CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Am aşteptat şi eu azi 11 grade cât anunţau la meteo...
Degeaba; am "primit" dăcât un maxim de 6 grade şi o ceaţă grozavă după ora 18:00.
Totuşi am profitat şi am înlocuit turtele Dulcofruct cu Beefonda cu Nozevit şi am mai scos rame de pe margine.

stefan1

  Ieri am avut o maxima de 9oC, temperatura nemaiatinsa din 22 noiembrie. A fost un zbor frumusel la toti stupii, fara a fi un zbor de curatire in adevaratul sens. Au mai iesit la zbor in saptamana trecuta, la temperaturi mai mici. Ma mira ca nu vad nici o urma pe capace !!! desi am avut multisoara miere de mana in toamna!
   Un lucru grav este ca stupul de pe cantar a scazut cu 2,7 kg in ianuarie! NICIODATA nu am avut o asemenea scadere in ianuarie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 03, 2016, 09:19:23 AM
  Ieri am avut o maxima de 9oC, temperatura nemaiatinsa din 22 noiembrie. A fost un zbor frumusel la toti stupii, fara a fi un zbor de curatire in adevaratul sens. Au mai iesit la zbor in saptamana trecuta, la temperaturi mai mici. Ma mira ca nu vad nici o urma pe capace !!! desi am avut multisoara miere de mana in toamna!
   Un lucru grav este ca stupul de pe cantar a scazut cu 2,7 kg in ianuarie! NICIODATA nu am avut o asemenea scadere in ianuarie.
Inseamna ca aveti albine rezistente la iernare. La noi in SE desi a nins destul de serios au fost cel putin 10 zile bune de zbor de la sf lui noiembrie. Dar si aici consumul a fost mare. Eu il apreciez chiar mai mare, fiindca la unul din stupi am inlocuit doua rame care erau complet goale desi erau rame de 1,5 kg la impachetare. In schimb populatia stupilor pare mai numeroasa decat la impachetare, anul acesta

dany 1

Populația este mai numeroasa fata de momentul  împachetării deoarece  mâtcile au pontat  foarte mult  datorita temperaturilor ridicate care au fost chiar si in luna Decembrie.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2016, 09:35:25 AM

Inseamna ca aveti albine rezistente la iernare. La noi in SE desi a nins destul de serios au fost cel putin 10 zile bune de zbor de la sf lui noiembrie. Dar si aici consumul a fost mare. Eu il apreciez chiar mai mare, fiindca la unul din stupi am inlocuit doua rame care erau complet goale desi erau rame de 1,5 kg la impachetare. In schimb populatia stupilor pare mai numeroasa decat la impachetare, anul acesta

  Stiu clima din zona aia ca am stat la Timisoara 5 ani. Nu se compara cu cea de sub cei mai inalti munti din tara, mai cu seama temperaturile nocturne. De aceea si modul de stuparit trebuie adaptat zonei. Unora le da mana sa stimuleze inceperea cat mai timpurie a pontei dar la mine cel putin asta nu e de dorit. Acum si de ceva vreme incoace, mai apare la sfarsit de decembrie sau in ianuarie cate o zi buna de zbor, dar sunt ani cand peste 3 luni albinele nu pot iesi din stupi. E un risc asumat sa fortezi dezvoltarea timpurie. Ai avantaje daca totul merge bine. Dar este suficient ca la 5-6 ani sa ai un an cand vremea rea si lipsa zborurilor sa duca la diaree, care va afecta dezvoltarea pe multa vreme a familiilor sau chiar la mortalitati. Acest risc e mai mic unde clima e mai blanda. Suprafete mari de puiet cand vremea este rece, au pe langa avantaje si multe dezavantaje: la mult puiet, primele culesuri de la salcie in special sunt mai mici, ca mai multe albine trebuiesc sa ramanasa asigure temperatura pentru puiet. De asemenea puietul mult creeaza foamea de polen si obliga albinele sa plece la cules la temperaturi nepotrivite, multe dintre ele pierind amurtite de frig. Asta mai cu seama daca sursele de polen sunt departe de stupina sau daca numarul prea mare de stupi din zona obliga albinele sa mareasca raza zonei de cules. Sa nu mai vorbesc de pericolul ca in frigurile trzi, puietul periferic sa raceasc si sa moara, dand inapoi familia cu 2 saptamani sau chiar mai mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

mare dreptate ai nene stefane
in zonele montane pt iernare trebue familie buna si rame pline
astazi la 15 grade am verificat cuiburile la ceva stupi
consum redus , puiet putin capacit [ dar asta nu-i o problema ] si ceva larvar si cite o rama trasa din cuib
si iata o rama din 6 ramase si cum e asta cam asa se prezinta toate
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Vyktor

Citat din: sorinma din Februarie 02, 2016, 08:14:28 PM
Cred ca a rupt-o ala cu ciocanu... :nudie:

Va hotarati azi?
Ori a rupt o,  ori a supt o?  =))
Nu mai intelegem nimic. :rotfl:

oroles

Citat din: dorindafi din Februarie 03, 2016, 02:12:12 PM
mare dreptate ai nene stefane
in zonele montane pt iernare trebue familie buna si rame pline
astazi la 15 grade am verificat cuiburile la ceva stupi
consum redus , puiet putin capacit [ dar asta nu-i o problema ] si ceva larvar si cite o rama trasa din cuib
si iata o rama din 6 ramase si cum e asta cam asa se prezinta toate
Ceva e in neregula... Ai albine si stupi de la Ursu? Numai el a avut consum 0.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

happy

In Amara a fost ca vara,zburau albinele peste tot,masina a fost pictata tare frumos.Am terminat de dat turte proteice la toti,avea dreptate Tinumaftei sunt mai populati stupii acum decat la impachetare. :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

dorindafi

Citat din: oroles din Februarie 03, 2016, 05:47:02 PM
Citat din: dorindafi din Februarie 03, 2016, 02:12:12 PM
mare dreptate ai nene stefane
in zonele montane pt iernare trebue familie buna si rame pline
astazi la 15 grade am verificat cuiburile la ceva stupi
consum redus , puiet putin capacit [ dar asta nu-i o problema ] si ceva larvar si cite o rama trasa din cuib
si iata o rama din 6 ramase si cum e asta cam asa se prezinta toate
Ceva e in neregula... Ai albine si stupi de la Ursu? Numai el a avut consum 0.  :rotfl: =))
ma tilharule , eu am zis consum redus si stupii sunt de la lupu   :rotfl:   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Gigiatat

Nu stiu cum ar trebui sa fac acum pentru ca.....
In ajunul Craciunului am pus cate o jumatate de turta energetica(preventiv si ca sursa de informatie usor accesibila),pe 29 ianuarie si 3 februarie am constatat consum neuniform.Patru din 38(26+12 locatii diferite)aproape au terminat-o,cinci abia s-au atins ,restul au luat jumatate.Am deschis unul din cei ce aproape au consumat-o:prima rama de langa diafragma golita jumate din ce am lasat,urmatoarea plina de sus pana jos de miere,( mai ales fata dinspre a treia), a treia trei sferturi pe ambele fete cu puiet capacit.Am completat cu turta si am inchis repede.Dupa consum si picaturile de condens  de pe folia pusa in locul unei blanite de podisor,pot aprecia cantitatea de puiet in fiecare familie in termeni de mult sau putin.
........?
-trebuie turta proteica?
-picaturile de condes sunt necesare sau fac mai mult rau?(il pot controla prin aerisirea cu plasa din blanita de langa diafragma 5x10 cm,acoperita cu textile)
    Va multumesc frumos!(sperand ca ma bagati in seama)       

happy

Este necesara turta proteica mai ales ca exista puit si albinele au avut zbor de curatire(sper).Condensul nu este bun,picaturi mai ales.Nu aveti ziare sau altceva care sa absoarba umiditatea ridicata?Folia se pune cand este fund antivaroa in rest nu are ce cauta iarna.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Gigiatat

#2412
Multam se sfat happy,voi actiona in consecinta.Folia inlocuieste doar una din cele 5-6 blanite ale podisorului,este de dimensiunea ei ,pentru a vedea ghemul si pentru ca nu intodeauna incape turta sub podisor.Peste podisor ,textile si peste ele o bucata de ziar in dreptul ghemului 

mph

Citat din: dorindafi din Februarie 03, 2016, 02:12:12 PM
mare dreptate ai nene stefane
in zonele montane pt iernare trebue familie buna si rame pline
astazi la 15 grade am verificat cuiburile la ceva stupi
consum redus , puiet putin capacit [ dar asta nu-i o problema ] si ceva larvar si cite o rama trasa din cuib
si iata o rama din 6 ramase si cum e asta cam asa se prezinta toate

Frumasa lucrare au facut fetele!

mape 48-petru manea

Citat din: Gigiatat din Februarie 06, 2016, 08:35:09 PM
Nu stiu cum ar trebui sa fac acum pentru ca.....
In ajunul Craciunului am pus cate o jumatate de turta energetica(preventiv si ca sursa de informatie usor accesibila),pe 29 ianuarie si 3 februarie am constatat consum neuniform.Patru din 38(26+12 locatii diferite)aproape au terminat-o,cinci abia s-au atins ,restul au luat jumatate.Am deschis unul din cei ce aproape au consumat-o:prima rama de langa diafragma golita jumate din ce am lasat,urmatoarea plina de sus pana jos de miere,( mai ales fata dinspre a treia), a treia trei sferturi pe ambele fete cu puiet capacit.Am completat cu turta si am inchis repede.Dupa consum si picaturile de condens  de pe folia pusa in locul unei blanite de podisor,pot aprecia cantitatea de puiet in fiecare familie in termeni de mult sau putin.
........?
-trebuie turta proteica?
-picaturile de condes sunt necesare sau fac mai mult rau?(il pot controla prin aerisirea cu plasa din blanita de langa diafragma 5x10 cm,acoperita cu textile)
    Va multumesc frumos!(sperand ca ma bagati in seama)       

Tragi folia in fata sa ramana in spate ( opus urdinisului ) o fanta de 3-4 cm peste care pui textile