CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

happy

Citat din: bio din Octombrie 21, 2015, 08:55:26 AM
Ieri dupa amiaza am terminat de adunat ultimile caturi dupa familii...

.. de azi incep sa intru in cuiburi pentru a mai scoate ceva rame,... sper sa termin in citeva zile daca ma ajuta conditiile meteo .
Azi am inceput si eu sa mai scot cate o rama si sa le pun polistiren extrudat langa diafragma.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Usor usor gatam treaba pe anul acesta. Acuma dau VF , dupa care va urma si impachetarea. La stupii tari caturile si eu luni le-am dat jos, mai trebe scoase 1-3 rame in functie de  taria familiei. Ramele cu miere ramase vor ramane pentru roii de la anul sau pentru orice fel de urgenta.

dany 1

Tot intre 1 si 3 rame mai am si eu de scos  ,asta datorita puietului capcacit  care inca mai exista in stupi ,petice de cel mult o palma.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Marius-ursulakhe

Aseara an facut la doile tratament cu vf si mi-sa stricat si aparatul de facut tratamente (sa ars ventilatorul)  :yahoo_cry:     :mad:

Cipi

Perfect, ai ocazia sa-ti iei un Furetto :)

dan sebastian

Ieri am dat ultimul tratament cu tunul. Dacă se va mai menține vremea bună și în nov. poate mai iau câte o ramă de prin ei.
Am terminat și cu betonatul pe anul acesta.
Pt primăvara trebuie să continui cu adapostul de iernare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Bravo, bună treabă !
Cred că deja se conturează imaginea plăcută a maşinii care intră până lângă stupi pe beton, nu pe noroi !

Eugen B

Eu am ceva fureto de ala dar nu sunt multumit deloc. Am cumparat 3 varojeturi si merge treaba ceas cu efecte mult mai bune

dorindafi

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2015, 12:39:41 PM
Eu am ceva fureto de ala dar nu sunt multumit deloc. Am cumparat 3 varojeturi si merge treaba ceas cu efecte mult mai bune
mult mai bun
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Octombrie 25, 2015, 10:10:07 AM
Ieri am dat ultimul tratament cu tunul. Dacă se va mai menține vremea bună și în nov. poate mai iau câte o ramă de prin ei.
Am terminat și cu betonatul pe anul acesta.
Pt primăvara trebuie să continui cu adapostul de iernare.
pai dece nu finalizezi restringerea cuibului acuma , ce te retine ?
ai folosit tunul , cu ce fel de tratament ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2015, 12:39:41 PM
Eu am ceva fureto de ala dar nu sunt multumit deloc. Am cumparat 3 varojeturi si merge treaba ceas cu efecte mult mai bune

Pentru mine4 Furetro imi pare a fi una din minunile apiculturii . Am modelul italian cumparat cred de vreo 6-7 ani si daca nu l-as m-ai avea mi-ar fi foarte greu .

Ca tot venii vorba de "minunile apiculturii" amintesc si centrifuga cu ax orizontal care m-a ajuta enorm.

Minuni mai mica ar fi si izgonitorul ... dar ia luat locul suflanta .

fara Furetro,  centrifuga automata si suflator parca as fi iar in epoca de piatra .... parca m-as lasa de apicultura .

Eugen B

Conteaza si cu cine lucrii. Oricum personal cred ca varojetul are efect mai puternic decat fureto. Oricum fiecare face cum crede. La mine centrifuga reversibila de 6 rame automata tine locul unei persoane si in plus stoarce foarte bine.

bio

Citat din: Eugen B din Octombrie 25, 2015, 08:23:53 PM
... La mine centrifuga reversibila de 6 rame automata tine locul unei persoane si in plus stoarce foarte bine.

De la cine ai luat centrifuga ..??

Mi-am luat si eu in ultimul an o centrifuga radiala pe 20 de rame de 1/2 si o centrifuga reversibila pe 4 rame, amindoua actionate la 12 volti  de la "Storsul Mierii".... si imi pare rau ca nu mi-am luat ceva  mai mare..:(

Cea pe 4 rame caut sa o schimb cu ceva asemanator dar vreu pe mai multe rame .

Eugen B

Si a mea tot la 12v este. Din Ungaria este cumparata. Dar firma vine si la targurile apicole din tara. Este foarte utila la 12v ca in pastoral este foarte buna. Pe viitor sper sa mai iau una. Mai vedem cum merge treaba cu apicultura