinde si ce topitoare folosim
Sunt ramele din cuib de 1/1, de la cei care au dat coltul  :hi:

P.S. pentru cine nu crede, il astept cu 10 rame si un bax de bere la mine si facem media impreuna  =)) =))

oroles

Azi m-am dus l-a stupina. Am tras un butoi de miere in borcane. Cum mi-a mai ramas niste miere mai tare am zis sa o bag la un stup. Il vazusem cu albina stransa intr-un ghem care acoperea complet 2 rame 1/1, desi lejer ocupa 5 rame. Efectiv erau albine cat sunt ramele de lungi. Am zis sa ii pun azi o turta in cap. Cand l-am deschis era mort. Pe 3 rame era plin de mancare (doua pline ochi si una pe jumătate ). Sub ramele pline era si acolo albina moartă.  Nu înțeleg fenomenul si de ce au murit. De pe cele doua rame au consumat tot si clar ca au murit de foame. Interesant e ca si sub ramele pline era albina moarta. Restul striga prezent la stetoscop.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

O foaie care o bagam in rame are 100g, si ceara ca o mai caldeste albinele e clar ca masa de ceara va creste. Doar trebuie sa ne gandim logic. Multi nu topesc bine rame. Unii bostinari fac ceara la greu de la multi stupari.
Pt.Oroles. : trebuia sa ii mai strangi putin, posibil sa fi avut puiet, sau cat a fost frig au ramas acolo, nu s-au mutat si au murit.
Am mai spus undeva, pana aici sa murit in mod special de varroa, de aici in colo se moare de foame. Mai sunt cazuri, asta e, trebuie mare grija.

corneliuhrom

d l eugen multumesc pt informatia  in legatura cu ceara ,va doresc iesire cu bine din iarna  :bzz:.

Eugen B

Sa fi sanatos si tu si albinele tale. Sa ne auzim cu multa miere dupa salcam.
Doar un sfat pentru cei care topesc ceara. Folositi metoda lui yulian sau cu presa. Bafta

MirceaCalin

Azi le-am mai pus ultimele turte cumpărate, împărţite în bucăţi de cîte 250 g ; m-am decis să mă apuc de preparat turte de zahăr pudră şi miere pentru următoarea hrănire!
Prognoza meteo e însă destul de proastă, pentru mine.
Nu se arată condiţii de zbor decât pe la mijlocul lui martie, deocamdată.

PS: Sper să se înşele meteorologii !!!  :nod:

cipik

Citat din: oroles din Februarie 08, 2017, 06:33:47 PM
.... Cand l-am deschis era mort. Pe 3 rame era plin de mancare (doua pline ochi si una pe jumătate ). Sub ramele pline era si acolo albina moartă.  Nu înțeleg fenomenul si de ce au murit. De pe cele doua rame au consumat tot si clar ca au murit de foame.......
Cel de la care am invat eu apicultura in prima iarna mi-a spus asa: Daca iti moare stup in iarna cu miere pe ramele din cuib, insemna ca nu ai strâns familia.
Eu nu pot sa mă laud cu mega familii pe n-spe rame, maxim pe 5, dar toate 5 negre de albna,  din care mijlocul este cam jumătate miere si marginasele cat mai multa ca din februarie oricum începem cu turtele.
Pot sa zic ca in iarna nu am avut pierderi de 3 ani aplicând aceasta metoda, dar nu am nici multi.
Dar cel mai important este ca la răpită pun caturile si fac si miere.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MirceaCalin

#2848
Azi, pe o vreme grozavă, cu soare şi 5 °C m-am gândit să arunc o privire prin folii şi am avut surpriza să văd câteva "muncitoare" din stupii cu rădăcini în Bucovina că scoseseră  5-6 "cadavre" pe placa de zbor şi se străduiau să finalizeze cumva operaţiunea.
Altele cred că aduceau apă, că prea veneau în linie dreaptă.
La ceilalţi era linişte la exterior.

Se pare că doar pe la mijlocul săptămânii viitoare va fi vreme de zbor.
Aşteptăm...

http://www.youtube.com/watch?v=NKgaHfriFM8

oroles

Citat din: cipik din Februarie 09, 2017, 10:59:38 PM
Cel de la care am invat eu apicultura in prima iarna mi-a spus asa: Daca iti moare stup in iarna cu miere pe ramele din cuib, insemna ca nu ai strâns familia.
Eu nu pot sa mă laud cu mega familii pe n-spe rame, maxim pe 5, dar toate 5 negre de albna,  din care mijlocul este cam jumătate miere si marginasele cat mai multa ca din februarie oricum începem cu turtele.
Pot sa zic ca in iarna nu am avut pierderi de 3 ani aplicând aceasta metoda, dar nu am nici multi.
Dar cel mai important este ca la răpită pun caturile si fac si miere.
@cipik, nu ai inteles. L-am strâns suficient.  Problema e ca această familie, in loc sa ocupe 5 faguri, plecând din fața catre spate cu mancatul, au ocupat doar 2 rame pe toata lungimea lor. Ghemul s-a format pe 2 rame cat sunt ele de lungi in loc sa se distribuie proportional  între rame. Practic a mancat tot ce era pe acele două rame si atat. Eu am apreciat corect cand l-am strâns. Familia nu s-a pozitionat corect. Este posibil sa se fi pozitionat asa din cauza căldurii emanate de diafragma de polistiren. Iarasi, e posibil sa fi avut puiet tot timpul, matca fiind tanara. Sau sa fi pierdut matca. Altfel nu imi explic forma ghemului.

Asta nu înseamnă ca stuparul nu are nicio vina.  Daca venea cu o pungă de miere la timp scăpau sigur.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani