MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

cred ca sunteti prea pesimisti cu totii !am scris candva/undeva ca poporul roman e facut din dace curve si puscariasi romani.si imi mentin parerea.pentru ca asa am luat fiinta,sunt convins ca nu vom disparea ca natie. toata istoria noastra ne arata ca noi,fara exceptie,ne-am orientat dupa cum bate vantul si asa am supravietuit de fiecare data.asta insa nu ne face sa fim mandrii de ce suntem.o vorba de duh(franceza?)spune ca:vai de poporul care are nevoie de eroi si noi avem prea multi eroi

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

D006

Citat din: vulpea din Decembrie 04, 2015, 08:34:13 PM
nu vom disparea ca natie.

Dragul meu , noi nu am fost nație niciodata . Mai mare individualist ca romanul nu veti gasi nicaieri.

vulpea

cred ca,pe undeva,gresesti ex. ?:suntem cu adevarat o natie NUMAI cand  ne ajunge cutitul la os.se pare ca numai asa ne aducem aminte ca mai suntem si o natie.

dany 1

Eu sunt de alta părere referitor la....CAND AJUNGE CUTITUL LA OS.
Romanul chiar daca ii ajunge cuțitul la os , el este învățat sa bage capul intre urechi  si sa suporte.Asta din cele mai vechi timpuri. Ceea ce am văzut noi in 89' nu  a fost din cauza CUTITULUI  AJUNS LA OS,alții  din afara a vrut sa se întâmple,motivele nu le nai comentam.La fel  pot da exemplu si acum cu evenimentul de la ,,COLECTIV,,  crezi ca nu au fost manipulări? Oare de ce  in 10 ani de BASISM ,nu a ajuns cuțitul la os prin tăierea salariilor a pensiilor si  disponibilizări si a ajuns acum cuțitul la os prin mărirea salariilor si pensiilor, prin stoparea evaziunii fiscale si trimiterea închisoare a unor politicieni corupti?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

vulpea

pentru ca Base n-a facut totul singur,ci a avut,ca mercenari,cozi de topor-un lucru care iarasi ne caracterizeaza,mai mult decat pe altii.poti sa stai linistit in privinta lui Base:1.romanii obisnuesc sa-si omoare conducatorii;2.chiar ai lui ii vor pune streangul de gat(vezi secu.,care l-a abandonat ca pe un milog pe Ceasca,desi asta i-a hranit).

G. Iulian

Cu toate că am un stră străbunic sârb, eu sunt mândru că sunt român şi nu am de gând să plec din ţară. Este adevărat avem mult de muncă ca să facem România cum ne-o dorim cu toţii, dar noi trebuie să o facem, nu vine nimeni să muncească în locul nostru, dacă nu reuşim pentru noi atunci pentru copii noştri.

vulpea

stii sloganul:Nu ne vindem tara ? si ce am facut ? astia suntem ! romanul isi schimba parul,dar naravul ba.ce vrei mai mult decat Legenda lui Manole ?inca n-ai inteles-o ?NOI TOT TIMPUL INCEPEM , NICIODATA NU FINALIZAM.(adica,sa ne aflam in treaba = munca in zadar).

NYK74

Citat din: G. Iulian din Decembrie 05, 2015, 11:00:58 PM
Cu toate că am un stră străbunic sârb, eu sunt mândru că sunt român şi nu am de gând să plec din ţară. Este adevărat avem mult de muncă ca să facem România cum ne-o dorim cu toţii, dar noi trebuie să o facem, nu vine nimeni să muncească în locul nostru, dacă nu reuşim pentru noi atunci pentru copii noştri.
Da, da Iuliane, noi avem mult de muncă ca să facem România cum ne -o dorim toți, frumoase vise.
Ceea ce a construit regimul Ceausescu în 40 ani, parintii si bunicii noștri la care li se spunea munciti pentru ca copii  voștri să o ducă mai bine, am văzut cu toții cum au distrus  in câteva zile cu o falsă revoluție cozile de topor totul.
De aceea eu personal nu mai pot crede vreodată aceeași poveste, mai ales privind perspectivele pe care le avem cu o așa clasă politică compusă din cei mai de elită hoți, lași și mincinoși.
Un om cinstit nu poate supraviețui mult in ziua de azi in politică, e cum ar sta o oaie intre lupi.
Un ȚEPEŞ în timpul nostru greu de crezut că se naște, dar am avea mare nevoie.

vulpea

74-o greseala clar de precizat :Ceasca a stat 25 ani.noi,in democratie,ce am reusit in 25 ani ?

Cristel

Cat timp poporul e tinut in saracie si manipulat prin religie (voteaza pe X ca e bun roman, bun ortodox) nu vom iesi din noroi. Un popor trebuie educat si civilizat si dupa aceea vom avea si rezultate. Nu ai cum sa iesi din opinci acum 150 de ani si sa vrei sa ajungi ca in Germania sau Franta! Nu cu un popor care nu are canalizare si apa curenta (sub 50%) se poate construi o tara frumoasa!
Sperante sunt, dar trebuie sa muncim, sa indepartam pe toti cei care se urca pe trepte doar din orgoliu sau pentru propriul interes.  In 25 de ani s-au construit zeci de mii de vile, sunt miliarde furate...in loc sa fie drumuri, scoli, spitale.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

NYK74

Citat din: vulpea din Decembrie 06, 2015, 03:49:35 PM
74-o greseala clar de precizat :Ceasca a stat 25 ani.noi,in democratie,ce am reusit in 25 ani ?
Vulpea, greșeală, Ceaşcă a stat 24 de ani si 6 luni. :wink2:
De ce întrebi noi ce am făcut in 25 de ani după, ai văzut doar că nu sa mai gasit bani nici pentru a se zugravi tot ceea ce a construit regimul lui Ceașcă, mai clar de atit.....?

dany 1

Una  peste  alta , a  vrea  sa stiu cati  dintre voi  sunt  MANDRII  CA  SUNT  ROMANI?   De   curiozitate  .... :smile:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

sorinma

Fa si tu un sondaj daca esti asa curios ...ideea e a ta  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

vulpea

74-sa inteleg ca nu ne 'prieste' democratia ?.am fost ingaduitor:cred ca e mai rau ca ala a realizat mai multe intr-un timp mai scurt,decat noi 'liberi'.