dedicatie profesorului meu Jilles Ratia.

Creat de valter, Noiembrie 04, 2009, 07:51:51 PM

« precedentul - următorul »

valter

Fara sa-mi dau seama ca si dumneata (te) gandesti am inceput ceva la topicul regine.
Baga-(te).
Atitudinea dumitale i-mi aduce aminte de tuterul pupemea, pretin apropiat de-al dumitale-  nu-i un repros, care la fel punea virgula la fiecare cinspe posturi de ale mele, reusind sa demonstreze cat de destept e el si ce prost sunt eu. rOG POLITICOS DEBLOCAREA TUTUROR TOPICURILOR , altfel nu mai scriu un cuvant.
AL naibii ce se molipsesc astia a lu pupe de le stiu pe toate...
Construieste dumneata un subiect cu metode de selectie, conditii ce trebiue indeplinite, teste, necesitatea lor, rolul taticilor in selectie, conditii de indeplinit ale locurilor de fecundate, cum faci dumneata, cum fac occidentalii, delatii chestii socoteli...un zambet, o aluna...
Asta cu ?//??? din trei in trei cuvinte le facea de curand uitatul drone...
Macar el deschidea unele dezbateri superinteresante.
A/? te bagi oltene?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

maximus

Citat din: valterFara sa-mi dau seama ca si dumneata (te) gandesti am inceput ceva la topicul regine.
Baga-(te).
Atitudinea dumitale i-mi aduce aminte de tuterul pupemea, pretin apropiat de-al dumitale-  nu-i un repros, care la fel punea virgula la fiecare cinspe posturi de ale mele, reusind sa demonstreze cat de destept e el si ce prost sunt eu. rOG POLITICOS DEBLOCAREA TUTUROR TOPICURILOR.
oooo,scuzoaiele mele pentru ca am indraznit sa ma intromisionez fara sa (ma ) gandesc .am iesit.....cu totul.numai bine

D006

Citat din: andrei_calinescuTotul e discutabil Valter, in principiu Dragos are dreptate.
Afacerea e afacere.
Daca maestrului Ratia i se face o propunere concreta(cazare, transport,masa, plata cursului) de catre un grip serios de apicultori, cred ca omul nu are de ce refuza.
Putem incerca acelasi lucru cu Gilles Fert, care e elevul sau.
Pe Fert l-am sunat la inceputul lui 2009 si mi-a spus ca e in Argentina pentru un proiect de cercetare.
O sa mai dau niste telefoane sa vad ce disponivbilitati ar fi pentru alte somitati in domeniu.
Gilles Fert are cateva carti scrise precum si  DVD  , Andrei te poti interesa cum putem intra in posesia acestora ?

stefan1

Un topic foarte interesnt, din care toti avem ce invata la nivel inalt. Multumim celor care il 'intretin'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

dragos scrie:
''Gilles Fert are cateva carti scrise precum si  DVD  , Andrei te poti interesa cum putem intra in posesia acestora ?''
Pe apiservice gasesti CD si tot ce-ti trebuie cu x euro.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

andrei_calinescu

Dragos, am volumul "Elevage des reines" si un DVD al lui Fert.
O sa incerc sa copiez DVD-ul si sa-ti fac o copie, despre carte, am s-o aduc in Ro la anul si o poti copia.

valter

dragos ma ruga:
''Hai sa revenim la lucruri serioase : imi vine in minte dialogul nostru dintr-o dimineata pe malul marii cand mi-ai povestit cum este organizata o crescatorie de matci profesionista , cum sunt aranjati stupii , in ce ordine sunt pusi . daca consideri ca informatia nu este confidentiala si poti sa scrii cat mai fidel  ar fi ceva interesant , nemaintalnit pe forumuri.''
Stupina de multiplicare prezentata de Ratia prin mijloacele IT era compusa din, cu aproximatie mentionez parte din valori-la acest curs nu am notat nimic decat in memorie, astfel:
-sapte-opt startere permanente;
-treizeci finisori;
-treizeci familii donatoare doici;
-cinci sute de nuclee pe rama dadant;
-douazeci familii tata;
-sute de familii de sprijin, din care se completau in debut de sezon rame cu albine si puiet.
Dispunerea acestora in stupina era facuta precum trupele lui Napoleon la BORODINO.
Nici o matca fecundata( ei vindeau numai fecundate) nu era mai ieftina de 20 euro, pret care la 3500-5000 le aducea un profit de peste 50.000 euro(in care erau incluse si subventiile).
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

andrei_calinescu

S-a asternut ceva timp de la ultima postare a lui Valter , pe mai multe posturi , toate atacand acelasi subiect: cresterea matcilor.
As tine sa subliniez ca acestea nu au fost doar posturi, ci adevarate e-cursuri pentru noi toti.
Fara sa te preamaresc, omule prieten Valter tin sa-ti multumesc in numele forumistilor pentru eforturile tale.

andrei_calinescu

Bucovineanu,
Incubatorul are logica, daca faci fecundare dirijata si nu ai maternitatea cu tine in pastoral, spre ex.
Matcile eclozeaza in bigudiu in incubator, si nu esti nevoit sa calculezi sau sa te deplasezi inutil intre stupini.

valter

Am cautat deunazi in dosarul personal o tema privind marchetingul vanzarii produselor stupului expus de Ratia in ''conferinta internationala a apicultorilor din cta si tl-februarie 2008'' si e disparuta.
Stiu sigur ca e intr-un caie de studiu, daca o gasesc v-o pun.
Inca nu m-am epuizat.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: andrei_calinescuBucovineanu,
Incubatorul are logica, daca faci fecundare dirijata si nu ai maternitatea cu tine in pastoral, spre ex.
Matcile eclozeaza in bigudiu in incubator, si nu esti nevoit sa calculezi sau sa te deplasezi inutil intre stupini.
Daca faci crescatorie de matci  "la meserie " nu mai intra in calcul pastoralul .
  Trebuie o zona cat mai izolata pentru a avea cat mai putini tantori de la alte familii sau daca mai sunt stupari prin zona le dam matci de la noi si astfel intr-o perioada scurta de timp vom obtine o populatie omogena din punct de vedere genetic.

andrei_calinescu

Sunt de acord Dragoselu,
Dar sunt si stupari care acopera doar o parte din cifra lor de afacere cu matcile.
SAu cu roii. Si-apoi si incubatorul are si el diferite dimensiuni(uz casnic sau "enterprise":wink:.

bucovineanu

Este stiut ca albinele din nuclee si in general familiile de albine accepta foarte usor botcile si destul de greu reginele nefecundate. O regina este acceptata in nucleu in primele 6 ore de la eclozare. Dupa aceasta perioada sunt foarte greu acceptate. Este de preferat sa dam nucleelor botci si sa lasam doar cateva botci din care sa eclozeze reginele in custile de protectie. Asta pentru a avea cateva regine de rezerva, care de cele mai multe ori nu sunt acceptate avand peste 6 ore atunci cand vrem sa le folosim. Incubatorul ar fi util intr-o ferma mare care se ocupa numai cu cresterea de regine. Mai de folos ar fi ca sa avem mai multe serii de regine care sa elozeze la interval de 2 zile. De asemenea trebuie sa avem grija atunci cand facem transvazarea ca larvele transvazate sa fie de varsta potrivita si de varste foarte apropiate pentru a nu avea surprize, respectiv o regina sa eclozeze prematur si sa roada celelalte botci.

ionut.api

Citat din: valterDupa mizeria ce sa intamplat in 2008 Ratia nu va mai veni niciodata in romania.
spuneti tot donmule valter nu trebui sa ascundem realitatea iar unora sa li se ridice osanale necuvenite, ma refer la organizator