cum extragem ceara

Creat de albinasebes, Ianuarie 26, 2011, 11:49:19 AM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 31, 2011, 02:14:59 PM



Amestecul fierbinte de ceara si miere iesit din cuptor intra in oala................Intro parte la gura oalei era o scurgere pt. ceara.
La baza oalei, pe alta parte a oalei, iesea o tzeava lipita de oala care venea in sus pina la gura oalei cu o scurgere pt. miere.Astfel se separa mierea de ceara(pt incepatori-mierea ramine la fund si ceara sta la suprafatza).
Planific sami instalez printerul si apoi incerc sa scanez pozele din carte.


Am topit cateva rame ( din cele "negre" scoase la reformat) in care existau si portiuni cu miere zaharisita. (Nu am pus apa)
Rezultatul: o pojghita subtire de ceara la suprafata si jos mierea fff vascoasa si foarte neagra.
De ce era asa neagra, exista o explicatie dar de ce era ff vascoasa...? Probabil pentru ca separarea moleculelor de ceara nu s-a facut complet.

Am vazut aceasta postare abia acum. Daca colegul kiwi bee mai citeste pe aici il rog sa detalieze modul in care se face separarea mierii de ceara. Eventual cu cateva poze... :thanks:


bucovineanu

Mierea astfel obtinuta nu prea e buna de consum. Are un gust imprumutat de la ceara si contine mult HMF. Culoarea este neagra deoarece iese tot taninul toate impuritatile din ceara.

viorel_v2000

#32
Citat din: bucovineanu din August 22, 2011, 08:07:36 PM
Mierea astfel obtinuta nu prea e buna de consum. Are un gust imprumutat de la ceara si contine mult HMF. Culoarea este neagra deoarece iese tot taninul toate impuritatile din ceara.

Este adevarat. Eu am pus-o in zarzare si caise si pana la urma a ajuns in .... tuica.
Fiind insa foarte vascoasa eu am ramas cu impresia ca am pierdut si multa ceara.

Kiwi Bee

 Este posibil ca eu am dat o descriere mai incompleta.Nu am recitit ce am postat.

Dar asa imi amintesc ca eu am dat aceasta descriere de separare ceara/miere la capaceala obtinuta in timpul extragerii mierii.

Viorel, eu asa inteleg ca tu ai topit rame cu faguri(care aveau si miere).Daca este asa atunci explicatia vine de la sine.Capaceala are un continut mai mare de ceara de calitate decit fagurii.Plus ca fagurii contin impuritati(se mai invechesc) si asa ti sa colorat mierea.Daca mierea este limpede nu ai continut de ceara.

Presupun, ca sa faci separarea bine, ca ai topit totul "bine de tot" deci ai ridicat temperatura.Posibil ca sa evaporat multa apa din miere.De la temperatura ridicata si gustul sa schimbat.

Eu nu am folosit metoda....... asa ca iau lectii de la tine.

Comercialii folosesc metada si in zilele noastre.

Mirea obtinuta nu va fi asa de buna dar sint mai multe posibilitati de a refolosi mierea.Se poate amesteca cu zahar pudra si se fac turte iar albinele o maninca garantat.
Am spus "comercialii"??????????? Pai dar nu se poate amesteca aceasta miere cu miere de calitate buna?Ce fac procesatorii pe la voi?Dar procesatorul din Germania?

Viorel, eu unul as fi rupt si zdrobit fagurii apoi bagat in pungi in doze dupa preferinta si puse peste podisor.Albinele trag mierea jos in stup si iti ramin bucatele de fagure uscata.Sau faci un separator din lemn si plasa.

Pina cind nu fac cantitati mari de miere nu mi se merita sa pierd timpul cu separarea prin topire.


viorel_v2000

Citat din: Kiwi Bee din August 24, 2011, 01:10:34 AM
..............
Presupun, ca sa faci separarea bine, ca ai topit totul "bine de tot" deci ai ridicat temperatura.Posibil ca sa evaporat multa apa din miere.De la temperatura ridicata si gustul sa schimbat.
....................


Posibil ca asta sa fie explicatia pentru care mierea a capatat o vascozitate mai mare pentru ca in mod normal, la o racire lenta, ceara se ridica in partea de sus.

:thanks:


Kiwi Bee

Apropo Viorel,
cum ai topit fagurii aceia?
Daca oala ta a avut contact direct cu resoul/flacara (sau ce ai folosit) atunci garantat ti sa ars mierea.De aici ajungem la gust prost, culoare inchisa si viscozitate.

Am gasit cartea mea veche in care sint citeva poze faine.Cum lucrau australienii si neozeelandezii cind nici tata nu a existat.

Totul mergea pe aburi.

In primele 2 poze se vede un butoi pt ropirea fagurilor.

In poza 3 se vad cuptorul de topit capaceala si la iesire separatorul de ceara/miere.

Poza 4 separatorul.

Mircea77

Sunt interesante paginile alea. Crezi ca ai putea scana toata cartea ca sa mai invatam si noi de la altii ?!
Dupa cum am vazut in header se pare ca este o carte ce trateaza aspectele legate de ceara.

viorel_v2000

Citat din: Kiwi Bee din August 25, 2011, 04:30:33 AM
Apropo Viorel,
cum ai topit fagurii aceia?
Daca oala ta a avut contact direct cu resoul/flacara (sau ce ai folosit) atunci garantat ti sa ars mierea.De aici ajungem la gust prost, culoare inchisa si viscozitate.

..............

Si aici ai dreptate. S-a caramelizat datorita temperaturii.

Kiwi Bee

Citat din: Mircea77 din August 25, 2011, 08:39:46 AM
Sunt interesante paginile alea. Crezi ca ai putea scana toata cartea ca sa mai invatam si noi de la altii ?!
Dupa cum am vazut in header se pare ca este o carte ce trateaza aspectele legate de ceara.

Voi incepe sa lucrez asupra planului din acest weekend...dar va dura.

pharaonu75

Kiwi Bee s-a tinut de cuvant!
A realizat cartea in format digital!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Kiwi Bee multam fain. Am vazut cu intarziere ca te-ai tinut de cuvant. Super OK cartea si modul in care sunt tratate problemele, inclusiv dispozitivele folosite (insarmat, scule etc.).
Ma bucur ca pot vedea si o alta perspectiva de abordare pentru a putea compara cu ceea ce avem noi.

Multumesc inca odata si sa auzim de bine. ^:)^

Kiwi Bee

Cu placere, ma bucur ca am putut si eu colabora putin.

orbanstefan64

lucruri intersante din pacate cu engleza ii mai greu :sad:
:hi: :hi: :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

#43
  Va atasez si aici un model de topitor pt ceara cu aburi, se poate construi si mai mare, am sa-mi fac unul din inox sa fie mai durabil.(scuze de calitatea video)

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Mama hotarit sa pun in functiune topitorul solar - chiar vara asta nu prea avem soare, mai deloc. Asa ca iam mai dat si niste aburi.