CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Deocamdata nu am reusit sa fac nicio evaluare. Ieri am avut un zbor anemic de curatire la vreo cativa. Interesant e pentru mine ca am avut vreo 3-4 mai slabi la care as fi pariat ca nu treceau iarna si iata ca suntem aproape in martie si inca traiesc. E drept ca le-am dat o turta de 1 kg si la unul singur i-am dat 2 turte. La asta care am dat 2 am mare drag de matca respectiva fiind dintr-o botca de roire a celui mai bun stup al meu.

La mine martie e luna de iarna. Abia pe la sfarsitul lunii incep sa iasa albinele constant la zbor. M-a busit rasul cand am citit la tine in topic ca albinele unchiului tau aduc deja polen de la podbal si alun si cornii stau sa plesneasca. Eu pana la sfarsitul lui martie nici nu visez sa vad cornii infloriti. In ultima saptamana am avut temperaturi scazute noaptea (intre -10 si 0 grade). As putea spune ca am avut o iarna normala. Altii spun ca a fost usoara. Eu unul am avut o iarna normala cu 3 episoade de ger sever ce au ajuns si la -23 de grade. Si acum am mormane de zapada prin fata stupilor. Ieri a mai imprastiat socrul meu zapada dintre stupi ca sa se topeasca mai repede. Ca o gluma, intr-un colt al curtii, undeva la umbra am un morman de circa 2 m de zapada. Acolo adunam zapada din curte. Anii trecuti am avut mormanul acela pana de Paste. De Paste puneam berea la rece in el.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Astazi iar a fost destul de cald, si zilele urmatoare se pare ca va fi la fel. Alunul a inceput sa dea ceva polen si in viitorul apropiat astept si alte flori sa infloareasca. Albinele incep sa viziteze tot mai des adapatoarele cu apa. In linii mari a cam inceput usor usor primavara

istodorescu vasile

la mine este destula zapada,iar astazi a plouat pina la prinz, iar albinele inca nu au facut zbor de curatire mai serios. ieri au iesit anemic la citiva stupi.

clabescu.marius

Am avut un zbor superb de curatire si o temperatura in jur de 14 grade,am pus si ceva turte proteice si asteptam cu adevarat primavara.Numai bine la toata lumea! :hi:

gore

Astazi a fost cald 10-11 grade, cu toate ca e duminica, n-am ratat ocazia si am pus turtele proteice, albinele efectuau zbor intens.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bio

... azi am mai facut inca 45-50 litrii de pasta proteica ... Am 400 de punmgi pregatite ca zilele viitoare sa le dau catre familiile de albine.


MirceaCalin

ÎN SFÂRŞIT !!!

Soare, 14 grade şi primul zbor masiv de curăţire după o lungă perioadă de frig, ploi şi ceaţă !
De asemenea cules destul de intens de polen galben şi portocaliu, habar n-am de unde, că nu cred că grădinile din oraş au alun şi/sau corn !?

Eugen B

Si eu am facut azi foarte multe lucruri in stupina. Am facut si un filmulet, sper sa il pot incarca pe youtube(inca nu am cont).
Azi am vazut 2 culori de polen pe picioruse la albine, posibil sa fi fost mai multe culori, nu am stat sa vad exact ca a fost mult de lucru.

stefanm

Domnu' Mircea,interesante gratii aveti ,le lasati si vara ca reductor de urdinis? De unde le-ati procurat daca nu e cu suparare?
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

MirceaCalin


cosmin30

Astazi, la un control sumar am descoperit 8 familii fara regina (aproximativ 10% din efectiv).tot ce am facut in plus in toamna, fata de ceilalti ani, a fost sa ii tratez cu un fogger sarbesc cu tac tic impotriva paduchilor. Am respectat procentele recomandate... A mai intampinat cineva astfel de probleme?

jenica67

   Eu i-am tratat cu unul facut de mine si nu mi-a picat nici una.
   La mine azi a inceput sa se deschida cornul. Ce frumos si interesant polen are.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Eugen B

Foarte fain domnu Jenica.
Domnu Cosmin sunt mai multe posibilitati cu pierderea matcilor. Posibil sa fi fost batrane, sau si tratamentul. Si la mine e pe undeva pe la 3-5% pierderi de matci, dar am facut unificari si asta este. Daca ai multi stupi nu cred ca poti scoate 100% din stupi.

Eugen B

Incerc sa pun 2 poze din filmare, inca nu am cont pe youtube si nu stiu cand am timp sa imi fac. Momentan pun 2 poze una de la umbra si alta de la soare. Oricum albinele au iesit ieri foarte foarte bine.

dorindafi

eugene , la tine e mai s-au iunie ?  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092