Zbor de curatire

Creat de PricopArthur, Noiembrie 10, 2007, 04:20:29 PM

« precedentul - următorul »

D006

...dupa cum au zburat astazi se pare ca iarna nu e departe...cu toate ca si in zilele trecute a fost caldut, azi au iesit la zbor mult mai energic...sa fie oare semn ca nu vor mai avea conditii de zbor in zilele urmatoare?...Iarna se apropie...

pngflorin

La mine nici macar nu au scos nasul, au fost intre 1-5 grade si ceata.

D006

simbata pe 24 a fost cald si le-am ghadilit un pic, aveam 5 vizati care mai aveau puiet si au cam mancat din rezerve, asa ca le-am scos rama din margine le-am pus cate una babana capacita, sa le ajunga pana in februarie, dupa care i-am provocat la zbor pe toti asa ca pana dupa anul nou somez.

D006

Citat din: moc_sorsimbata pe 24 a fost cald si le-am ghadilit un pic, aveam 5 vizati care mai aveau puiet si au cam mancat din rezerve, asa ca le-am scos rama din margine le-am pus cate una babana capacita, sa le ajunga pana in februarie, dupa care i-am provocat la zbor pe toti asa ca pana dupa anul nou somez.
Cum ne pregatim familiile pt iernat asa ''iernam'' si noi...Fara teama si griji, fara interventii in plina iarna de a completa rezervele de hrana....Doar... ''usoare miscari de dezmortire''...prin stupina...

PricopArthur

Ramane intrbarea : a facut cineva zbor de curatire in casa?
Miere multă şi inimă curată!

maximus

io nu stiu de ca place sa va legati la cap daca nu va doare...zborul de curatire in casa este foarte costisitor,si nu se face,in zilele noastre nu mai are rost.era aplicabil pe timpurile lui pazvante,cand de-abia se inventasera stupii sistematici,acum zeci de ani.in conditiile zilelor noastre discutam altfel

D006

Citat din: PricopArthurRamane intrbarea : a facut cineva zbor de curatire in casa?
Eu nu am incercat...m-am gindit doar atit...

PricopArthur

Acum cativa ani, dupa ce am tras si ceva miere din bobul de strugure, daca nu le fortam sa zboare in casa, in timp ce am facut si curatenie in lazi, ramaneam cu  4 - 5 stupi din 15. Albinele erau asa pline, incat nici nu se puteau misca pe rame.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: PricopArthurAcum cativa ani, dupa ce am tras si ceva miere din bobul de strugure, daca nu le fortam sa zboare in casa, in timp ce am facut si curatenie in lazi, ramaneam cu  4 - 5 stupi din 15. Albinele erau asa pline, incat nici nu se puteau misca pe rame.
Dl-e Arthur si cum ai facut?...Ce fel de camera ai folosit?..avea geamuri camera, adica cu lumina naturala sau la lumina becului?...Temperatura cum ai ridicato--sursa de caldura folosita?...Le-a ajuns camera sa zboare?...cum au intrat in stup?...

PricopArthur

E o intrega poveste.
Am folosit bucataria incalzita, cam 20 grade, si o alta camera la 14 grade.
In bucatarie am delimitat cu perdele o bucata din ea, ce are si o fereastra. Fereastra se poate astupa, dar nu am folosit-o.
Am avut pregatiti faguri calzi, ce au stat la caldura, in casa cateva zile.
Operata in sine s-a desfasurat cam asa:
1 - Am bagat 10 lazi in casa, la rece.
2 - Dupa 1/2 ore, am luat prima lada, si am deschis-o. Trebuia sa mai astept poate inca 1 ora, deoarece aerul din lada era rece.
3 - Am ales rama cu matca, iar pe celelalte le-am scuturat pe un sac ce statea cu un capat pe scandurica de zbor.
4 - Intre timp am inlocuit fagurii cu altii calzi, am razuit petele de diaree si le-am pensulat cu formol 1/4. Poate trebuia mai diluat, ca ma ustura nasul de la el.
5 - Apoi, cu peria, am dirijat albinele catre urdinis.
6 - Albinele ce au zburat la geam, le-am adunat la 2 - 3 stupi cu un carton si le-am pus in lada.
7 - Am acoperit lada, si am dus-o in camera rece ( 14 grade), la intuneric.
Sacul pe care am scuturat l-am inlocuit la fiecare stup. Nu puteai sa pui degetul pe el de pete de diaree.
Dupa ce am facut primii 5 stupi, am mai adus altii.
Pe seara, dupa cateva ore, cand am presupus ca albina s-a urcat pe faguri, am dus stupii la locul lor, afara. Acum, reconsiderand, puteam sa ii las la intuneric pana a 2 a zi.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Albinele scuturate au zburat in camera?...au intrat repede in stup?...de ce poate fi influentat timpul pe care albinele il petrec in camera; temperatura?...lumina?..
  Daca as lua un stup din curte si il bag intr-o camera pt zbor ,  ...albinele nu cauta sa iasa pe fereastra sa se duca la locul de unde le-am adus, pe care il au in memorie?..sau in camera, pleaca din stup intra in stup...

PricopArthur

Albinele in primul rand trag la lumina. Cum la mine lumina a fost de la fereastra, destul de multe au tras aici. Le-am adunat cu peria pe un carton si le-am rasturnat in lada. Dar marea majoritate au ramas pe sac, si s-au indreptat pe jos spre urdinis(ca la simulacru de roire).
Dupa cateva saptamani de claustrare, albinele uita fostul amplasament. Dar in casa ele trag la lumina.
In literatura, pt zbor de curatire in casa scria ca se lasa doar o raza de lumina ce sa bata pe urdinis. Eu nu am incercat asa. Mi s-a parut mai simplu si mai rapid sa le scutur pe jos. Erau asa de pline ca nu se mai puteau misca.
...albine azi...
Miere multă şi inimă curată!

D006

Nu stiu cum e pe la voi prin zona dar la mine a fost placut azi, un zbor de curatare de cateva ore aprox 4/5 ore, soare frumos, toate albinele au iesit la plimbare...in asteptarea zilelor de primavara.
:rotfl:

D006

Astazi si-n Baragan a fost caldut..albinele au zburat ceva, pina acum este bine...

stefan1

Si la noi, ieri mai cald ca inainte, totusi numai putin sub 5 grade. Doar putine albine au iesit la o mica plimbare.
  Pt D-l Pricop: Daca ai scuturat albinele asa de incarcate de reziduuri, nu s-au murdarit reciproc la scuturare? Poate tot era ma bine sa le lasi sa iasa singure si inlocuirea fagurilor sa o faci dupa zbor. Eu am incercat o singura data zbor de curatzire in camera cu un nucleu pe sferturi de rama . Nu a iesit prea bine, majoritatea albinelor nu s-au mai intors la nucleu, a trebuit sa le adun eu . Se vedea ca aveau nevoie de spatiu mai mare de zbor. De fapt zborul faciliteaza procesul defecarii. Geamurile trabuiesc protejate cu perdele, ca altfel albinele se lovesc cu viteza de ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)