concentratie tinctura de propolis

Creat de mugur_c, Iunie 02, 2013, 10:23:29 PM

« precedentul - următorul »

pad3

pe tarabe am vazut sticlute cu tinctura de propolis avand o culoare brun inchis spre violet. tinctura preparata de mine (prima data) este cafenie, cumva asemanatoare la culoare cu cacao. si sunt sigur ca am respectat reteta. din ce cauza aceasta diferenta?
somnul ratiunii naste monstri

oroles

#31
Citat din: pad3 din Decembrie 03, 2013, 09:06:52 PM
pe tarabe am vazut sticlute cu tinctura de propolis avand o culoare brun inchis spre violet. tinctura preparata de mine (prima data) este cafenie, cumva asemanatoare la culoare cu cacao. si sunt sigur ca am respectat reteta. din ce cauza aceasta diferenta?
Propolisul este un amestec de rasini culese de albine de la mai multe plante. Culoarea difera in functie de plantele care au furnizate "materia prima" pentru albine. La mine, de exemplu, sticlutele au pe fund putina ceara, chiar daca am strecurat amestecul prin bumbac. Nu ma deranjeaza pentru ca l-am facut pentru consumul propriu si nu pentru vanzare.

Ar mai fi o explicatie. Sa fi pus spirt in loc de alcool la preparare. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: pad3 din Decembrie 03, 2013, 09:06:52 PM
pe tarabe am vazut sticlute cu tinctura de propolis avand o culoare brun inchis spre violet. tinctura preparata de mine (prima data) este cafenie, cumva asemanatoare la culoare cu cacao. si sunt sigur ca am respectat reteta. din ce cauza aceasta diferenta?

  Cred ca este vorba de culoarea sticlei. Cred ca stii ca se indica sticla inchisa la culoare.
  Conteaza apoi concentratia alcoolului, calitatea propolisului brut si poate si modul de preparare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pad3

materialele folosite de mine sunt ok. nu m-am gandit insa ca fiolele acelea de pe taraba pot fi colorate. asta ar explica diferenta. o sa verific cu prima ocazie, multumesc
somnul ratiunii naste monstri

Aurel

Citat din: stefan1 din Decembrie 04, 2013, 02:03:42 AM
Citat din: pad3 din Decembrie 03, 2013, 09:06:52 PM
pe tarabe am vazut sticlute cu tinctura de propolis avand o culoare brun inchis spre violet. tinctura preparata de mine (prima data) este cafenie, cumva asemanatoare la culoare cu cacao. si sunt sigur ca am respectat reteta. din ce cauza aceasta diferenta?

  Cred ca este vorba de culoarea sticlei. Cred ca stii ca se indica sticla inchisa la culoare.
  Conteaza apoi concentratia alcoolului, calitatea propolisului brut si poate si modul de preparare.
Si cantitatea de propolis pusa in alcool .

PricopArthur

Studii documentate  in  ce priveste  propolisul, le-a facut Apimondia prin comisia  permanenta  de tehnologie  si utilaj apicol, studiu tradus de  Olga Andrici, Taisia Craita,  Erika  Dumitrascu, sub patronajul regretatului prof. dr. ing. V. Harnaj, si tiparita in atelierele poligrafice ale Editurii Institutului de Tehnologie  si Economie Apicola al Apimondia, Bucuresti1, str. Pitar Mos nr. 20 in anul 1975.
Miere multă şi inimă curată!

gore

Pentru a avea un propolis pur, acesta dupa ce va fi recoltat si intarit, adica sa nu fie moale, trebuie spalat in multe ape pana ce nu mai raman la fundul vasului reziduri  (gunoaie,lemne,ceara,etc), se stie ca propolisul contine 5% ceara. Apoi propolisul ramas dupa spalare se pune la uscat fiind intins. Locul uscarii trebuie sa nu fie in lumina soarelui. Abia atunci din ce a ramas dupa uscare putem spune ca avem un propolis pur, iar cantitatea care va fi dizolvata in alcool sa fie intre 20-30 grame/100 ml alcool.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

oroles

Citat din: gore din Decembrie 06, 2013, 09:08:47 PM
Pentru a avea un propolis pur, acesta dupa ce va fi recoltat si intarit, adica sa nu fie moale, trebuie spalat in multe ape pana ce nu mai raman la fundul vasului reziduri  (gunoaie,lemne,ceara,etc), se stie ca propolisul contine 5% ceara. Apoi propolisul ramas dupa spalare se pune la uscat fiind intins. Locul uscarii trebuie sa nu fie in lumina soarelui. Abia atunci din ce a ramas dupa uscare putem spune ca avem un propolis pur, iar cantitatea care va fi dizolvata in alcool sa fie intre 20-30 grame/100 ml alcool.
Corect! Numai ca: 1. la spalare nu se tine mult in apa, 2. la fundul vasului ramane propolisul, nu gunoaiele. Cel putin asa stiam eu... Propolisul este mai greu decat ceara si bucatile de lemn. Oricat ai incerca, nu reusesti sa scapi 100% de ceara din propolis deoarece nu se dizolva in apa sau alcool. Ca sa scapi de ea, dupa ce ai facut tinctura se observa ca se depune la fundul recipientului. Poti obtine tinctura de propolis curata prin decantare.

Cred ca metoda trebuie folosita la obtinerea tincturii de propolis din razuitura. Daca folosesti colecoare, nu cred ca mai e nevoie de spalare...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

@gore - acum te gasisi sa zici asta? dupa ce am pus propolisul in alcool?
e doar pt uz extern asa ca nu vad dc trebuia sa-l spal cu dero. pun pariu ca ala de pe taraba e spalat bine :D :dinti:
somnul ratiunii naste monstri

gore

Scuze, din greseala am zis ca gunoaiele raman la fund. Da, nu scap de ceara deoarece cam 60-65% se ridica la suprafata. Aschiile care sunt lipite de propolis raman la fund. Nu am zis nimic pana acum deoarece acest subiect este mai nou, iar eu nu intru pe forum zilnic. Pot spune ca iarna scriu mai mult pe net, vara nu prea am timp,cu serviciu si agricultura ,plus albine. Prea mult, doar sanatate sa am.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

oroles

Citat din: gore din Decembrie 08, 2013, 06:24:52 PM
Pot spune ca iarna scriu mai mult pe net, vara nu prea am timp,cu serviciu si agricultura ,plus albine. Prea mult, doar sanatate sa am.

Scrie si tu mai des, ca vad ca ai informatii pretioase!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

am verificat la taraba. flaconul e inchis la culoare, tinctura e ceva mai deschisa decat a mea
somnul ratiunii naste monstri

stefan1

Citat din: pad3 din Decembrie 04, 2013, 08:14:13 AM
materialele folosite de mine sunt ok. nu m-am gandit insa ca fiolele acelea de pe taraba pot fi colorate. asta ar explica diferenta. o sa verific cu prima ocazie, multumesc

   :nod:   :yes:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: PricopArthur din Decembrie 05, 2013, 10:19:29 AM
Studii documentate  in  ce priveste  propolisul, le-a facut Apimondia prin comisia  permanenta  de tehnologie  si utilaj apicol, studiu tradus de  Olga Andrici, Taisia Craita,  Erika  Dumitrascu, sub patronajul regretatului prof. dr. ing. V. Harnaj, si tiparita in atelierele poligrafice ale Editurii Institutului de Tehnologie  si Economie Apicola al Apimondia, Bucuresti1, str. Pitar Mos nr. 20 in anul 1975.

editia a II-a si a III-a:

Propolisul - Ed.II - 1978 - 263 pag

Propolisul - Ed.III - 1981 - 154 pag
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PARINTELE

Multumim pharaonu75, pentru cele doua editii  postate.
cu stima