Stupi molid stratificat 25 mm grosime

Creat de stupAS, Octombrie 20, 2013, 11:01:26 AM

« precedentul - următorul »

stupAS

Buna ziua,

Pt cei interesati de stupi pentru albine vizitati magazinul nostru online :

www.api-online.shopmania.biz

Asrom Industrii srl.
Oradea

Executam stupi de diferite tipuri si la comanda, din panouri de molid stratificate, imbinate in dinti, uscate STAS, adevizi puternici, materiale de calitate.

Preturi de la 80 la 250 lei. In functie de calitatea materialelor.

Alin Vancea
0728.074.287
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

vranceanul

cum  ; imbinate in dinti',  ( cunosc operatiunea, dar pt. ceilalti..) si de ce dupa calitate??
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

stupAS

Citat din: vranceanul din Octombrie 20, 2013, 12:33:16 PM
cum  ; imbinate in dinti',  ( cunosc operatiunea, dar pt. ceilalti..) si de ce dupa calitate??

:), da pretul e in functie de calitatea materialelor, ce e iesit din comun? Manopera pt un stup e aceeasi difera materialele.

- scandura semiuscata vs scandura uscata in uscator
- peretii stupului din panouri imbinate la prese si lipite cant pe cant (industrial) sau panouri lipite in nut si feder;
-20 mm finit sau 25 mm finit
-defecte ale scandurii: noduri cazatoare chituite vs scandura fara noduri cazatoare
-stupi slefuiti vs stupi neslefuiti
-placaj imbinat pt exterior din 6 sau mai multe straturi vs osb
-manere solide vs manere de sertar
-plasa tesuta vs plasa expandata pt aerisire, fund antivarroa etc.
-capac acoperit cu tabla vs capac invelit in tabla
-stupi protejati de intemperii vs stupi colorati
-podisor hranitor care curge vs unul parafinat si executat cf STAS 11383

Cateva diferente de materiale.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

bucovineanu


Tamu

stupi protejati de intemperii - ce tip de vopsea folosesti si in cate straturi?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stupAS

Citat din: Tamu din Octombrie 20, 2013, 01:10:03 PM
stupi protejati de intemperii - ce tip de vopsea folosesti si in cate straturi?

Eu nu impun ceva anume, doar recomand:

1. ulei de in la interior si exterior (atentie sa nu contina plumb, sunt uleiuri care contin urme de plumb, si acestea vor aparea si in miere la analiza). uscare minim 24 ore
2. uleiul de in va ridica perisorii de lemn ceea ce e foarte bine
3. se slefuieste cu granulatie 100 si 180.
4  un strat  vopsea acrilica pe baza de apa (nu miroase, nu emite vapori toxici, nu se exfoliaza la intemperii, acopera foarte bine, culori foarte vii pastel, speli usor sculele de vopsit si de pe piele )
5. slefuit cu granulatie 240
6. vopsit stratul 2

Slefuitul ia timp insa are avantaje majore: indrepta suprafta lemnului si astfel se consuma mai putina vopsea, ramane un strat de vopsea uniform, un luciu foarte frumos si durabil.

Vopsitul sa se faca la umbra : nu la soare !


Sau exista posibilitatea fierberii in parafina. Exista un topic deja deschis
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

bucovineanu

La interior nu e nevoie sa fie dati cu nimic. Oricum albinele acopera suprafetele cu un strat de propolis.

stupAS

Citat din: bucovineanu din Octombrie 20, 2013, 01:31:13 PM
La interior nu e nevoie sa fie dati cu nimic. Oricum albinele acopera suprafetele cu un strat de propolis.

Aveti dreptate,

insa am observat ca daca e dat cu ulei de in macar in partea de sus si jos (fie cuib fie magazie, etc) chiar daca se infiltreaza apa lemnul nu se va umfla si nu va creea probleme.

Acum, disctuia se poate extinde cu : "daca stupii sunt cu falt" (falt intre cuib si magazie)  atunci nu intra apa, eu personal nu recomand, si nici nu mai utilizez stupi cu falt.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

Tamu

Am intrebat cum sunt protejati de intemperii, pentru ca pretul la un stup complect mi se pare foarte mic. Dar ptr. ca folositi cuie in loc de holsuruburi la asamblare. Iar vopsirea este superficiala. Nu o spun din rautate! Dar eu stiu ca se folosesc 2 straturi de grund si 3 de vopsea. Asta explica pretul. Mie un stup pe 12 rame, cat de 1/2, colector polen, vopsit si cu toata feroneria mi-a iesit in jur de 400 lei.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stupAS

#9
Citat din: Tamu din Octombrie 20, 2013, 01:45:56 PM
Am intrebat cum sunt protejati de intemperii, pentru ca pretul la un stup complect mi se pare foarte mic. Dar ptr. ca folositi cuie in loc de holsuruburi la asamblare. Iar vopsirea este superficiala. Nu o spun din rautate! Dar eu stiu ca se folosesc 2 straturi de grund si 3 de vopsea. Asta explica pretul. Mie un stup pe 12 rame, cat de 1/2, colector polen, vopsit si cu toata feroneria mi-a iesit in jur de 400 lei.

Folosesc cuie zincate cu zimti specile pt lemn sau holzsuruburi cum cere clientul, din partea mea ambele sunt bune (stupi executati acum multi ani nu au probleme chiar daca sunt prinsi in cuie cu zimti).

Vopsitul nu e deloc facut superficial :), doar ca cumpr vopsea in cantitati mari, vopsea e produsa in germania.
Gurnul de regula se aplica intr-un strat, grundul e folosit in special la articolele care au nevoie de o foarte mare uniformitate  a culorii. Aici e destul de mult de comentat si nu vreau sa intru in detalii.

La noi un stup pe 12 rame, din molid de 25 mm grosime finit (imbinat in dinti pe lungime) cu fund antovarroa detasabil, cuib 1/1, magazie 1/2, podisor hranitor fiert in ceara microcristalina, capac complet invelit in tabla cu inaltimea de 105 mm, manere, vospit, coltare, gratie de urdinis, prinzator fund, fara rame e undeva la 276 de lei. Colectorul de polen la fundul stupului e ~ 30 lei. Cel frontal 35 lei.  Acest stup asteapta doar sa fie puse ramele in el.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz