pat cald

Creat de albinasebes, Martie 29, 2009, 03:43:58 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

cei care iernati in pat cald, imi explicati si mie cum faceti? banuiesc ca trebuie stup etajat? multumesc
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Intretinerea albinelor in pat cald se foloseste mai ales la stupii din pavilioane deoarece astfel este usurat accesul apicultorului la ramele din stup, iar in timpul transportului lungimea ramelor fiind pe directia de deplasare se strivesc  mai putine albine datorita balansului. Acest mod de explotare se poate folosi atat la stupii verticali cat si la orizontali. Se pastreaza mai usor caldura in cuib dar in acelasi timp este ingreunata ventilatia. Lipsa ventilatiei provoaca condens in timpul iernii si incalzire excesiva in timpul sezonului cald.
Stupul Dadant (pe 12 rame), daca se face falt pentru sprijinirea capetelor ramelor pe toate laturile , poate fi folosit iarna in pat cald iar vara in pat rece.

Adrian Roman

Pot sa mai adaug ca, in urma controlului de ieri a 5 stupi in pat cald (din 10), fiind prima iarna trecuta cu astfel de lazi, am constatat ca au consumat hrana mult mai putina-toate au avut 2-3 faguri neatinsi-, iar ventilatia a fost buna, fiindca am pus scandurica de podisor cu plasa destul de mare, deasupra diafragmei, dupa cum am fost instruit de vanzatorul lazilor. Se pare ca si dezvoltarea numerica este sensibil mai buna la aceasta data. Voi vedea evolutia pe parcurs.

andrei_salaj

interesant...sa ne tineti la curent cu evolutia lor anul acesta :hi:

amazon66

Exista si riscuri in cazul folosiri  patului cald?

Adrian Roman

Pana in prezent, singura nemultumire este ca prima rama de la intrarea in stup, este cam neglijata de albine.