CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa multe postari sunt off topic. Astazi am fost la stupina doar in vizita. Gorjul nu a vazut soarele de o luna.

D006

  Contrele de aici trebuie mutate la noul topic deschis cam pe aceiasi tema : http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=7899.0

   Voi veni si eu acolo cu unele completari .

marian sima

Astazi am deschis stupi sa urmaresc ghemul de iernare,toate la locul lor in afara de o familie mai mica care  s-a impartit in doua.
O parte in cuib acolo unde eu am pus ramele cu miere si o parte dupa diafragma ,acolo unde am rame goale.

Cu ce o fi supravietuit nu stiu.


apivasmob

Citat din: marian sima din Decembrie 10, 2014, 03:34:56 PM
Astazi am deschis stupi sa urmaresc ghemul de iernare,toate la locul lor in afara de o familie mai mica care  s-a impartit in doua.
O parte in cuib acolo unde eu am pus ramele cu miere si o parte dupa diafragma ,acolo unde am rame goale.
Cu ce o fi supravietuit nu stiu.

Tot patitul este priceput.
Sanatate tuturor apicultorilor

bio

Citat din: marian sima din Decembrie 10, 2014, 03:34:56 PM
Astazi am deschis stupi sa urmaresc ghemul de iernare,toate la locul lor in afara de o familie mai mica care  s-a impartit in doua.
O parte in cuib acolo unde eu am pus ramele cu miere si o parte dupa diafragma ,acolo unde am rame goale.

Cu ce o fi supravietuit nu stiu.

Inca nu este consumul ridicat acum.
Poatre va venii vreme mai calda sa poti sa-l asezi cit de cit .

Si mie ani in urma mi-a s-a intimplat sa imi treaca familii sau albine in numar mai mare pe ramele de dupa diafragma si de aceea las in stup doar ramele pe care ierneaza familia iar surplusul il duc in magazia pentru rame.

marian sima

Cine sa astepte caldura,am ridicat cele trei rame cu albina si am aplicat cate o lovitura fulger pe rama si albina a cazut deasupra cuibului.

Astazi nu a fost chiar frig insa la mine albina sta de doua luni si ceva pe stup,de doua luni nu a mai iesit soarele daca nu prind o fereastra in care albina sa iasa am bulit-o.

Astia zice ca lipsa soarelui favorizeaza depresia asa ca daca vedeti ca ma enervez pe voi sa ma intelegeti. :rotfl: :D


gore

Stai linistit, anul trecut la mine au stat 2 luni jumatate si nu au iesit. Cand au iesit au pestritat toti stupii. Nu am avut mortalitate sau boli.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mmacreanu

pana la sfarsitul lui ianuarie 2015 nu se anunta zile cu temperaturi peste 7 grade, ultimul zbor a fost in prima saptamana din noiembrie ... dupa un an incercat, sper sa nu inceapa noul an apicol tot cu incercari!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marian sima

Esti un caz fericit albina nu a mai iesit de la inceput de octombrie .
Mie sa nu ma vad nevoit sa pun un experiment  in practica.

mmacreanu

un sistem de incalzire in interior sau o rezistenta sub plasa din fund le poate scoate intr-o zi cu soare si cateva grade :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ionel07196555

Anu acesta am avut in februarie 2 poliuretani la care am mai pus si incalzire .
Nu am observat zbor de curatenie diferit fata de cutia de lemn alaturata tot cu incalzire.

dany 1

Citat din: marian sima din Decembrie 10, 2014, 07:00:07 PM
Esti un caz fericit albina nu a mai iesit de la inceput de octombrie .
Mie sa nu ma vad nevoit sa pun un experiment  in practica.


Nu  stiu  daca  te  gandesti  la  ce  ma  gandesc  si  eu........ :)  . Ma  gandesc  sa  le  bag  in  solarul   pt  legume :wink:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bucovineanu

Albinele stiu mai bine decat noi cand trebuie sa iasa din stupi. Daca le vom forta sa iasa si afara temperatura nu este potrivita pentru zbor, le vom face mai mult rau decat bine. Cu cat le deranjam mai mult ,cu atat vor consuma mai mult si sansele sa iasa cu bine in primavara sunt mai mici.
Mi-a ramas in memorie una din postarile unui coleg de forum: "EU IARNA NU STUPARESC, UMBLU PRIN STUPINA IN VARFUL PICIOARELOR". E bine de retinut cele spuse de acel coleg si e si mai bine de aplicat.

marian sima

Nu m-am gandit sa le scot afara.
Am probat anul trecut zborul de curatire in mediu inchis ,trebuie sa mai fac unele ajustari .

Adica fereastra la care va trage albina trebuie sa aibe lumina mai difuza si trebuie lumina artificiala si nu solara.

Nu sant persoana care umbla in stupi pe timp de iarna insa daca nu e fereastra de vreme care sa permita zborul de curatire adio tot ce e roi si familie mai mica panan primavara.

Eu stiu ce fac si nu incurajez pe nimeni sa faca ce fac eu.
Au anuntat pentru Duminica 11 gr ,poate poate o indrazni sa iasa soarele,daca la umbra (ca asa iau meteorologi temperatura) va fi 11 sper ca la soare sa fie 14.

mmacreanu

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 10, 2014, 08:11:07 PM
Anu acesta am avut in februarie 2 poliuretani la care am mai pus si incalzire .
Nu am observat zbor de curatenie diferit fata de cutia de lemn alaturata tot cu incalzire.

eu am numai poliuretani, ma ganeam ca ies mai greu la zbor pentru ca se simte greu diferentele de caldura!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.