iernare la fundul gol

Creat de zbye, Noiembrie 11, 2011, 04:35:49 PM

« precedentul - următorul »

zbye

La mine iarna aceasta este prima, deoarece anul acesta m-am apucat de aceasta superba "meserie" - apicultura. Am un numar restrans de stupi, 10 la numar, si acum 1 saptamana i-am impachetat.
Modelul folosit de mine sper sa fie corect si sper sa ma corectati daca am gresit undeva.
Stupii pe care-i detin sunt stupi verticali - 10 rame, cuburile restranse au ramas pe 4-6 rame si am folosit urmatorul model de impachetare :
- cuibul restrans in partea stanga
- diafragma dupa ultima rama
- polistiren de 5 cm dupa diafragma
- rama cu putina miere capacita dupa polistiren (mentionez ca in partea de jos a polistirenului am lasat o fanta de trecere, dimensiunile sunt exacte ca cele ale diafragmei)
- podisorul l-am acoperit cu doua randuri de carton simplu
- sac de rafie impaturit in doua pus deasupra cartonului
- capacul stupului, peste care am pus o chinga de strangere (pentru a nu se forma curenti de aer, capacul fiind presat pe cuib)
- tabla de sub sita antivarroa am scos-o complet, ramanand doar sita
- tot stupul l-am imbracat in sac manajer, unul care se muleaza perfect pe stup, ramanand liber urdinisul

Ce parere aveti, modelul de iernare este ok ?


Mai pe romaneste ... iernare la fundul gol  :rotfl:

zbye

De ce am ales eu modelul acesta de impachetare...

  1.    Stupii sunt aerisiţi, deci dispare complet pericolul mucegăirii fagurilor - una dintre cele mai mari probleme la iernarea clasică - fund acoperit.
2.    Se reduce foarte mult efortul de pregătire a stupilor pentru iernare.  Stupii sunt îmbrăcaţi complet într-un sac negru de nailon lăsându-le doar fundul de plasă descoperit. Se poate aşeza o perna de material textil peste podişor sau cum am asezat eu, carton.
3.    Un avantaj al sacului negru de nailon este izolarea perfectă contra vântului, intemperiilor in general(protejare stup - lemn) şi încălzirea rapidă primăvara devreme de la razele soarelui. :coffee:

zbye

 :D

acidutzu

   Parerea mea e ca i-ai cam '' imbrobodit''!Impachetarea interioara, in principiu, este corecta cu toate ca nu vad de ce ai lasat cate o rama cu miere dupa polistirenul de impachetare !?S-ar ptea sa ai surpriza de a constata o formare si migrare gresita a ghemului de iernare.Daca nu au hrana suficienta recomandarea mea este sa le asezi cate o turta de miere cristalizata deasupra ghemului.Si eu iernez familiile in lazi pe 10 rame cu fund antivarroa, cu tavita de tabla inlaturata pana pe la mijlocul lunii ianuarie cand obturez definitiv deschiderea de pe fundul lazilor.De asemenea nu vad rostul acelor saci de polietilena... :hi:
Nu exista ocupatie mai rodnica decat aceea care ne ajuta sa ne cunoastem pe noi insine (Descartes).


Stupina mea : http://acidutzu.sunphoto.ro/

zbye

incerc sa protejez pe cat posibil stupii de intemperii si fam. de albine de temperatura externa, iar cu rama de miere(cea care are resturi de miere pe ea... posibil sa fi gresit enorm la faza asta, sper sa nu treaca de diafragma si sa ramana e singura rama de dupa diafragma si polistiren). Multumesc pentru sfat  ^:)^

justy

ca tot veni vorba de impachetat sa va spun cum am facut eu:
Am stupi de 10/12 rame, cuib pe 6/7 rame.
Am tras ramele pe mijlocul stupului. am pus pe ambele parti polistiren extrudat de 2 cm. peste rame am pus folie care curge in lateral de o parte si de alta peste polistiren. peste folie am pus un covoras de iuta care cuprinde si lateralele dintr/o parte intr/alta. la final peste stup am pus o alta folie, apoi podisorul de sita , si capacul. Ierneaza de n-au treaba!
la cei care au fund urdinisul este deschis la 6 cm
la cei care au plasa am introdus tabla insa cu rama (din spate) in jos astfel ca a ramas fanta aceea libera pentru aerisire, nu i/am lasat chiar in fundul gol.

Daca sesizati ceva erori va rog sa ma atentionati.

D006

,, Ierneaza de n-au treaba!
Sa inteleg ca ai mai iernat așa??
Cum ai protejat polestirenul?

cristi ciuc

O problemă ar fi şi că acel sac menajer este posibil să genereze un zgomot continuu şi deranjant pentru albine dacă sunt mici adieri de vânt.

justy

#8
Citat din: teinegru64 din Noiembrie 12, 2011, 10:16:54 PM
,, Ierneaza de n-au treaba!
Sa inteleg ca ai mai iernat așa??

in sensul ca am verificat si totul e ok! e prima oara cand formez cuiburile asa pe centru. am fost motivat de faptul ca la perete aveam umezeala mereu, indiferent daca puneam polistiren sau nu!

Cum ai protejat polestirenu?

nu l-am protejat in nici un fel, dupa ultimile rame intr-o parte si alta am pus direct placile de extrudat, ermetic. nu il rod, stiu din anii precedenti.

APISBAD

Citat din: justy din Noiembrie 12, 2011, 09:26:32 PM
ca tot veni vorba de impachetat sa va spun cum am facut eu:
Am stupi de 10/12 rame, cuib pe 6/7 rame.
Am tras ramele pe mijlocul stupului. am pus pe ambele parti polistiren extrudat de 2 cm. peste rame am pus folie care curge in lateral de o parte si de alta peste polistiren. peste folie am pus un covoras de iuta care cuprinde si lateralele dintr/o parte intr/alta. la final peste stup am pus o alta folie, apoi podisorul de sita , si capacul. Ierneaza de n-au treaba!
la cei care au fund urdinisul este deschis la 6 cm
la cei care au plasa am introdus tabla insa cu rama (din spate) in jos astfel ca a ramas fanta aceea libera pentru aerisire, nu i/am lasat chiar in fundul gol.

Daca sesizati ceva erori va rog sa ma atentionati.
Daca stupina este amplasata afara sub cerul liber  nu este o inpachetare deloc benefica  pentru ghem si nu-l avantajaza cu nimic ba din contra  aceasta "infofollire " obliga ghemul sa lupte cu cei doi factori adica frigul si umezeala ,nu numai de la exterior acum si din interior .... bineinteles asta nu inseamna ca nu trec iarna !..... ba trec dar cu o albina un pic mai uzata ,mai putina si mai predispusa la alte riscuri majore .....este o parere !!!! :hi:

POSTASUL

aceasta problema ma macinat si pe mine INPACHETAREA . Am in zona un apicultor cu experienta dar in oras la cativa km. e om de treaba , dar stiti cum e nu poti sa deranjezi omul toata ziua , mai trec pe la el din cand in cand  si lam intrebat de inpachetarea stupilor [el avand stupi orizontali in pat rece de 30 de ani] , raspunsul a fost urmatorul ,,Nu infofolii stupii , pe podisor cateva ziare si o paturica mai grosuta sau pusa in doua sau in trei si in stup dupa ultima rama diafragma de lemn si dupa diafragma cateva cartoane din alea de la cutii pentruca absorb foarte bine umezeala si  la primul control cand iti permite timpul le schmbi  si atat ,  exclus infofolirea cu plapume , fan , paie , saci sau alte prostii , cum sa mai scris mai sus , produc condens , umezeala si de aicea apar fel de fel de probleme ...acuma na fiecare  cum doreste  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

nici eu nu sint deacord cu infofolirea ,atentie la culoarea neagra albinele nu agreaza deloc aceasta culoare
asta fara sa supar pe cineva vb postasului fiecare face cum doreste :hi:

gica48

cred ca este bine protejarea stupului cu sac pe exterior in zonele deschise si cu vant.

zbye

da, dar culoarea neagra n_o vor vedea deloc deoarece in zona mea este destul de frig, au ajuns temperaturile la - 2 si sigur nu ies din stup, iar in legatura cu zgomotul facut de sac... nu cred ca le necajeste, ele sunt influentate de zgomote puternice(ciocaniturile pasarilor si bataile in stup). gresesc ?  :bzz:

bee_lover

 :offtopic: pentru zbye, ai putea sa ne adaugi si pe noi la sectiunea siteuri apicole ;)