Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Familiile de sus au putin avans fata de cele de jos foarte putin ca au pierdut multa albina in decembrie din cauza mutari pe aceias vatra
Cele de jos nu au fost mutate decit 50 cm mai in spate si nu sau depopulat
SUS unde a fost matca foarte buna am fost obligat fortat sa scot si hranitoru sa dau drumu pe 10 rame
NU am matci de roire decit citeva ........ de ce ...pentru ca sint cam grabit si nu stiu [stiam ] multe CHICHITE cum se procedeaza
Am avut in 2011 multe de roire dar au disparut din stupi [ prieteniiiii ]
Acum e mai greu sa ne vedem poate in timpu salcimului merg in ARGES >> VIlcea
si acolo nu mai fac paza
DE adapost sint multumit Si situatia ar fi fost diferita daca iarna era iarna
si cel mai inportant sa nu fi pierdut multa albina cu relocarea pe aceias vatra.
Mai aveam 6 locuri si nu am bagat in el sa vad diferenta , imi pare rau acum .
DE extins nu cred ... ca trec usor pe poliuretani si vreau sa vad diferenta in iarna adevarata nu ce a fost la noi anu asta
Am acum 2 cuti in care nu am ridicat o rama din NOIEMBRIE 2 in 1.
POate pun cat comun si nu mai umblu......... sau ma uit dupa ei cum se duc
.............. Cu caturile...........
Daca nu pun caturi in prima faza de 1/2 si unde tine mai tirziu cat intreg
trebue sa mai scot din ramele cu polen am si 4 rame cu polen si miere veche  blocate , unele au mai fost scoase si puse la rezerva pentru capace roi
Am zis si in alta postare ca in toamna am exagerat cu siropu si am blocat cuibu
sa nu mai oua ca se zice ca albina tirzie nu trece peste iarna si nu prea sa pupat la noi in zona
    PLICTISEALA............nu

ionel07196555

Azi 14 04 014 sa putut lucra chiar daca bate vintu cu putere
Nu am putut complecta la toti cu rame
Am gasit in multi .... cam asa ceva 1/1

dodo79


ionel07196555

Citat din: dodo79 din Aprilie 15, 2014, 12:01:12 AM
frumos
Pacat mai am vro 8 de bubuie si nu am ridicat o rama din ei si sint doar pe 8 rame
am strins pina acum de sub hranitor dat dupa diafragma cam 3 KG de ceara din ce am verificat + ca ce a crescut la uni era si ouat cu celule de trintor
Bate vintu de rupe in zona mea
AZI ....DAR in   1988 la ora 16 incepuse sa se topeasca cei  20 Cm de zapada in CALARASI , nu aveam albine si prefixu cu 2
AZi era programata tranzvazarea cu prieteni sa nu stricam toti cite un stup foarte bun  pe rind la interval de o saptamina la fiecare.
Cind AM ALBINA nu se poate culege vremea potrivnica  !!!!!!!
DAca nu am avut intreb ??
DAca nu se umbla in stup si sint 5>6 rame ca cele de sus in 10 zile oare fetele se pot apuca de altele  ????

bucovineanu

E foarte, foarte posibil sa intre in friguri. De ce nu largesti cuiburile?

ionel07196555

Am zis mai inainte
ZBOARA TOT ACOLO IN CINP LA RAPITA
Acum citeva seri am fost nevoit sa inchid urdinisu pina dimineata cind sa linistit
Pai credeti ca aia cind au montat morile de vint ca sint ca padure au fost prosti cind au ales zona ?
Pacat am pe o raza 1500 m cel putin 800 h cu rapita in toate stadile de inflorire
si nu se poate culege

ionel07196555

Ieri ploaie de la ora 13.30   14 grade
Azi 19  04  soare 15 grade la adapost de vint care batea foarte tare
IN 2 zile cintaru a scazut 580 g poate si mai mult ca a batut ploaia in stupi

rarescyp

Citat din: ionel07196555 din Aprilie 16, 2014, 04:55:05 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 15, 2014, 12:01:12 AM
frumos
Pacat mai am vro 8 de bubuie si nu am ridicat o rama din ei si sint doar pe 8 rame
am strins pina acum de sub hranitor dat dupa diafragma cam 3 KG de ceara din ce am verificat + ca ce a crescut la uni era si ouat cu celule de trintor
Bate vintu de rupe in zona mea
AZI ....DAR in   1988 la ora 16 incepuse sa se topeasca cei  20 Cm de zapada in CALARASI , nu aveam albine si prefixu cu 2
AZi era programata tranzvazarea cu prieteni sa nu stricam toti cite un stup foarte bun  pe rind la interval de o saptamina la fiecare.
Cind AM ALBINA nu se poate culege vremea potrivnica  !!!!!!!
DAca nu am avut intreb ??
DAca nu se umbla in stup si sint 5>6 rame ca cele de sus in 10 zile oare fetele se pot apuca de altele  ????
citesc de 10 min postrea asta si tot nu inteleg ce vrei sa zici..; oi fi eu greu de cap, dar cred ca le dai mult de furca si altor membrii de pe forum....
eu unul nu o sa ma mai chinui....
sper sa nu te superi...
Sarbatori fericite....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 19, 2014, 08:13:23 PM
Citat din: ionel07196555 din Aprilie 16, 2014, 04:55:05 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 15, 2014, 12:01:12 AM
frumos
Pacat mai am vro 8 de bubuie si nu am ridicat o rama din ei si sint doar pe 8 rame
am strins pina acum de sub hranitor dat dupa diafragma cam 3 KG de ceara din ce am verificat + ca ce a crescut la uni era si ouat cu celule de trintor
Bate vintu de rupe in zona mea
AZI ....DAR in   1988 la ora 16 incepuse sa se topeasca cei  20 Cm de zapada in CALARASI , nu aveam albine si prefixu cu 2
AZi era programata tranzvazarea cu prieteni sa nu stricam toti cite un stup foarte bun  pe rind la interval de o saptamina la fiecare.
Cind AM ALBINA nu se poate culege vremea potrivnica  !!!!!!!
DAca nu am avut intreb ??
DAca nu se umbla in stup si sint 5>6 rame ca cele de sus in 10 zile oare fetele se pot apuca de altele  ????
citesc de 10 min postrea asta si tot nu inteleg ce vrei sa zici..; oi fi eu greu de cap, dar cred ca le dai mult de furca si altor membrii de pe forum....
eu unul nu o sa ma mai chinui....
sper sa nu te superi...
Sarbatori fericite....
=)) =)) =)) =)) batea vantu cand a scris :D :D :D :hi: :hi: :hi:

ionel07196555

Scuze
Am incercat pe scurt mai multe idei ;AZI ....DAR in   1988 la ora 16 incepuse sa se topeasca cei  20 Cm de zapada in CALARASI , nu aveam albine si prefixu cu 2 ....
IN 16 aprilie 1988 la Calarasi era zapada de 15 >  20 cm.
Nu am cum sa uit ,am avut cununia civila ,eram pregatit de primavara dar pina la usa
la casa casatorilor am ajuns in cizme de cauciuc de santier si atunci aveam doar 23 de ani .


Pacat mai am vro 8 de bubuie si nu am ridicat o rama din ei si sint doar pe 8 rame
Mai sus putin am aratat o rama si cam asa ceva am gasit in multi stupi verificati
La aceea data nu am putut verifica si ultimi stupi cu aceasta ocazie largeam si cuibu.
Ieri pina sa inceapa ploai dar batea vintu foarte tare am reusit sa bag rame sa largesc cuibu fara sa ridic din cutie decit diafragma , era dezastru ca si in cei verificat cu citeva zile in urma , faguri crescuti sub hranitor uni cu larve de trintor
alti cu miere , dezastru .
Ma asteptam sa fi albina multa in ei avind multe rame cu puet ca cele aratate mai sus dar eu neavind famili bune ca anu acesta nu am stiut sa gestionez problema.
MULTUMESC DE INTELEGERE .
Ma voi limita doar la FOTO si poate FILMULETE
    Sarbatori fericite....

ionel07196555

Dupa cum se vede nu am mai scris nimic
Cind ai albina nu sint conditi de cules
In urma stropirilor la rapita si eu neavind stupi pregatiti pentru populatie mare si timpu   [9 ore si jumate au stat inchisi soare] am pierdut 4 famili beton si alte 5 au ramas citeva rame de albie
GAleti de albina si citeva zeci de faguri nou construiti aruncati in aratura

dodo79

naspa rau.
chiar voiam sa te intreb cum e dar se pare ca mi-ai raspuns.

ionel07196555

Pentru odihna in pastoral

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

super faina...gasesti asa ceva de cumparat...?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....