rasa, casa , masa;

Creat de valter, Noiembrie 02, 2009, 10:01:53 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sunt convins ca numai cei mai vigurosi trantori reusesc sa fecundeze reginele iesite la zbor. Eu ma refeream la faptul ca  acestia ar putea sa provina mai ales din familii cu accentuat instinct de roire daca nu s-a facut selectie.

D006

De aceea se prefera fecundarea cu 100 - 160 de trantori la o singura matca si cu o sperma amestecata timp de 24 de ore pt o diversitate genetica cat mai mare.

andrei_calinescu

Usor usor ajungem spre un subiect care nu a fost prea dezbatut pe forum, iar de practicat pe teren...
Asadar , fecundarea artificiala.
Ce ar avea aceasta in plus fata de metoda naturala?
Inafara de un determinism al datei de productie, deci o rentabilizare a afacerii.
Ce putem spune de robustetea genomului obtinut?
Acest determinism genetic nu aduce oare si efecte secundare recesive?(rezistenta deficitara la boli spre ex).
E mai bine oare sa terminam cu "albina salbatica"?
In statiunile  apicole ICDA din Romania cum se fecundeaza matcile?

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Fecundarea practicata acuma este un joc de loterie unde putem creste sansele prin izolarea nucleelor de imperechere departe da orice populatie de albine. De aceea in Hawai se produc regine comercial de o calitate consistenta fiind produse pe o insula unde doar albine cunoscute sunt.
Alti producatori au locati izolate in desert sau departe de populatie unde hranesc albinele si au famili dedicate productiei de trantori de calitate.
Orice animal agricol a beneficiat de insamantarea artificiala selectiva.
Antivarroa este unul din elementele genetice imperecheri rationale.
Un alt avantaj mare aici cu clima este faptul ca poti produce 5 - 7 generati pe an pt studiul rezultatelor.

stefan1

Fecundarea artificiala cred ca se practica inca in masura foarte mica si nici nu-i vad rostul sa se extinda. Cine o practica trebuie sa faca o adevarata munca de selectie, sa urmareasca foarte riguros performantele urmasilor, inainte de a da unda verde extinderii unui astfel de hibrid. Cred ca se si foloseste in special la crearea de hibrizi, caci la rase pure sunt zone exclusive unde se poate face imperechere naturala. La fecundare artificiala se pot urma si scheme complicate de hibridare, de asemenea se pot face imperecheri cu trantori de la o anumita familie sau o anumita linie genetica, ceea ce la imperecherea naturala e aproape imposibil.
Pe de alta parte costul unei matci imperechiate artificial este f mare, poate ajunge la 80-100 euro, iar matcile se stie ca sunt cel mai putin viabile. De fapt ele nici nu are rost sa se foloseasca la productie de miere, ci doar pentru crearea unui numar cat mai mare de matci, in sisteme industriale.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Din cate cunosc in romania sigur produce cineva la SatuMare.
Pretul de cost este rezonabil, mult sub ceia ce a postat domnul stefan1.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

milu56

Aici tot rasa autohtona este cea mai buna,nu stiu dece franceji prefera rasa romaneasca.

bucovineanu

Fecundarea artificiala se foloseste mai ales pentru a se obtine regine de la care sa se creasca ulterior regine de calitate superioara si nu pentru a se obtine regine de productie de miere. De multe ori fecundarea artificiala se face cu trantori inruditi cu regina deci se face voit consangvinizare tocmai pentru a pastra pura linia respectiva. Dupa aceea se face incrucisarea intre 2 astfel de linii si se obtin urmasi foarte valorosi.

maximus

Citat din: sfantul spiridoneu nu sunt departe de horezu-valcea...anul acesta am aflat de calitatea reginelor de la horezu...nu aveti cumva un numar de telefon...adresa, ceva..cu respect!
daca esti amabil,spune-ne si noua ce ai aflat despre aceste regine de la horezu

bucovineanu

Doctore, si eu mi-am propus sa cumpar niste regine de la una din statiunile aca. Oare se merita?

maximus

cateva cuvinte: eu fac imperechere izolata la mine in munti.am un suzuki jimny,agat remorca dupa el si pe unde ajung nu ajunge nimeni.la peste 1600 de m duc familiile tata si nucleii.
    fac acest lucru de mult timp datorita faptului ca am obtinut o linie de care sunt prea multumit sa o las la voia intamplarii.
   ca idee,nu am avut nici un roi timp de 8 ani.
   de la maldaresti am luat si eu,dar am renuntat la ele.regine fecundate in pastoral,selectie "la ochi",calitate indoielnica.
   si la mine a aparut necesitatea aducerii din alta parte de material pentru improspatare,si dau din colt in colt.nene bucovinene,poate facem un schimb la anu.

bucovineanu

De acord. Tinem legatura, mai vorbim pe MP.

D006

Citat din: maximuscateva cuvinte: eu fac imperechere izolata la mine in munti.am un suzuki jimny,agat remorca dupa el si pe unde ajung nu ajunge nimeni.la peste 1600 de m duc familiile tata si nucleii.
    fac acest lucru de mult timp datorita faptului ca am obtinut o linie de care sunt prea multumit sa o las la voia intamplarii.
   ca idee,nu am avut nici un roi timp de 8 ani.
   de la maldaresti am luat si eu,dar am renuntat la ele.regine fecundate in pastoral,selectie "la ochi",calitate indoielnica.
   si la mine a aparut necesitatea aducerii din alta parte de material pentru improspatare,si dau din colt in colt.nene bucovinene,poate facem un schimb la anu.
Te rog sa detaliezi:
-inteleg ca botcile din nuclee provin din stupina ta
-trantorii sunt tot de la tine?
-daca da,in afara de o consangvinizare controlata,ce realizezi?

maximus

Citat din: VALCEANU
Citat din: maximuscateva cuvinte: eu fac imperechere izolata la mine in munti.am un suzuki jimny,agat remorca dupa el si pe unde ajung nu ajunge nimeni.la peste 1600 de m duc familiile tata si nucleii.
    fac acest lucru de mult timp datorita faptului ca am obtinut o linie de care sunt prea multumit sa o las la voia intamplarii.
   ca idee,nu am avut nici un roi timp de 8 ani.
   de la maldaresti am luat si eu,dar am renuntat la ele.regine fecundate in pastoral,selectie "la ochi",calitate indoielnica.
   si la mine a aparut necesitatea aducerii din alta parte de material pentru improspatare,si dau din colt in colt.nene bucovinene,poate facem un schimb la anu.
Te rog sa detaliezi:
-inteleg ca botcile din nuclee provin din stupina ta
-trantorii sunt tot de la tine?
-daca da,in afara de o consangvinizare controlata,ce realizezi?
nimic prietene.....nimic.nu-ti mai bate capu,ca nu merita
:wink2:  :hi: