COOPERATIVA ,,CASA MIERII" SLOBOZIA -IALOMITA

Creat de BOB0, Decembrie 12, 2010, 11:04:29 PM

« precedentul - următorul »

ALBINEL 1984

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 26, 2011, 01:50:22 PM
OK! Hai sa incepem cu inceputul!
Sa presupunem ca eu as dori sa ma inscriu in CASA MIERII. Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Ce trebuie sa am la inscriere?

:uimit: :uimit:BANI... FOARTE MULTI BANI ,.....FAM de  ALBINE

nu sitiai? doar le faceai reclama  :rotfl:

pharaonu75

Nu le faceam reclama nici atunci si nici acum!
Se pare ca ai o obsesie!

Incercam sa pun cateva intrebari firesti, pe care le-ar fi pus oricine... iar cei care fac parte din cooperativa sa raspunda punctual...
In felul asta, in mod indirect, oricine era interesat primea informatiile "pe tava".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ALBINEL 1984

 cererea pharaonului a ramas neonorata,chiar nu e nimeni sa lamureasca situatia ?

nickialomita

Saptamana viitoare incepem lucrarile.
Pentru cei interesati sa vina la urmatoarea adunare generala
impresiile le putem face forbind fata in fata nu virtual pe net
Oricum cei dispusi sa investeasca sa fie pregatiti de cel putin 6000 lei
Deci nu e pentru toata lumea ci doar pentru cei care vad un viitor din apicultura si au si posibilitati financiare .

filip

In schimbul celor 6000 lei,primesc actiuni,drept de vot,cota parte?
Acest forum e unul virtual ,dar a lamurit multe lucruri fara a calatori la distanta.
Daca nu e un club cu circuit inchis,nu cred ca ar fi secret a lamuri unele lucruri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Domnule Nickialomita, sunteti in posesia unui exemplar al statutului acestei cooperative?
Intrebarea pare a fi retorica, deoarece fiecare membru ar trebui sa detina o copie a statutului. Insa realitatea este alta!
Daca nu detineti asa ceva ar trebui sa va puneti oarece semne de intrebare, pentru ca in statut sunt mentionate drepturile si obligatiile membrilor de rand, dar si ale membrilor fondatori ai cooperativei.
De multe ori acestea nu coincid!
Si tot in statut se pot ascunde multe "chichite" care pot fi descoperite doar de un ochi avizat, dar care dau dreptul unora sa fie "mai egali" decat altii.
Statutul poate conferi "legalitate" unor practici injuste prin simpla semnatura pe care o puneti pe cererea de adeziune, mergandu-se pe principiul "daca ai semnat adeziunea inseamna ca ai fost de acord cu conditiile impuse".

Deci aveti o copie a statutului?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ALBINEL 1984

Citat din: nickialomita din Noiembrie 18, 2011, 07:55:12 PM
Saptamana viitoare incepem lucrarile.
Pentru cei interesati sa vina la urmatoarea adunare generala
impresiile le putem face forbind fata in fata nu virtual pe net
Oricum cei dispusi sa investeasca sa fie pregatiti de cel putin 6000 lei
Deci nu e pentru toata lumea ci doar pentru cei care vad un viitor din apicultura si au si posibilitati financiare .  :yellowcard:
:welcome: :welcome:

trebue sa ai bani multi si minte putina sa arunci cu ei in coop pt dividente ,ca simplu membru care ar fi cotizatia?sau nu e posibil?

nickialomita

      Daca am fi gandit in termenii astia "daca ne fura cineva , ce interese sunt? ale cui?"nu ne-am fi apucat niciodata.
      Majoritatea ne cunoastem de mult si suntem si buni prieteni.
       Am mers pe incredere iar increderea a dat roade.
       Nu este cu circuit inchis dar fondul minim pt fiecare e detul de mare.
       Noi am votat asta ca sa cernem pe cei care nu sunt sau nu vor sa devina profesionisti, plus ca investitia e foarte mare si a trebuit sa ne lamurim care merge mai departe si care nu.
        De profitat nici nu poate fi vorba ca nu este cooperativa cum isi incgipuie uni ca era inainte de revolutie. Aici fiecare am investit si nu avem cum sa ne votam lucruri care nu ne convin.
        Orice decizie este luata la vot(nu vot ca la ACA :D -am asistat si la asa ceva acum ceva timp si cand se numara din 5 in 5)
         Deci transparenta  100%. Suntem 60 de persoane hotarate.
        Statutul nu il am dar nici nu ma intereseaza sa intru in posesia lui(a fost votat la timpul lui, l-am citit, nu este secret,poate il postez).Acum suntem la alt pas si............unul mare.
        S-a rezolvat in mare parte si problema financiara asa ca nu fac reclama nimanui doar prezint lucrurile.
       

cipriene

interesanta aceasta coop. sau ce-o fi. cu toate ca s-a vb mult despre ea, nu am inteles mai nimic. chiar sunt curios sa ma intalnesc cu un membru sa-mi explice cum sta treaba  :sad:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

libertini

Buna seara ,am sa postez citeva imagini din depozitul cooperativei si pe parcurs o sa venim si cu alte imagini

happy

Dl.Libertini nu se prea vede cine stie ce din poze.Mai mari sa putem vedea ceva.Am si eu o intrebare,este vorba de inceperea constructiei la fabrica de procesare miere? :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Kov iulian

#71
Am modificat eu ceva sa se vada mai bine, cum se vede acum?

Da in poze este vorba despre inceperea constructiei fabrici de procesare miere .







Am descarcat pozele de pe forum si le-am pus la mine pe serviciul meu de stocare dropbox, de acolo am generat linkuri aici, apoi pt a le arata mai mari am introdus urmatorul text
[img width=600 height=400]-linkul generat de dropbox - [img/] .
Daca mai sunt poze trimiteti-le mie le voi pune pe contul meu de dropbox astfel nu vom ocupa din spatiul forumui si le voi face sa apara cum trebuie pt a fi vazute bine aici si in afara de asta pot fi vazute si de vizitatori forumului in felul in care le postez eu.
( in modul clasic de a pune poze aici, doar membri forumului ar fi putut vedea pozele puse pe forum ).
Am creat si un blog in care voi urca acele poze  http://casamieriialomita.blogspot.com/

libertini

Neata imi pare rau dar am facut fotografii cu telefonul ,o sa fac cu aparatul restul si o sa fie mult mai clare : sampanie:

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

#74
Scrie pe poze , deoarece au fost facute cu un mijloc electronic, aparatul respectiv(telefon,aparat foto) va scrie in poza data generari ei , tot ce trebuia sa faceti era sa descarcati o poza sa dati clic dreapta pe ea si acolo aveti toate detaliile .