Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Cipi

ramele ce le-ai lasat dupa diafragma vor fi mucegaite prin februarie-martie.

Ionut Ursachi

Le voi scoate . Le-am lasat mai mult pentru ca diafragemele nu sunt fixe si  departau de cuib .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Daca le scoti poti umple spatiul gol ramas cu carpe sau mai bine cu saci de canepa cu paie in ei. Eu asa fac. Daca se intampla sa mucegaiasca, acesta se va duce pe paie si pe sac sau pe carpe. Sunt absorbante bune.

Lasa-le doar acoperisul. Prelata poti sa o montezi pe niste pari in fata stupilor la 2-4 m ca sa protejeze de vant daca tot ti-e frica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: Ionut Ursachi din Noiembrie 30, 2015, 09:59:48 PM
Le voi scoate . Le-am lasat mai mult pentru ca diafragemele nu sunt fixe si  departau de cuib .
Daca umpli spatiul gol cu saci umpluti cu paie nu o sa se mai departeze de cuib.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Sau poti pune dupa diafragma de polistiren una de Pfl sau de lemn. Sau o rama neinsarmata. Faci cum crezi , dar eu am patit-o cu ramele dupa diafragma

oroles

Ionut, la marirea pozei 1 am observat ca ai picaturi de condens pe rame. Daca e oxalic (desi nu cred) e in regula, dar daca e condens nu e bine deloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Sunt picaturi de oxalic .. domnilor cand prind o zi calduroasa  oi scoate ramele ..cat despre prelata o las asa ... sa vad ce se intampla ..din cate am obs pana acum .stupii sunt uscati ..si in interior si in exterior
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

MOTANUL

#532
Citat din: Ionut Ursachi din Noiembrie 30, 2015, 08:57:52 PM
Astept sfaturi ,critici decente .

Trebuie sa verifici (mai ales daca vantul sufla puternic cum spui) sa nu bata tabla / prelata sa faca zgomot undeva.
Spune in manual ca orice zgomot produce stress si consum mare de hrana (crenguta, folie, prelata, tabla, etc).

Pozele sunt facute de la distanta si nu se vad detalii. Eu anul trecut am fost mai rau ca tine  :D;
Aveam stupi putini si am pus pe exterior: polistiren (intre ei si peste podisor) folie si tabla cu picurator si am prins totul cu chingi auto sa nu falfaie nimic.
Dupa 3-4 saptamani le-am scos; Mi-am dat seama ca mai mult ma incurca (nu puteam sa stimulez zborul de curatire; nu puteam sa ma uit daca o prindeam o zi cu temperaturi ridicate sa vad una-alta; etc.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Ionut Ursachi

Prelata este groasa de camion si nu face zgomot .. la fel si tabla ..nu se misca deloc .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

cipik

Am marit si eu poza cu seringa de oxalic si nu am vazut albinele, in afara de cele cateva de pe spateze. Parerea mea, mai trebuiau stranse, chiar daca erau sub 5 grade si ele sunt in ghem acum, cand scoti ramele de dupa diafragma mai scoate si din cele din cuib.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Ionut Ursachi

Va inteleg ...dar daca acele rame pe care sunt acum ..nu au suficienta hrana ?pentru ca asa e ... cuibul este format jos ..nu cred ca ar trebui sa fie deasupra .cel putin nu acum .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Cam toate familiile au ghemul in partea de jos . Nu au cum sa se vada..calitatea imaginii nu este superioara . Iar cand am  picurat cu oxalic pe ele ,se retrag in josul stupului .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

apivasmob

Citat din: Ionut Ursachi din Decembrie 01, 2015, 09:35:31 PM
Cam toate familiile au ghemul in partea de jos . Nu au cum sa se vada..calitatea imaginii nu este superioara . Iar cand am  picurat cu oxalic pe ele ,se retrag in josul stupului .
Ce le-ai dresat  :D sa se ascunda cand sunt fotografiate .
Sanatate tuturor apicultorilor

Ionut Ursachi

Nu le-am dresat ..dar dupa picurare se retrag ... voi reveni cu poze  cand scot ramele de dupa diafragma ... daca permite vremea . Acum sunt la facultate . Multa sanatate si respect domnilor !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Astazi cand am merg la albine .am vazut ca ies frumos la zbor de curatire . Am dat jos capacele si au zburat si mai bine . Am procedat gresit ? Am deschis un pic si urdinisele ..
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !