propolis productie si recoltare

Creat de dragos2006, Octombrie 12, 2007, 09:42:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

Poate unde anul acesta albinele au propolizat mai intens..sau vatra asta noua unde am albinele de un an si jumatate...consider ca ar fi necesar sa ma specializez in colectare propolisului...doar din razuirea ramelor si de prin stup, productia medie pe familie, este de peste 100 grame ...
Am inceput in toamna aceasta sa fac tot felul de  colectoare de propolis sa vad care se preteaza cel mai bine....Daca dvs recoltati propolis ce metoda folositi?... ce colectoare de propolis?..cele model aca sau de la Eurohonig?

PricopArthur

Eu am pus peste letisoarele superioare cateva stinghii, peste ele o plasa de tantari (din plastic) si apoi o carpa. Ceva gen model ACA. Dar cele de la ACA au plasa dintr-un fel de carpa, si o rod albinele. Iar grila de pe rame nu este STAS. Important este ca intre panza si rame sa fie o mica distanta.
Acest colector il folosesc in loc de podisor.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Arthur si plasa mea au facut-o varza..
La unul din colectoarele folosite-incercate ..am facut o rama cit podisorul de 10 rame..pe o parte am pus plasa de tintari..pe partea cealalta am prins cirpa ..a propolizat destul de bine plasa ..au ros la ea in citeva locuri si au propolizat si cirpa..caut acum o plasa care sa nu o roada..
Dupa ce propolizeaza plasa o dau jos pun alta si iar la stup cu ea...Pe partea cealalta am prins cirpa deoarece sa nu fie prea mult curent in stup cum au eurohonig doar plasa pe stupii- o merge vara fara cirpa dar acum este cam racoare..

bee_lover

Eu am avut gratia hanneman pusa si deasupra o carpa din acelea care is facute la casa.Mi-au inrosit carpa.Zici ca am turnat sange pe ea.

PricopArthur

bio, sunt doua tipuri de plasa de tantari. Din plastic de diverse culori, un pic mai groasa, si din carpa ce pare ca plasticul. Dar e mai subtire. Cea din plastic e buna. Am de 3 sau 4 ani pe lazi si nu s-au sticat. Nu folosesc nici o rama pt. ea. Pur si simplu, capacul o apasa si astfel acopera tot stupul.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Soiul conteaza si aici. Carnica propolizeaza f putin iar rasa caucaziana foarte mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Mai frate, tu scrii la 5 dimineata, sau nu vad eu bine???

PricopArthur

Propolizarea depinde si de ce culesuri ai in zona. Langa o padure de plopi, ca o liziera intre stupi si cules, dupa o saptamana trebuia sa luot din greu sa desprind ramele.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..are dreptate Arthur,daca esti linga o padure,liziera..ceva pomi...albinele aduc propolis la greu...totul este sa le creezi..''foamea ''..de propolis in stup...

balasbebe

Eu am cumparat pantaloni de blugi. Am obtinut 2 craci, pentru 2 familii. Sunt buni, ca se propolozeaza bine, si se curata usor cu peria de sarma, indiferent de anotimp. La second hand am gasit perechea cu 1 leu. Am cumparat cativa saci cu blugi. Fiind bumbac, albinele nu-l rod, iarna tine  de cald, nu transpira, deci nu se face mucegai. Mai avetzi timp sa va punetzi peste albine. Iarna sunt buni, ca se pot trage peste ghem, si se coboara, pe linga diafragma. Un crac la o familie. Deasupra se poate pune si o salteluta, daca considerati necesar.
  Aceasta metoda merge la orice tip de lada. La unele tipuri de lazi se va pune un cat de magazin gol, fara rame, pentru spatiu.

D006

...miine ma duc si iau si eu ceva blugi..este un material bun acum in prag de iarna ...
Dle Balas intrebam de.. propolis si acum am si ceva in plus pt iernare..2 iepuri dintr-un ..foc

pintilied

In comet se gasesc niste gratare din plastic pe care isi scurg barmanii paharele spalate si care au niste proieminente pentru a sta mai sus si a permite scurgerea apei.   Sunt ceva mi mici decit suprafata unui corp cu 10 rame dar sunt foarte bun e.P acest gratar se pune o sita de fibra de sticla care este  folosita de cei ce confectioneaza timplarie PVC si de aluminiu.  Se gaseste in comert la cei ce vind PVC SI ALUMINIU PENTRU TIMPLARIE.  eSTE FOARTE REZISTENTA SI NU POATE FI ROASA DE ALBINE.Consider ca cel mai bun material de pus peste sita este linoleumul pinzat deoarece este maleabil si poate fi curatat foarte usor cu dalta de propolis.
                                                    pintilied
Nu tot ce zboara,face miere!

PricopArthur

Mersi pt pont. Peste sita folosesc o panza sintetica, ce se poate curata prin frecare iarna cand propolisul e casant. Iar sita e ordinara plasa de tantari. Dintr-un metru patrat pui la 4 stupi .
Miere multă şi inimă curată!

D006

"se pune o sita de fibra de sticla" atentie este totusi fibra de sticla. cat de bine ar fi fabricata, fibra de sticla este produsa din firisoare de sticla care se pot desprinde si sa ajunga in propolis.

PricopArthur

Cristi, parerea ta e ca plasticul, sau lemnul sunt mai sigure? Lemnul e natural, iar plasticul stabil.
Miere multă şi inimă curată!