CUM CRESTETI PRODUCTIA DE CEARA?

Creat de bee_lover, Martie 29, 2007, 08:26:14 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cateva cuvinte despre rama claditoare....

balasbebe

eu consider ca in conditiile din Ardeal, cu cules putin, si facand polen, eu nu-mi permit sa pun in stup mai mult de 1/2 rama claditoare, atit cat sa nu-mi strice alti faguri cu celule de trantori

D006


D006

Tinundu-se cont de producta slaba de miere care cred ca va fi in acest an,cred ca si producta de ceara va avea aceiasi soarta.Dar sa speram cava ploua si va fi bine.

D006

Pina sa folosesc rama claditoare albinele  mai stricau fagurii modificind celulele pt puiet de trintor....de cind folosesc rama claditoare totul e ok nu mai modifica la celule..in plus creste si productia de ceara ..pacat ca nu are un pret mai mare..

stefan1

Bun gasit pentru toti membrii foumului. Acum l-am gasit si consider util un forum regional. Avem o clima si o flora putin mai diferita de restul tarii. Si rasele de albine sunt putin diferite. Asa ca sfaturile din zona se pot potrivi mai bine pentru stupinele noastre, ce nu inseamna ca stupari din alte parti nu pot participa. Si eu cred util ca toti sa-si anunte si zona unde au stupina.
   Eu folosesc fagur crescator, de fapt un fagur de cat 1/2 sub care albinele cladesc cum vreau. Evit modificarea celulelor de albine din faguri si pot sa fac un control al infestarii cu varroa, taind si cercetand puietul de trantori. De asemenea elimin parte din paduchi fara tratamente. Eu nu fac decat un tratament toamna cand nu mai e puiet, sau la roi si stupi in vara dar cand nu au puiet mai mare de 7 zile. Cat priveste ceara, la preturile de azi nu cred ca e un motiv pt fagurul crescator.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Ce spuneti de o rama mare Dadant care se imparte in doua printrun leat,in partea de sus insirmeaza si se pune foita iar in partea de jos libera.Albinele in general formeaza coroane de miere in partea de sus iar jos pun puiet asa se rezolva problema cu decuparea puietului de trintor fara a strica mierea [poate mierea nui capacita si nu poate fi centrifugata]
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dle filip,
Asa procedez si eu.Fac asta si la Me.
Cu stima

D006

folosesc in continuare ambele tipuri de rame claditoare.
rama simpla, si rama cu leatz  in treimea superioara.
   in mod normal, pun cate doua rame cu leatz ,cate una de o parte si alta a cuibului.... la familiile puternice,mai pun doua rame simple.
...mi se pare buna ideea cu jumatate de rama insarmata si pus foaie, chiar am s'o folosesc in primavara la familiile slabe sau roii de anul acesta...pe de alta parte , mierea in faguri are cautare ceea ce'i da ramei claditoare un atuu in plus...parerea mea

stefan1

Citat din: lupu'
.
   in mod normal, pun cate doua rame cu leatz ,cate una de o parte si alta a cuibului.... la familiile puternice,mai pun doua rame simple.
Oare nu-i prea mult 4 rama claditoare la un stup? Daca le umple pe toate de puiet?
  Cum procedati cu puietul de trantori taiat?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Cu puietul de trintor cresc pui la tara,poate o sa rideti dar au o dexteritate sa-i scoata din celula nemaipomenita :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dupa ce topesc ramele claditoare las larvele la soare.Va dati seama ce miros placut e pe o raza de cativa zeci de metri? :zzz:

PricopArthur

Folosesc rama claditoare cu treimea superioara libera, iar in partea inferioara fagure. Dar am pus si penultima rama goala, numai lemnul. Odata am pus intr-un borcan apilarnil pt. un client si l-am uitat in frigider. A explodat frrumos.
Miere multă şi inimă curată!

D006

intr'o familie pe 15-18 rame, intr'un stup orizontal, patru claditoare nu sunt prea mult....altfel, albinele , au tentintza de a face celule pt trantori pe ramele cu foi....fagurii cu puiet de trantor ii fierb, scot ceara si larvele le dau la pasari....apropo la cele spuse de fcvaslui,prin fierbere nu prea au timp sa miroase :wink2:

balasbebe

Cu rama claditoare este o munca in plus. da cei care doresc sa faca miere bio, pot folosi rama claditoare. Pentru o rama cladita, albinele consuma , se fapt pentru a produce 1 kg. de ceara, sunt necesare 10 kg. de miere. Ca sa umple o rama cu puiet de trantori, calculati cata munca si miere consuma albinele. Daca mai pui si munca de a topi cear, se cam aduna, pe balanta la minus. Mai bine se trateaza familiile de albine, toamna, fara puiet, si este mai ieftin si usor.
   o alta metoda este sa se faca roi pe 5 rame, bine tratati, inainte de a se pune la cladit rame.
   Sunt multe pareri, si acestea total impartite. Cine are pasari, sau iepuri, in general animale poate folosi aceste larve de trantori. Pe vremurile bune se scoteau bani frumosi pe apilarnil. Acum se arunca.