Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: bismark din Decembrie 10, 2015, 08:21:58 AM
   Da, cel negru este mai tare, eu folosesc de ani, ca diafragme si nu la ros nici un pic.Trebuie specificat ce fel de silicon ai folosit ca nu tine orice fel.Si daca ele nu il roade am observat ca il propolizeaza ca si pe scindura asa ca nu mai trebuie vopsit la interior ci numai la exterior in culori deschise cu var lavabil de exterior colorat in diferite culori.Mai am 1/2 dintr-un pachet care mi-au ramas dupa ce am facut diafragme si voi face nuclee de 3-4 rame normale stiind ca anul acesta voi avea multe roiri.Cu respect ^:)^

Pentru lipit polistiren folosesc silicon-neutral/neutru

http://www.ceresit.ro/silicon-neutral-alb-transparent-ceresit-cs-26.html
http://www.adimag.ro/materiale-de-constructii/spume-silicoane-adezivi/bison/silicon-neutral-transparent-bison-280ml
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cipi


Cristel

Citat din: romikele din Decembrie 10, 2015, 02:34:52 PM
Citat din: RazvanTi din Decembrie 10, 2015, 09:14:12 AM
prescurtare de la THan(ks)X! care inseamna merci'
Lasă bre, că știam... dar m-a spart ăsta micu`... prin Moldova nu se mai zice "mulțumesc", ci "thx"!  :rotfl:
Doar face seminarul, nu? Preotii trebuie sa multumeasca putin "codificat". Asa se duce, sa nu zic altceva, limba dulce a lui Creanga pe apa Sambetei sau a Ozanei (o mai fi frumos curgatoare sau au pus-o baietii destepti in conducte pentru o minihidrocentrala? )
Bine ca e tanar! Are timp sa gaseasca si valorile autentice!  E frumos ca e preocupat de apicultura cand altii nu au decat gadgeturi in minte, gen ultimul Samsung sau iphone....   :P Daca isi gaseste o  :bzz: pe doua picioare dispare cu totul din peisaj.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Ionut Ursachi

Domnilor acum am vazut si intrebarile dvs ... din pacate albinele mele nu stau cam bine..cel putin nu toate . Din 11 ..5 sunt active ... de la cateva familii am scos pumni intregi de albine ..daca nu chiar toata populatia ...moarta pe urdinis . Am vb cu maestru bucovineanu si dumnealui zice ca varroa e vina . Eu am observat prin August multe albine prin iarba ..dar ziceam ...ca viespile le trag in iarba si dupa le papa ...ma insel ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Domnule Cristel am folosit " Thx" pentru ca imi place mult engleza ..:)  cat despre albinuta cu 2 picioare ..sa stiti ca si ei ii place si este de acord ca in timpul ei liber sa imi fie alaturi . Despre iphone ..gadgeturi ... imi plac ...dar le schimb doar cand sunt praf ... nu imi place moda ... Astept sa vina vremea buna sa pun acele seminte :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

tuturicius

Citat din: bismark din Decembrie 10, 2015, 08:21:58 AM
   Da, cel negru este mai tare, eu folosesc de ani, ca diafragme si nu la ros nici un pic.Trebuie specificat ce fel de silicon ai folosit ca nu tine orice fel.Si daca ele nu il roade am observat ca il propolizeaza ca si pe scindura asa ca nu mai trebuie vopsit la interior ci numai la exterior in culori deschise cu var lavabil de exterior colorat in diferite culori.Mai am 1/2 dintr-un pachet care mi-au ramas dupa ce am facut diafragme si voi face nuclee de 3-4 rame normale stiind ca anul acesta voi avea multe roiri.Cu respect ^:)^
Am vazut si eu diafragme facute cu ani in urma din extrudat negru, lucios, tare. Acum ... toate's o apa si-un pamant, nu mai conteaza culoarea, toate sunt moi, inclusiv cel negru. Cel putin eu nu am mai vazut extrudat ca acela.

Ionut Ursachi

Cam tot ce se vinde in prezent ..da dovada de calitate redusa
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

https://youtu.be/NsWPSnxgMx4

Dupa o pauza de 120 de zile ..am revenit cu noi forte :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Curios ce a facut regina. Sa treaca dupa diafragma, mai rar intalnesti asa ceva.
Nu m-as fi uitat niciodata dupa ea acolo. As fi scuturat rama din instinct !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Multumesc frumos ! Da ..a fost o surpriza sa o gasesc acolo si din prima :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !