a aparut ceva nou in domeniul fumului?

Creat de dragutul_ionel, Iunie 27, 2009, 11:40:14 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

hm..mi-a venit si mie in cap faza :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
e o explicatie logica?

mezenguz

alcoolul de 87 grade si macul sa fie an lapte , deci crud , macul nu este interzis pt ca se mai vind placinte cu mac in comert si nu la colt de strada pe sub mana , cum se face cu multe alte produse

crombra

Semintele de mac care se folosesc in patiserie sau se vand in pliculete in magazine sunt deja prelucrate prin extragerea alcaloizilor. Ori in reteta de mai sus semintele sunt virgine si contin morfina si papaverina.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

eusebiu

Citat din: abeja
Citat din: andrei_salajeu ma dau cu tinctura de propolis pe maini.......folosesc fum doar la extractie
Si  dupa  aia  cum curati  mainile  de  galbineala?Fumul  nu  se  foloseste  doar  pt a  nu  fi  intepati,fara  fum  scapi  albinele  de  sub  control.Cu  2-3  stupi  nu  dai  timp  albinelor  sa  nebuneasca  , sa  inceapa  furtisagul  si  marea  agitatie.Ce  faci  fara  fum  intr-o stupina  mai  mare?
Mainile se curata cu alcool sanitar [spirt].

pistol28

se poate da cu otet pe maini, sunt mai calme
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dedu

Da,daca te dai cu otet ori spirt albinele nu o sa te mai muste dar i bine sa te dai ca daca ar eo familie o boala nu o transporti pe maini la ceilalti!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006


stefan1

Se vorbeste de materiale noi pentru afumat dar eu amintesc de unele mai vechi. In "Stuparitul" de C-tin. L. Hristea (1937) se da urmatorul dialog:
"Cred ca ai, mosule, prin gospodaria d-tale, adunata de prin ocoalele vitelor, acea ciuperca ce se chiama besica-porcului sau besica-lupului, cum ii mai zice si prin alte parti si pe care invatatii o numesc Lycoperdon. De obiceiu, satenii o aduna, caci e buna de leac ; cand o vita sangereaza sau are o rana, praful din ea opreste sangele si vindeca degraba. ... ...cand se coace, ea se sparge singura si arunca sporii in toate partile, caci astfel se inmulteste. Ea are puterea de a innabusi albinele, care, afumate intr'o anumita masura ametesc ; cand fumul e dat in conditii prea mari, le poate chiar ucide. Interesant e sa stii ca albinele ametite cu aceasta ciuperca isi pierd memoria locului ; deci ... ... odata trezite in noua casa si in tovarasia altor albine, se vor crede ca sunt la ele acasa, cu vechile lor tovarase si se vor apuca indata de lucru, ca si cand nimic nu s'ar fi schimbat in vieata stupului. "
  Metoda se da pentru unirea unei familii bezmetice cu o familie mai mica, cu matca. Eu nu am incercat-o niciodata, dar am facut cu azotat de amoniu cand eram incepator. Sunt multe specii de Lycoperdon, nu stiu daca toate cresc la noi si au aceleasi proprietati pentru albine.
  Basica porcului sau basina porcului este numele romanesc popular la mai multe specii de ciuperci sferice, cumva asemanatoare cu Lycoperdon. Una din ele este ciuperca uriasa Calvatia gigantea care poate ajunge pana la 20 kg sau chiar mai mult si care, ca si prima, este comestibila cat timp este tanara si miezul este alb. Aceasta ciuperca, uscata, se poate folosi ca material in afumator, arzand incet si producand mult fum care linisteste albinele. Se gaseste intre iunie si octombrie in destul de multe locuri din tara. Pentru consum trebuie sa se tina cont de cateva lucruri:
- nu se spala, pentru ca miezul absoarbe apa si devine gelatinos
- trebuie eliminata cuticula superficiala (coaja) care este pieloasa si deci necomestibila
- nu se fierbe pentru ca devine gelatinoasa; se poate praji sau face in ou
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)