Stupi depopulati

Creat de tiberius, Ianuarie 16, 2016, 05:32:50 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tiberius

Da a fost la floarea soarelui

tinumaftei

Citat din: filip din Ianuarie 16, 2016, 08:16:21 PM
http://www.diacaf.com/stiri/economic/oficial-icda-100000-de-familii-de-albine-decimate-anul_35663064.html
Si totusi din cele 100 000 fam doar Varroua sa fie de vina ?
Am discutat la obiect pe relatarea din debutul paginii acesteia!
Evident ca albinele care au murit asta vara nu mai pot muri odata in ianuarie!!!!!!

tiberius

In noiembrie  erau si acum nu

tiberius

Poate sa spuna cine doreste ca a fost varroa dar  eu sunt foarte sigur ca este altceva.

tinumaftei

Citat din: tiberius din Ianuarie 16, 2016, 08:31:56 PM
Poate sa spuna cine doreste ca a fost varroa dar  eu sunt foarte sigur ca este altceva.
Trebuia sa ne spuneti de la inceput si nu va mai poluam cu opiniile noastre.
In ce ma priveste eu unul am trecut prin aceasta situatie.
Din punctul meu de vedere, trebuie verificat nivelul de infestare pentru ca se vor duce toti. Puneti o foaie de control unsa cu ulei si faceti un tratament clasic cu varachet si vedeti dupa 24 de ore cate sute de varoo au cazut! Va trebuie doar 5-6 grade temperatura exterioara (binenteles verificarea o faceti la un stup pentru ca este concludent).
In lipsa unei verificari a infestarii cu varooa orice discutie este inutila.

tiberius

Va rog sa ma scuzati era doar o opinie

tiberius

Aveti dreptate   asa va face

tiberius


bucovineanu

Si eu sunt de parere ca varroa e de vina in acest caz. Ca a intervenit si oarece virus, e foarte posibil. Dar acel virus apare tot in urma infestarii cu paraziti.
Daca era vorba de intoxicare, albinele moarte erau gasite pe fundul sau in fata stupilor.
Tot pe fundul stupilor ramaneau albinele moarte din cauza varroa daca nu era caldura din decembrie, cand albinele infestate au putut sa paraseasca stupii.
Sunt de acord cu cele spuse de colegii care au postat anterior.

NYK74

Săptămâna aceasta un consătean ma chemat la el să-mi arate 13 familii de albine moarte din 20 total,el nu reușea sa înțeleagă cauza și ce anume sa întâmplat cu albina din stupi, după spusele lui, la împachetare familiile erau populate bine, acum aveau un pumn de albine  moarte.
A facut VF in 4 reprize in Toamnă.
Am analizat împreună si iam arătat cauza, care la o privire atentă se vedea clar si bine.

stefan1

Citat din: NYK74 din Ianuarie 16, 2016, 11:06:37 PM
Săptămâna aceasta un consătean ma chemat la el să-mi arate 13 familii de albine moarte din 20 total,el nu reușea sa înțeleagă cauza și ce anume sa întâmplat cu albina din stupi, după spusele lui, la împachetare familiile erau populate bine, acum aveau un pumn de albine  moarte.
A facut VF in 4 reprize in Toamnă.
Am analizat împreună si iam arătat cauza, care la o privire atentă se vedea clar si bine.

  Consateanul tau din Romania sau din Italia?
  Lui i-ai aratat cauza; ne-o arati/spui si noua? (presupun ca varroa)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Se pot da 10 tratamente daca nu sunt date corect.
zilele astea voi asculta si eu toti stupii, numa sa nu mai bata vantul.
si la mine in zona la unu cu 20-30 stupi  s-a intamplat la fel

tiberius

Astăzi am facut control acustic toți sunt prezenti

Adrian.B.

Avem o singura informatie. S-a facut tratament in noiembrie. Daca nu avem si alte informatii, concluzia e clara, varooa.