Ionut vlv

Creat de ionut vlv, Martie 14, 2015, 11:02:25 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

In mare parte stiu Valcea pt ca am prieteni cu care am fost in pastoral la rapita si floarea soarelui prin Dolj. E zona exceptionala de primavara, inclusiv salcam dar apoi e dificil (trebuie ajutati pt iernare altfel e belea). Am facut vreo 4 ani pastoral in apropiere de Horezu la salcam 3 undeva intre 20 mai - 3 iunie. Am ramas si la faneata insa datorita frigului extrem nu vedeam decat polen. Apoi plecam la floarea soarelui. Teiul era putin si este capricios.
Important este vointa dvs de a avea albine.
Cand umblii in stupi uiti si de durere. Asta e si motivul pt care stam in conditii incomode cu ramele sau caturile si ne afecteaza coloana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionut vlv

salut sebi!saptamana trecuta am avut drum prin gorj si m-am intalnit cu un bun prieten apicultor.
:hi:
salcamul 3 tu sti cum e...o data la cativa ani prinzi vremea prielnica si secretie de nectar.
dar si cu o secretie bunicica,in general e foarte aglomerat.
toata lumea pandeste cateva sute de grame in plus la cantar.
nu am cum sa renunt la albine,am sa reduc numai numarul la atat cat pot muncii.
apropo de uitat de durere.
prima durere crancena a fost acum 5ani ,in momentul cand am mutat un capac de pe un stup pe celalalt. :razz:
au urmat 3 zile de extractie,singur.apoi am mers acasa si dupa doua zile ajungeam la urgente.
pe mine nu prea m-au vazut doctori timp de 40 de ani.
apoi...UPU e precinu' meu!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

bucovineanu

"Microbul" apiculturii odata bine instalat acolo ramane. Scapam de el cand plecam pe ultimul drum. In general majoritatea apicultorilor au probleme cu coloana. Multa sanatate.

ionut vlv

multa sanatate dumneavoastra si fiului dvs!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

dan sebastian

Da, regula am priceput-o. Cand e seceta mare si cald e bine sa faci salcamul trei. Cand nu, mai bine iti vezi de faneata.
Am experimentat anul trecut mustarul. E bine dpdv al polenului. Miere nu am vazut dar s-au recuperat mai bine dupa floarea soarelui avand ceva polen mai bun.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.