CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

serban

      La controlul făcut de mine,acum două zile,am remarcat la toți stupii,ghemul format sus,pe miere,la podișor. Am crezut că nu au miere,dar au.Am podișor cu plasă și nu am găsit condens dar.....
       În revista Apicultura nr. 2/1961,într-un studiu făcut de sovietici,aceștia explică faptul că,în condițiile în care urdinișul este prea larg, ghemul are tendința de a se ridica din fața frigului și a se forma sus,pe miere. Autorii studiului spun că este indicat să fie închis urdinișul de jos și format un altul în treimea superioară,astfel,susținând ei,că iernarea este ideală,fără condens și consum mic.
      Experiența mea limitată nu-mi permite să suțin nimic. Spun ce am citit.  :hi:

dorindafi

dar sovieticii aveau podisor cu plasa ?
cu fund plin poti tine urdinisul deschis complect , tot sovietic
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dany 1

Acum 2 zile când zici ca ai verificat  cred ca a fost destul de cald  si la tine, motiv pt care albinele s-au  ridicat sus.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

serban

Într-adevăr,nu era precizat dacă aveau podișor cu plasă sau nu. Înclin să cred că nu și cred că albinele erau sus datorită căldurii. Când o să scadă temperaturile la 0 grade,o să verific de curiozitate unde  se află cuibul și vă țin la curent. :hi:

tinumaftei

Citat din: serban din Ianuarie 30, 2016, 07:43:02 PM
      La controlul făcut de mine,acum două zile,am remarcat la toți stupii,ghemul format sus,pe miere,la podișor. Am crezut că nu au miere,dar au.Am podișor cu plasă și nu am găsit condens dar.....
       În revista Apicultura nr. 2/1961,într-un studiu făcut de sovietici,aceștia explică faptul că,în condițiile în care urdinișul este prea larg, ghemul are tendința de a se ridica din fața frigului și a se forma sus,pe miere. Autorii studiului spun că este indicat să fie închis urdinișul de jos și format un altul în treimea superioară,astfel,susținând ei,că iernarea este ideală,fără condens și consum mic.
      Experiența mea limitată nu-mi permite să suțin nimic. Spun ce am citit.  :hi:
Toata lumea fuge de condens. Insa daca obtii un stup fara condens prin curent de aer si temperatura scazuta in zona adiacenta cuibului, nu ai rezolvat mare lucru, pentru ca albinele vor fi nevoite sa lupte din greu cu frigul. Sigur o familie buna ierneaza si sub cerul liber sub o creanga de copac, da, s-au vazut cazuri, insa daca acea familie avea un adpost era mult mai bine si longevitatea albinelor era ceva mai mare.
Nu e tot una sa ai afara -15 grade, in stup -15 grade (in cazul  fundului AV), sa mai ai si urdinis superior, sau zona de ventilatie, sau, in aldoilea caz sa ai afara -15 grade, in stup -6 grade in cazul in care ai stupul cu fund obisnuit, cu impachetare laterala si sub capac.  Fundurile astea AV au fost mai mult o moda data de niste negustori. In stup trebuie sa fie cat mai cald!

dorindafi

negustori = baietii,, destepti"   :qp:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marius-ursulakhe

Mărcile le-am vazut pe toate foarte usor pt ca sunt marcate

Cipi

Vorbiti de fundul AV in cunostinta de cauza, sau va dati cu presupusul? Stupii cu fund AV sunt folositi de mii de apicultori cu rezultate foarte bune, bineinteles ca sunt si esecuri acolo unde exista si "stupar" nepriceput.

romikele

Domnu Tinu Maftei, constat ca legat de fundurile AV va dati doar cu presupusul.
Conform teoriei d-stra, daca afara sunt -15 grade, aveti si sub caciula, tot - 15 grade!
Atunci de ce ati mai purta caciula?  :P :nono: :nono: :nono:

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Se poate face un test:
Stai la adapost 1 min. la -20 de grade.
Apoi în curent, tot 1 min. la -10 grade.

Unde e mai rău?   :P

Albinele trebuiesc ferite de curenți, nu temperatura din ladă le interesează, ci cea din ghem.

cocobeny

Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

ramysun

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 28, 2016, 07:53:21 AM
Citat din: serban din Ianuarie 27, 2016, 09:11:50 PM
        La mine a fost azi o temperatură de 7 grade. La stupul de control erau în ghem 19,8 grade. Am observat pe scândurelele de zbor rosătură de ceară.  :bzz: par ok. Nu am deschis stupii până acum. Pe data de 02.02 se anunță 14 grade. Sper să văd zbor de curățire. Întrebare:
       1.Aș putea face strâmtorare/reorganizare de cuib? Am la rezervă rame cu miere.  Dacă am zbor, aș pune 500 gr. turtă proteică+500 gr.turtă energetică.
       2.Este oportun un tratament cu varachet?
Pune rama cu miere culcat deasupra cuibului . In rest NU SI NU !!!!
Sa intelegem ca nu ne-ati sfatui sa fortam cu o turta proteica acum? Un stupar din zona Bihor mi-a spus ca el baga turta proteica deja de acum (inceputul lui februarie). O fi mai cald si mai timpurie dezvoltarea acolo decat la mine (Cluj)? Multumim tuturor de sfaturi/pareri!
PS: Din popor se mai spune ca de 02.02 (Intampinarea Domnului) daca e vreme buna (soare) ursul iasa din barlog si daca isi vede umbra se sperie si se pune iar la hibernarea (inseamna un februarie friguros/geros) dar daca e innorat nu isi vede umbra si hibernarea ii ia sfarsit (va fi un februarie calduros). Ce ziceti? Ati mai auzit povestea asta pe la altii?
In Apis Veritas

skype: ramysun

tinumaftei

Citat din: romikele din Ianuarie 31, 2016, 12:20:16 PM
Se poate face un test:
Stai la adapost 1 min. la -20 de grade.
Apoi în curent, tot 1 min. la -10 grade.

Unde e mai rău?   :P

Albinele trebuiesc ferite de curenți, nu temperatura din ladă le interesează, ci cea din ghem.
Sincer nu am inteles. Cand zic fund AV zic fund cu sita cu tabla trasa! In nici un caz nu am luat in discutie un find AV cu obturatorul montat, pentru ca in cazul acesta este aproape ca un fund obisnuit.
Evident ca daca placa/ tabla este scoasa este curent in interiorul stupului. Vantul nu bate direct in ghem ci trecand pe sub stup absoarbe aerul din cutie inlocuindu-l. Despre aceasta situatie am discutat pe care eu insumi am testat-o un scurt timp. Oricum asa cum sunt amplasat eu curentii de aer intra chiar pe sub stup, aici viscolul este viscol.
Despre aceasta situatie pe care si eu am testat-o si altii o practica sau o recomanda, am discutat.

romikele

M-am referit la FAV fara nici un subar, asa cum tin eu stupii toata iarna.
Nu exista curenti in stup ca la cei normali.
Oricat de tare ar bate vantul, daca stupul este etans, ermetic inchis la partea superioara, nu se pot crea curenti de tip horn.
Schimbul de aer se face pe principiul liftului, cu deplasari foarte lente pe verticala, aerul viciat sau cu umiditate ridicata coboara, locul sau fiind luat de aer proaspat din exterior, fara a deranja ghemul.