CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Week-endul asta. La mine arata o zi cu 8 grade si 3 cu  12 grade. Cred ca ar trebui sa am zbor de curatire. Dar mai stii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

La 12 grade cu soare si fara VANT vor zbura ---dar se anunta si vant

gore

De 2 luni liniste totala fara zbor, dar in stupi totul e OK.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Eugen B

La mine sunt mai bine de 2 luni, daca imi aduc bine aminte de prin 20 noiembrie nu au mai iesit deloc afara. Cred ca undeva la 2-3 luni e ok sa nu iasa, dupa cred ca va fi nasol.
DAca au astia de la meteo dreptate din martie va fi buna vremea, ar fi fain sa fie asa, sa fie un martie caldut.
Am si ascultat ceva roi inca odata sa fiu sigur ca mai bazaie, si se pare ca totul e ok.

dinupaltinis

La mine ultima oara au iesit in 11 decembrie la zbor deci n-ar fi asa mult dar totusi au fost pline.E galbena zapada pe linga stupi.Sa vedem ce face maine ursu,isi vede umbra sau nu.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

pad3

azi la stupina cer noros, 14 gr C, lipsa vant. fericit ca o sa vad albinele la urdinis, da de unde, ici colo cate una mai dilie se invartea pe-afara. am ciocanit mai tare in lazi - m-au bazait dar nu au iesit. cred ca e de la aroganta aia de urgenta de nu vor sa iasa ca daca e de la prea mult puiet am sfeclit-o. Alta intrebare?... pardon, parere?
somnul ratiunii naste monstri

corneliuhrom

nu cred ca e bine sa bati in stup mai bine luati capacul si stropit cu putin sirop cald ,inchis stupul si deschis mai mult urdinisul [acum e bine sa mentineti liniste deplina pina se iveste alt moment de iesire la zbor /poate chiar miine daca  nu sunteti inzona de ploi ] , va doresc iesire cu bine din iarna  :bzz: ^:)^.

NYK74

Azi  se anunțau temperaturi mai mari în zona mea,dar,nu a fost să fie.
Acum două zile la 8 grade,a facut zbor doar o familie,restul toate la cușcuțã.Nu au facut zbor de la intrarea în iarnă,curenții de pe valea Siretului,mențin zona friguroasă.Deh,asta e,.... :P

oroles

La mine sunt 9.7 grade acum. Sper sa mai crească
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

      Azi am avut 5 grade. Am ridicat podișorul la doi stupi să văd cum e poziționat ghemul.Sus și la mijloc. Sigur mai au mâncare suficientă. Am fost surprins de faptul că ghemul era afânat la ambii și s-au arătat foarte deranjate și m-au  atacat foarte energic. Am luat și primul ac pe anul ăsta. :)
Sunt sigur că toți arată la fel. Dar de ce erau așa de supărate?Am turtițe de miere pregătite dar nu cred că le pot pune ceva fără fum. Și cum să folosesc fumul pe timpul ăsta? Cred că mai am de așteptat până în martie....

pad3

Citat din: pad3 din Februarie 03, 2017, 06:00:09 PM
azi la stupina cer noros, 14 gr C, lipsa vant. fericit ca o sa vad albinele la urdinis, da de unde, ici colo cate una mai dilie se invartea pe-afara. am ciocanit mai tare in lazi - m-au bazait dar nu au iesit. cred ca e de la aroganta aia de urgenta de nu vor sa iasa ca daca e de la prea mult puiet am sfeclit-o. Alta intrebare?... pardon, parere?
azi, sambata 13 gr, nor si vant. albinele au iesit masiv la zbor, cca 1 ora. deci ieri nu le placea ca nu sufla vantul ??
somnul ratiunii naste monstri

corneliuhrom

d l pad3 ieri s a desfacut ghemul s au incalzit fagurii in partea de jos si astazi au iesit [sa ne bucuram de asta ,si la mine a fost la fel],va doresc iesire cu bine din iarna :bzz:un an bun  %%-.

pad3

multumesc corneliu, :hi:  rezultate bune tuturor, in noul an apicol
somnul ratiunii naste monstri

gore

Am privit si atat, am sperat la un zbor usor de curatire, 8 grade, nimic. De maine se raceste iar, mai mult se strica si vremea.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

oroles

Zbor anemic. 11 grade cu nori.  Poate maine va fi mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani