Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Azi 10 01 2015 am facut o mica verificare la stupi de poliuretan.
La toti cei verificati sint multumit cum a decurs iernarea pina acum
La cei care au avut mai mult sirop si puet pina tirziu se vede o lipsa majora de hrana .
Am la duba peste 100 de rame unele pina jos cu miere .
http://youtu.be/Rt4MnMS02kw

bio

#211
Ioane !!!..nu cred ca este bine sa umblii in stupi la vremea asta. ..mai ales in maniera cum ai umblat tu astazi.

Eu nici macar nu ma duc la stupi ca sigur ma manica mina sa ma uit la vreo familie si cred ca mai mult as deranja decit sa fac bine.

dan sebastian

Foarte buna camera. Imagine clara, sonor excelent.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Citat din: bio din Ianuarie 10, 2015, 11:18:48 PM
Ioane !!!..nu cred ca este bine sa umblii in stupi la vremea asta. ..mai ales in maniera cum ai umblat tu astazi.


Nu am umblat decit in 4 si dupa cum se vede albina nu era in ghem.
Ai vazut cit de slabi sint ????
Cred ca nici in primi ani nu am avut stupi asa slabi.
Primu deschis , anu trecut la jumatea lui februarie era tot ca acum dar la pasti avea cat 1/3 pe el .
Pun aceasta depopulare si pe seama ridicari ramelor de puet sa ajut roi facuti tirziu.
Am vazut pe rame ca a ramas celule cu pastura ne consumate si miere nu mai are pe rame decit maxim pina pe 15 februarie

ionel07196555

Daca ieri am avut o zi cu soare ca primavara si 14 grade la umbra ....azi priviti mai jos .

ionel07196555

Daca tot e frig sa mai lucram cite ceva prin casa .
Rama incalzire 10 > 12 w pe infasurare 5 >7 grade la lemn ridica ,la poliuretan 9 >12 in functie de cit de deschisa e ''usa ''
pregatim pentru sfirsit de februarie

gore

Nici faza cu siropul,sau apa, ce era in sticla, nu e buna in aceasta perioada. Lichidul e rece iar albina nu il cara in cuib, mai ales ca ulucul e peste diafragma. Primavara febr-martie, ulucul se introduce in cuib, atunci albinele au acces mai bun la sirop, acesta este la o temperatura optima pentru consum. Stupina frumoasa, iar cei din poliuretan trebuie mutati de langa gard, zgomot mare de la drum. Acolo in departare, cred ca ai stupi intr-un fel de adapost permanent.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

ionel07196555

Citat din: gore din Ianuarie 12, 2015, 03:10:53 PM
Nici faza cu siropul,sau apa, ce era in sticla, nu e buna in aceasta perioada. Lichidul e rece iar albina nu il cara in cuib, mai ales ca ulucul e peste diafragma. Primavara febr-martie, ulucul se introduce in cuib, atunci albinele au acces mai bun la sirop, acesta este la o temperatura optima pentru consum. Stupina frumoasa, iar cei din poliuretan trebuie mutati de langa gard, zgomot mare de la drum. Acolo in departare, cred ca ai stupi intr-un fel de adapost permanent.
Sa o luam pe rind :
Eu nu am vorbit sau explicat in filmulet ,apa avea cam 22 de grade si mai avea in ia si  SEPTOL.
Hranitoru poate sa stea acolo,jos avea o sursa de caldura
Nu am vazut miere cristalizata pe subar dar am vazut miere lichida in celule Ca si cind se pregatea sa oua matca in interioru cercului format din celule cu miere lichida .
In privinta la vatra trebue sa recunosc nu e potrivita pentru apicultura
Dupa cum se vede nu am mai mult de 25 m de la stup la casele din jur .
Cu toate cele zise despre vatra la 20m de stupi mei a mai aparut 2 stupine una cu 5 sau citi o avea in orizontali si alta care nu o vad de 2o de famili pe care nu le vad [configuratia propietatilor ].
>>>>>
Zgomotu de la drum , petarde de revelion ciini.ce daca e la tara acolo se plimba cu PALOI mai ceva ca la oras si ai miei va dati seama ce latra printre gard .
Acesta e unu din motive de am recurs la incalzire in stupi.
Cit de curind sper sa pun ceva cu o drona filmat.
......
Multumesc pentru apreciere despre stupina .
Incerc sa sa am putina ordine dar numaru fam. creste si ai altceva de facut .
 

ionel07196555

Ca tot e frig revedem postari mai   ...... VECHI.
Cu mutarea bazei de date mai dispar nu din rea vointa .
E bine fiecare sa avem cite o copie la ce credem ca e important

ionel07196555

Sa vedem cind termin sau mai bine zis cind string si restu de materiale pentru un topitor cu abur.

mosunick

#220
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ionel07196555

Azi 15 01 2015 am bagat 25 de turte la 1Kg,urmeaza la restu .
In adapost fara sa fie soare aveam 16 grade la 1m de jos.
Albina sa ridicat la folie inclusiv la rindu de jos.
Martoru de temperatura [ o sticla cu apa ] nu avea gheata .

ionel07196555

Azi dupa citeva ore de munca in bucatarie a rezultat ce se vede mai jos
Si cu ce am folosit .

MirceaCalin

Frumos !
Din ce le-aţi făcut ?

ionel07196555

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 16, 2015, 11:10:53 PM
Frumos !
Din ce le-aţi făcut ?
15 Kg zahar
5Kg miere poliflora
300g lapte praf
20ml vitamina