iernare la fundul gol

Creat de zbye, Noiembrie 11, 2011, 04:35:49 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: marian sima din Decembrie 12, 2011, 08:03:11 PM
Iernarea stupilor cu sita jos este buna,dar ce te faci cu aceasta perioada cind la mine in zona a inceput de o saptamina sa dea cu petarde,anul trecut un gagaut a scapat o artificie din alea mari sub stupi ,a trosnit si a sarit scintei sub ei de a luat foc folia,familile respective nu au avut nimic au iesit bine din iarna,daca avea sita i-mi luam la revedere de la ele.
Si nu i-ati aplicat o corectie, bai nene vi si imi dai foc la curte ?
Sau noi nu mai avem drepturi nici in curtea noastra, ne calaresc toti, dar daca se intimpla sa il intepe pe unu fac ca toti draci,  te duc si la politie .

marian sima

Era un pustan cu prietena,ce sa ii faci sa i-l iei la bataie in fata prietenei ,a gresit nu a dat intentionat a vazut si el ca a luat foc folia a zis ca despagubeste daca se intimpla ceva,dar nu s-a intimplat nimic ,eu nu credeam ca acei stupi mai trec iarna.

bucovineanu

 Am mai scris despre ce am patit cu cativa ani in urma. Afara era zapada si destul de frig. Imi da cineva telefon sa merg la stupina pentru ca am un stup rasturnat. Merg si gasesc stupul rasturnat, cu fundul, capacul si podisorul sarite cat colo. Totul era acoperit de zapada. Ramele nu au umerase, deci ramele erau stranse unele langa altele. Am pus totul la loc si familia a iesit cu bine din iarna, nu se pierduse nici regina. Nu a fost nici macar agresiva, cum era de asteptat. Albinele sunt foarte rezistente. Daca nu ar fi asa, la cate indura din partea noastra, s-ar prapadi.

evulet78

Azi la noi sunt 10 grade la umbra. O parte din stupi iar au zbor de curatire. La ultimul zbor (tot in decembrie) m-am uitat la toti sub capac. La unul ghemul era sus, in fata urdinisului. De curiozitate m-am uitat din nou la acel stup. Aceeasi situatie, in plus si un pic de condens in partea cu ghemul de iernare.
Poate sa aiba acel stup puiet (din care cauza nu se deplaseaza in portiunea cu miere)? :sad:
Trebuie sa spun ca are fund cu sita pe toata suprafata, iar miere are destula. Si de strans cred ca l-am strans destul.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

mape 48-petru manea

in aceste zile cu temperaturi de 10 gr. albinele au iesit din ghemul de iernare strans si pot fi si sus
pe mine ma nelinisteste altceva---albinele au iesit la 8-10 gr.dupa apa---nu as vrea sa fi inceput cresterea puietului
m-am uitat la pomii fructiferi---ciresi,visini--mugurii de rod sunt cam umflati---nu este bine

cipriene

Citat din: justy din Noiembrie 12, 2011, 09:26:32 PM
ca tot veni vorba de impachetat sa va spun cum am facut eu:
Am stupi de 10/12 rame, cuib pe 6/7 rame.
Am tras ramele pe mijlocul stupului. am pus pe ambele parti polistiren extrudat de 2 cm. peste rame am pus folie care curge in lateral de o parte si de alta peste polistiren. peste folie am pus un covoras de iuta care cuprinde si lateralele dintr/o parte intr/alta. la final peste stup am pus o alta folie, apoi podisorul de sita , si capacul. Ierneaza de n-au treaba!
la cei care au fund urdinisul este deschis la 6 cm
la cei care au plasa am introdus tabla insa cu rama (din spate) in jos astfel ca a ramas fanta aceea libera pentru aerisire, nu i/am lasat chiar in fundul gol.

Daca sesizati ceva erori va rog sa ma atentionati.


ma scuzati ca intervin, dar eu nu sunt adeptul impachetarii stupilor. eu cred ca atata infofoleala chiar strica. undeva am citit ca o familie a iernat intr-un clopot undeva in siberia.
nu frigul omoara albina, ci bolile si foamea :wink:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

Totdeauna incep cuibul dispre latura expusa la soare (sud - sud/vest), deoarece pe acea latura soarele va bate cea mai mare perioada din zi... asta in zilele senine, evident.


idem shi la mine =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tedy2007

#52
Citat din: cipriene din Decembrie 19, 2011, 01:11:01 AM
ma scuzati ca intervin, dar eu nu sunt adeptul impachetarii stupilor. eu cred ca atata infofoleala chiar strica. undeva am citit ca o familie a iernat intr-un clopot undeva in siberia.
nu frigul omoara albina, ci bolile si foamea :wink:

sigur a iernat familia aceea in clopot 3 ani,dar ..    tu crezi ca poti face productie cu familia respectiva?

marian sima

Dar la aia nu a mai batut clopotul?Inteleg ca nu a mai murit nimeni dar nu a batut de sarbatori? =))Face productie miere sfintita e foarte scump un kg de miere din clopot :rotfl:

tedy2007

ceva de genu' . nu le-a mai batut clopotu'.
era o bisericuta pustie

cipriene

ca a murit sau nu cineva, ca nu au mai tras clopotul deloc, ca era pustie biserica, nu stiu. ideea era alta: albinele nu au nevoie de izmene flausate.
ok, sunt de acord sa avem grija de albine, dar prea multa grija de multe ori strica. :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

joohny

Va salut.Sint nou in apicultura si am stupi cu FAV total.In aceste zile reci cu toate ca am scos sibarul total dimineata aveam condens.Oare de ce?Am restrins cuiburile inainte de racirea vremii.Iernarea o sa o fac model clopot,deoarece peste cuib am folie.Este cineva care poate sa ma indrepte spre drumul bun?.Va multumesc anticipat.Sanatate.

romikele

E normal ca la diferente de temperatura sa apara condens. Esential e ca el sa poata fi eliminat eficient si rapid.
Nu cu astfel de absorbante  :D

Tamu

joohny:welcome:  pune ceva care sa ajute la izolare termica mai buna deaspra foliei. Gen perinute, paturi vechi impachetate, eu folosesc polistiren 2x2cm. Important este ca umezeala sa nu persiste peste zi.  :hi:
Si nu in ultimul rand ar fi frumos sa te prezinti (la profil) sa stim si noi cu cine vorbim.  :) Altfel risti sa nu fi bagat in seama.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Kiwi Bee

Bun venit Joohny.
Eu am polistiren de 3cm peste folie(deci in capac). Daca se transmite frigul de afara la folie atunci va fi mult condens. aici in NZ standardul este sa ai capac de tabla - doar tabla zincata si atit - de aceea unii pun polistiren in capac caci de la tabla se transmite frigul foarte bine la podisor sau in cazul meu la folie.