CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Ala e puiet capacit care a fost pus mai de mult. Eu ma refer ca matciile in general au incetat ponta. Poate rar mai gasiti ceva puiet necapacit.

NYK74

La controlul efectuat ieri, matcile nu au încetat ponta si au rame cu puiet capacit in cuib, plus ca față de controlul de data trecută au îngroșat rezervele.

Eugen B

Daca exista puiet capacit nu inseamna ca nu au incetat ponta.....

bio

... in perioada aceasta restring la cuiburi...... mergem inainte .

Nu este ultima restringere .

..mai am puiet inca mult in familiile de albine.... la o familie care o am foarte puternica avea ieri in afara de 4 rame cu puiet capacit, oua si larve pe 2 rame aproape pline--  la cita stimulare am bagat in ei este de asteptat .

oroles

Citat din: bio din Septembrie 27, 2015, 11:00:23 AM
... in perioada aceasta restring la cuiburi...... mergem inainte .

Nu este ultima restringere .

..mai am puiet inca mult in familiile de albine.... la o familie care o am foarte puternica avea ieri in afara de 4 rame cu puiet capacit, oua si larve pe 2 rame aproape pline--  la cita stimulare am bagat in ei este de asteptat .

Pai si tratamente antivarroa cand faci? Ma gandesc ca pierzi din eficienta cand ai asa de mult puiet...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

milu56

Toti stupii au matci tinere pt.ca anul aceste iam format doar dintri rama cu puiet si albina acoperitoare,ai toti 3 - 4 - 5 si chiar 6 rame de puiet si matcile oua.in seara asta am dat sirop si am vazit ca incep sa capaceasca coroane.
Azi 27 sep.ora 19 avem 16 grade.

roi_ag

Citat din: milu56 din Septembrie 27, 2015, 08:54:25 PM
Toti stupii au matci tinere pt.ca anul aceste iam format doar dintri rama cu puiet si albina acoperitoare,ai toti 3 - 4 - 5 si chiar 6 rame de puiet si matcile oua.
Milule 3-4-5-6 cu toatele nu cu puiet la data asta !

milu56

si cu puiet la stupii care sunt mai puternici au 6 rame si doua marginase dar majoritatea ii am pe 5 rame din care 3 cu piet pt ca iam faomat doar dintro rama cum am mai spus.am luat si toata mierea,si le administrez sirop,1l.ceai de pelin la 1 kg.de zahar.

roi_ag

Astia care stupi sunt din Romania s-au din Spania ?

milu56


dacianu11

Azi am reusit sa ajung si eu la stupina. Situatia este destul de buna, zic eu. Am stupii pe 7-9 rame iar roii de anul acesta pe 4-6 rame. la capitolul mancare stau destul de bine, toti au puiet capacit, iar unii inca au puiet larvar si oua. Oare este normal sa aibe  puiet larvar si oua in vremea asta? Este bine sau este raul? Mi-e frica sa nu imi "haleasca" rezervele de iarna, puietul care o sa iasa. Tratamentul o sa il fac mai tarziu cand nu mai am puiet capacit.

dorindafi

ei daciene , incurcate mai sunt caile domnului
pune si tu o poza pe sticla sa vada si ochiul nostru despre ce vorbesti
ca asa numai sa ne dam cu parerea e simplu pt noi si complicat pt tine   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dinupaltinis

Citat din: dacianu11 din Octombrie 04, 2015, 09:14:32 PM
Azi am reusit sa ajung si eu la stupina. Situatia este destul de buna, zic eu. Am stupii pe 7-9 rame iar roii de anul acesta pe 4-6 rame. la capitolul mancare stau destul de bine, toti au puiet capacit, iar unii inca au puiet larvar si oua. Oare este normal sa aibe  puiet larvar si oua in vremea asta? Este bine sau este raul? Mi-e frica sa nu imi "haleasca" rezervele de iarna, puietul care o sa iasa. Tratamentul o sa il fac mai tarziu cand nu mai am puiet capacit.

Io zic ca-i bine,inseamna ca ai matci bune.Cat despre rezerve,vezi ce face milu56 mai sus,stie el ce face.Daca ai rame cu putina miere de descapacit sa le dai e si mai bine.Eu asa fac.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Citat din: dacianu11 din Octombrie 04, 2015, 09:14:32 PM
Tratamentul o sa il fac mai tarziu cand nu mai am puiet capacit.
cand nu vor mai avea puiet , s-ar putea sa fie prea tarziu pentru tratamente.  :smile:

dacianu11

Din pacate, poze nu am facut. Matcile, majoritatea sunt tinere. De ce s-ar putea sa fie prea tarziu pentru tratamente?  Daca e nevoie pot sa le fac si acum tratamentul, dar am optat pentru mai tarziu pentru ca nu prea au varoua si ma gandeam ca nu are rost sa le intoxic degeaba. Am stat ca chioru si eu si un prieten sa ne uitam dupa varoua si nu am vazut decat 2-3 paduchi, iar de vazut.... inca vad bine.

La capitolul rezerve, ramele marginase sunt capacite de sus pana jos, iar celelalte sunt capacite pana la jumatate si chiar mai mult.