Nucleul dorit

Creat de Bătrânul, Decembrie 28, 2010, 01:39:35 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Avem citiva "crescatori de matci " cu mare experienta si este mare nevoie de ei .... dar si altii doresc sa incerce ACEASTA PIATRA DE INCERCARE a stuparului. Incerc sa vin in ajutorul lor. Valtere "suflet  pereche" avem cereri din nucleul tip VALTER ! Pina nu dai acceptul sa-l facem public munca ta nu putem sa nu-ti respectam dorinta de a nu multiplica nucleul creat de tine. Ce zici ????

pharaonu75

Acum aflu de NUCLEUL VALTER!
Suna destul de bine si este imbucurator faptul ca apicultorii incepatori pot beneficia de anii de experienta si experimente ai unora mai avansati!  :hi:

Valtere, da-i acordul, ca sa vedem si noi ce-ai scornit sub soarele dobrogean!


Si in felul asta te alturi si tu lui Langstroth, Dadant, Warre, dar si altora de pe meleaguri mioritice! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Prostii...nucleul este un miniplus copiat de la frantuzi cu usoare modificari, astfel:
-e din lemn si nu din polix;
-e un gram mai mare, foloseste alta rama fata de miniplus;
-are vreo doua, trei smecherii la infiintare...

Acordul este deplin.
Ramane la latitudinea colegului Ianos ca la fiecare suta produsa si vanduta sa primesc si eu unul pentru Knou Scherlau.
Da-i bataie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Si cu smekeriile de la infiintare cum ramane? :wink2:

Baga Batranul poze si ne spui si noua ce si cum?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

#4
Este foarte bine venit subiectul, avand in vedere ca este iarna si mai putem mesterii prin ateliere.
Sunt numai ochi la cele scrise.

valter

Innformatia costa tinere.
@pharaonu''Si cu smekeriile de la infiintare cum ramane?''.

Totusi...daca citesti ce scrie mosul de o buna bucata de vreme pe forumul Apiardeal...gasesti raspuns la toate chichitele.
Hm...asa i-mi fac si eu fani.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Fani iti faci si prin rezultatele muncii... astea sunt cele mai importante... si pana acum nu ai dus lipsa de astfel de rezultate!

Daca ma gandesc mai bine, imi aduc aminte ca in urma cu ceva vreme il intrebai pe Batranul daca se poate modifica/fabrica un anumit model de nucleu, detaliile urmand sa i le transmiti pe PM!

Sa vedem nucleul, ca dupa aceea te luam noi la intrebari "de ce asa si nu asa", cum, in ce fel, cat, cand!
Sa vedem daca poti sa ne refuzi si sa nu ne dai detalii! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Dragule, nucleul despre care facem vorbire ''lucreaza ''de oarece vreme la mine in curte sub diverse forme si nu-i nimic secret.
El poate insa sa faca''apa calda'', ''manichiura'', ''freza pe dreapta'' daca al muncesti.
Acum daca dumneata vrei sa produci toate cele mai sus mentionate tre sa-l cumperi de la Batranul Ianos Baci, implicit contribui la prima suta de lazi vandute si prima lada beneficiu a ''mosului''.

Lada-i o vrajeala si tehnologia o aiureala...da ca si curiozitate(pana se prinde leatul) se vinde.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Citat din: valter din Decembrie 28, 2010, 05:13:28 PM
Lada-i o vrajeala si tehnologia o aiureala...da ca si curiozitate(pana se prinde leatul) se vinde.

Nu conteaza! Sa vad ce scoate Batranul pe piata si contribui si eu cu 1% la nucleul care va ajunge in stupina ta!
Dar sa nu te aud pe urma ca te plangi cand ma voi plimba cu nucleul in brate dupa tine, toata vara, ca sa imi explici care-i JMEKERIA (sau aiureala) de lucru cu el. :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Tu nu ai inteles nimic.
Pentru cumparare beneficiez de 1%.
Pentru chichite nu beneficiez de nimic daca-mi devii fan pentru ce am scris sau bun de plata pentru ce am sa divulg pe MP.

Uite asa facem anul vechi mai palpitant...vrajeala de dupa amiaza.
Da te tii scai...la minut.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Am inteles perfect... la 100 de nuclee vandute, Batranul iti trimite unul drept de autor, sau drept de amic... :wink: cum vrei sa ii spui!

Si la partea cu chichitele am inteles, de aceea am spus ca voi umbla cu nucleul (ala cumparat de mine) in brate, toata vara, prin stupina ta... ca sa imi explici... pentru ca sunt cam greu de cap! :rotfl:

Si pentru ca invatatura sa se sedimenteze bine, trebuie asezonata cu un gratar, un spritz, o maslina, ceva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Nucleul permite in primul rand obtinerea de matci.
Nucleul bine dezvolltat permite diviziunea si formarea altui(altor) nucleu.
Poate transporta cu destula usurinta o matca din toamna in primavara urmatoare.
La fs reuseste sa-si umple singur un cat de miere...miere care este interzis cu desavarsire a fi recoltata.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

prisecarul

Citat din: valter din Decembrie 29, 2010, 09:16:03 AM
Nucleul permite in primul rand obtinerea de matci.
Nucleul bine dezvolltat permite diviziunea si formarea altui(altor) nucleu.
Poate transporta cu destula usurinta o matca din toamna in primavara urmatoare.
La fs reuseste sa-si umple singur un cat de miere...miere care este interzis cu desavarsire a fi recoltata.
cu asta ar fi trebuit sa inceapa acest topic, definitia si la ce foloseste!
bila alba pentru valter!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Hai cu pozele Batrane, ca sa vedem si noi despre ce este vorba si sa il mai tragem de limba pe Valter!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea