CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: gore din Ianuarie 02, 2015, 06:45:23 PM
Stupii au fund antivarooa, iar subarul e tras numai in dreptul cuibului pe 1/2 din spatiu.
Explica te rog sau pune o poza ca nu inteleg.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Dl. Gore, ati incercat vreodata varianta inversa, catul sub si cuibul deasupra ? (doar iarna)
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Eu am încercat sa iernez cu o cutie sub cuib dar era cutie goală si nu mam protejat bine iîmpotriva viespilor si șoarecilor, astfel ca am avut pierderi mari in acea iarnă.
Totodată in acea toamnă am făcut un tratament contra varroa prea tîrziu si foarte slab/inefectiv.
Mi-am propus sa mai încercmetoda ccînd voi fi mai bine pregătit.

hapy_bee

Astazi am observat ca unele familii au ajuns la leatul superior al ramelor, drept pentru care am decis sa le puncate o punga cu miere deasupra ramelor. Am rame cu miere la rezerva, darnu pot sa le pun deasupra pt ca nu se mai inchide bine capacul si risc sa- l ia vantul. Nu sunt sigur daca am facut bine sau nu. Ma gandesc ca ar putea curge pe interval..., ca ar putea declansa ponta matcii..., zbor de curatire nu au avut deloc si ma tem ca nu o sa aiba curand. Dupa ce termina mierea le pun turta. Voi ce parere aveti?

Bistriteanul

La multi ani ! Sa aveti parte de un an nou cu sanatate si numai bucurii!

In Decembrie am facut o ultima verificare la stupi, verificare necesara pentru ca nu am finalizat impachetarea famililor asa cum imi doream, adica nu era eliminata folia la toti stupii si nici cele 1-3 rame ramase dupa diafragma la tras, din care cauza am gasit 2 stupi care si-au format ghemul dupa diafragma.

Am gasit si o familie de chitcani instalata bine mersi peste impachetaj (intre paturi), erau amortiti de frig asa ca i-au prins usor cu borcanul.
La familiile care si-au format ghemul pe cele 2-3 rame de dupa diafragma, ca sa nu le deranjez foarte mult,  le-am asezat un corp 1/1 cu 5-6 rame cu miere peste ele.

O parte din familii erau jos pe rame, dar am gasit si care erau pozitionate mai sus. O sa le bag cate o turta la toti ca anul acesta ramele nu au fost pline.

Sa auzim de bine.



 
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Bătrânul

HAPY Daca tai urechile de la rame le vei putea pune. Ulterior bati cite un cui si le poti folosi in continuare .  :bravo:

pad3

sa va arat ce-am facut ieri. sunt mandru de rezultat chiar daca voua o sa vi se para pueril. dar luati in considerare lipsa mea de experienta...
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Citat din: Bistriteanul din Ianuarie 06, 2015, 08:23:56 AM
Am gasit si o familie de chitcani instalata bine mersi peste impachetaj (intre paturi), erau amortiti de frig asa ca i-au prins usor cu borcanul.
Vezi sa nu te muste deoarece unele specii de chitcani au muscatura veninoasa! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Citat din: pad3 din Ianuarie 06, 2015, 09:51:04 AM
sa va arat ce-am facut ieri. sunt mandru de rezultat chiar daca voua o sa vi se para pueril. dar luati in considerare lipsa mea de experienta...
Talpa circularului este la fata cu masa?

pad3

somnul ratiunii naste monstri

bio

Azi am tras la masina de cusut... =))... de cind sunt cu albinele am invatat sa le fac cam pe toate .

..zilele astea imi fac inca o sarja de saltelute, apoi trec sa imi fac citeva masti.

Eugen B

De vreo 2zile bate vantul si am fost sa verific capacele la stupi sa fiu sigur ca nu am surprize. Si din fericire totul este in regula.

crisian-nicolae

 Astazi in sud zbor puternic,poate sa vina iarasi iarna. :hi:

johnysibiu

LA MULTI ANI!
Astazi 18 C la soare, zbor de voie, kkt pe zapada, intepaturi dureroase,administrat cate o rama de miere fs peste cuib .

Am gasit si un soarec care a reusit sa se strecoare printer cuiele din blocul de urdinis.

Sa speram ca nu vom mai avea iarasi socuri termice .In doua zile temperature a variat de la -18 C  la +18C.

oroles

La sfarsitul saptamanii acesteia voi baga si eu in stupi Beefonda.

Am vazut pe unele site-uri ca spun sa se decupeze punga sub forma de triunghi cu latura de 10 cm si sa se aseze turta cu fata in jos deasupra ghemului. Banuiesc ca este o masura impotriva scurgerii, stiut fiind ca daca taiem sub forma de dreptunghi turta, marginile se pot lasa in jos.

Voi cum le taiati? Curge Beefonda?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani