TIPURI DE MIERE-cu poze

Creat de George N, August 15, 2011, 08:47:50 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Incerc si eu sa fiu de ajutor, asa cum ma pricep si atat cat pot!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea


George N

#32
mierea noastra(romineasca) la tirgul din Bucuresti 2-4 septembrie 2011 ...(cea obtinuta din zahar lipsea....cei care deja au dat-o la procesatori stateau la terasa la mititei ) :redcard:

mape 48-petru manea

frumoasa expozitia
"MIERE DE ALBINE "  bine ca se specifica ,pentru ca acum mai exista si miere de adausuri (zahar,apinvert etc.)
Ce firme au expus ?

George N

nu am retinut decit sc Acadore (VASLUI), Apinatura ,APISAN, Apiroua, Szasz Ilyes, Logistic Star+cei de la institutul apicol-Bucuresti... de la fiecare am cumparat cite ceva dar au fost si multi altii pe care nu le-am retinut numele (peste 50) si care au avut ce sa arate  si mai ales sa inveti de la ei( din punctul meu de vedere)+citiva particulari cu standuri frumoase cu miere ,cinste lor =D>

Kov iulian

Facturi pt ce ati cumparat s-au dat ? La noi ca la nimeni , cumperi de sute de lei de la dinsi si cind vine vorba de facturi o dau cotita .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kov iulian din Septembrie 06, 2011, 11:08:02 PM
Facturi pt ce ati cumparat s-au dat ? La noi ca la nimeni , cumperi de sute de lei de la dinsi si cind vine vorba de facturi o dau cotita .

:lol:
unde te crezi?
facturi la targ?
de garantii si afisare preturi ce sa mai vorbim
asta e
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

Asta nu se cheama cumva evaziune fiscala sau cum so mai chema , nedeclararea veniturilor realizate etc ?

George N

Citat din: Kov iulian din Septembrie 06, 2011, 11:08:02 PM
Facturi pt ce ati cumparat s-au dat ? La noi ca la nimeni , cumperi de sute de lei de la dinsi si cind vine vorba de facturi o dau cotita .
Nu am fost interesat de facturi ci doar de ce am cumparat  ,oricum  cind simt nevoia  unei facturi folosesc mai degraba hirtia igienica, este mai fina  :D, iar in privinta preturilor in general tot aveau preturile  pe oferte asemanatoare cu cele de mai jos ,altii aveau direct pretul afisat  iar daca nu aveau pretul afisat intram in vorba cu ei si aflam lucruri noi ...oricum Iulian  sa stii ca nimeni nu a plecat acasa pricopsit... poate doar cei care scot cu zecile de tone miere obtinuta din zahar sau din altceva decit din nectarul florilor...si am zis POATE pt. ca si ei tot in Rominia traiesc si acolo unde produci mult cheltui mult. CE ne ramine (dupa parerea mea , poate gresesc) este doar satisfactia unui lucru bun dat mai departe , este vorba de respectul care il arati celor de linga tine (atunci cind spui : asta este miere naturala, bio ,eco, fara zahar, etc,etc..)

D006

Citat din: George N din Septembrie 08, 2011, 09:38:11 AM
.. ...oricum Iulian  sa stii ca nimeni nu a plecat acasa pricopsit... poate doar cei care scot cu zecile de tone miere obtinuta din zahar sau din altceva decit din nectarul florilor.....

Off !..:(..Tot folclorul cu miere obtinuta din zahar sau din alte substante de catre apicultori este intretinut si raspindit din pacate si de catre persoane care au albine.


George, un apicultor DESTEPT da o tona de stimulare pe lipsa de cules si trage apoi 3 tone de miere nectar pur,  pe un cules chiar si mai slabutz ca are populatie sa puna in valoare secretia de nectar....--orice miere predata de catre apicultori catre achizitori este analizata si ras-analizata deci povestile cu miere din zahar facuta de catre apicultori este doar o nefericita fantezie a unora care sau nu stiu ce vorbesc sau, cred ca isi ascund slabele rezultate obtinute din cauza unei precare pregatiri apicole....

Miere cu origine dubioasa, CRED ca se poate gasii la comerciantii.....care incearca maximizarea profitului ca nici dracu nu le ia mierea dupa raft sa ii faca set de analize asa cum este analizata mierea data la achizitori de catre APICULTORI.

pharaonu75

Dar de asa ceva ati auzit?

Un apicultor baga la greu sirop in plin cules si face 8 tone de miere "dubioasa".
Merge cu ea la procesatorul cu care are aranjata manevra si o preda, insa primeste banii doar pentru 6 tone, restul 2 tone ramanand cadou pentru procesatorul care "a inchis ochii" la manarie!
In continuare prcesatorul cupajeaza mierea dubioasa cu miere curata (cumparata de la alti apicultori cu toate analizele OK) si obtine o miere care corespunde standardelor de vanzare!

Nu imi cereti nume de apicultori sau procesatori.
Pentru ca nu am sa va dau!
Pentru ca nu stiu!
Pentru ca nu exista!
Pentru ca situatia este ipotetica!

OARE?!?!   :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Sal, Dane,..imi permit sa fac unele adagiri direct pe mesajul tau sa punctez cum cred eu ca ar sta treaba..


Citat din: pharaonu75 din Septembrie 08, 2011, 02:14:26 PM
Dar de asa ceva ati auzit?

Un apicultor baga la greu sirop in plin cules si face 8 tone de miere "dubioasa".in plin cules albina nu prea ia siropul--pot spune ca nul ia mai deloc daca exista cules in natura....in plus sa dai sirop, sa mai si extragi 8 tone de miere nu este treaba chiar atit de usoara
Merge cu ea la procesatorul cu care are aranjata manevra si o preda, insa primeste banii doar pentru 6 tone, restul 2 tone ramanand cadou pentru procesatorul care "a inchis ochii" la manarie!-- si unde este afacerea apicultorului..??..ca daca era in cules era si  multa miere naturala
In continuare prcesatorul cupajeaza mierea dubioasa cu miere curata (cumparata de la alti apicultori cu toate analizele OK) si obtine o miere care corespunde standardelor de vanzare!

Nu imi cereti nume de apicultori sau procesatori.
Pentru ca nu am sa va dau!
Pentru ca nu stiu!
Pentru ca nu exista!
Pentru ca situatia este ipotetica!

OARE?!?!   :rusine:


Dane este mult mai simplu, usor, eficace si legal sa stimulezi chiar mai accentuat inaintea culesului conform Legii lui Taranov si vei obtine rezultate foarte bune la cules....Asa gindesc si actionez si-mi merge bine ...

pharaonu75

Citat din: bio din Septembrie 08, 2011, 08:41:19 PM
Dane este mult mai simplu, usor, eficace si legal sa stimulezi chiar mai accentuat inaintea culesului conform Legii lui Taranov si vei obtine rezultate foarte bune la cules....Asa gindesc si actionez si-mi merge bine ...

Perfect de acord! Asa este nomal si de bun simt!

Insa LACOMIA este unul din pacatele capitale.
Iar cad vine vorba de lacomie, romanul este maestru cu centura neagra 10 DAN.
Si face si stimulare in primavara, cu 30-50 de zile inainte de cules!
Si mai da si sirop in hranitoare de 2 litri in plin cules!
Si mai lasa si un procent gras procesatorului cu care are manevra facuta si care trece cu vederea analizele "mierii" produse de el.
Si mai vinde si la fraieri, cu borcanul, apiinvertul pur ca fiind miere de salcam!
Iar daca ii intrebi de polen sau propolis, se uita urat la tine si raspund ca nu au timp pentru asa ceva! Ca sunt prea ocupati si nu se complica sa mai colecteze "toate tampeniile"! Ca ei merg pe eficienta maxima! :nebun: :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

apiinvert ca miere de salcim..:))..pacalesti azi pe unu..miine pacalesti pe altul si ajungi ca poimiine sa nu mai ai pe ci8ne pacalii si la urma urmei te-ai pacalit cam singur naibii..

..la mine este simplu...nu se gaseste miere de salcim...de nici un fel.

pharaonu75

Albert Einstein spunea:
"Sunt doar doua lucruri infinite, universul si prostia umana, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur".

Asa ca se vor gasi mereu unii care sa cumpere apiinvert sau F40 cu eticheta de miere de salcam.

Si uite un exemplu!
Discutam cu niste cunoscuti, iar din vorba in vorba am ajuns la miere!
Si imi spun oamenii: A, noi suntem mari consumatori de miere! La noi in casa se consuma lunar 6-7 borcane de miere!
Cumparam de la supermarket 10-15 borcane odata!

Iar eu le spun: Mai oameni buni, nu mai cumparati de la supermarket, ca aia nu este miere! Este glucoza industriala, care in cel mai fericit caz a fost amestecata cu ceva polen. Mierea din supermarket nu a vazut albina, si nici albina nu a vazut acea miere!
Mai bine cumparati miere de la un apicultor! De la un batran care are stupi in curte! Aia este miere adevarata!
Si stii ce imi raspunde unul dintre ei?
Ce vorbesti ma, sa ma fraiereasca ala pe mine? Sa imi dea miere d-aia zaharisita? Pai ce, eu sunt prostul lui! Sa se dea ala mare, pe urma, ca m-a facut?
Nu frate, eu cumpar de la supermarket, pentru ca astia nu pot vinde orice! Au nevoie de adeverinte, de tot felul de hartii!
Deci au marfa buna! Nu se complica ei sa falsifice mii de borcane de miere!


Asa ca, NO COMENT!
Omul cand este tampit, nu il poti destepta indiferent ce i-ai spune!
Si pana la urma parca merita F40 la borcan! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube