Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Cica omul cand se apropie de 40 de ani incepe sa aiba idei ...  =))  Azi am debitat materialul pentru primii mei stupi Warre ! Pana sa intru pe tehnologia Ursu voi incerca acest model care mi se pare foarte interesant si apropiat de forma roiului in natura.

cristian87

va recomand sa cumparati o scara cat mai lunga si cosnite.
sunt frumosi dar roiesc primii
asta din experienta proprie v-o spun
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

albine

#4382
Regele    a adus fordul in Romania in anul 1938.  Ford a avut o fabrică deschisă în România, la Bucureşti. Acolo a fost produsă limuzina Ford V8, însă viaţa uzinei din Floreasca a fost una scurtă, din cauza izbucnirii celui de-al doilea război mondial. Au trecut 73 de ani ca sa descoperi un lucru bun
dar l-ai descoperit.Ford a fost prima masina produsa in Romania1938.,
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Oricine are dreptul sa fie prost dar unii abuzeaza de acest privilegiu !
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

D006

Citat din: cristian87 din Februarie 07, 2011, 06:24:44 PM
va recomand sa cumparati o scara cat mai lunga si cosnite.
sunt frumosi dar roiesc primii
asta din experienta proprie v-o spun

  Eu construesc trei bucati pentru frumusete , nu este o pacoste daca roiesc . Acum nu stiu daca sa folosesc faguri artificiali sau sa merg pe instinctul lor nativ de constructori si arhitecti.

dedu

Azi,07 februarie 2011 am facut primul control din acest an,am umblat la 20 familii,situatia este in general neasteptat de buna,am gasit ceva puiet la ma multi(foarte putin capacit,mai mult ouat de 1-2 zile) si albina intre 4 si 6 rame la fiecare dar la unul singur am o problema: nu am gasit puiet,am crezut ca nu a inceput matca ponta si am vazut la urdinis multe albine una peste cealalta,am dat deoparte si am vazut ca sub ele era....matca moarta,pe urmatoarea rama erau 2 botci mari necapacite,oare va iesi matca cum trebuie?In cat timp va incepe sa ponteze si,,,,cand se va imperechea?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

mape 48-petru manea

nici o sansa
rupe botcile si controleaza sa nu mai ai si alt puiet ne capacit
si incearca sa o unesti cu o fam slaba dar cu matca

bucovineanu

Suntem abia la mijlocul iernii. Acea regina nu are nici o sansa sa se fecundeze, asa cum a zis Mape. Albina e imbatranita si daca nu e unificata se va pierde. Ramele cu albine pot fi impartite la mai multe familii.

dedu

Sunt vreo 6 rame bune de albina,nu prea cred ca se pierde asa de usor.
Matca fecundata,de unde am putea achizitiona?

http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

  Matca fecundata la ora asta achizitionezi de la tine din stupina !   :new:

dedu

Nu am nucleu de rezerva,eu as unii cu altii si fac 24 dar am facut dosar pt 141 si imi trebuie 25 de stupi si daca unesc am numai 24,oare vine in control primavara?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

  Greu de cap mai esti !  daca ai cutii suficiente stai linistit !  unifica si la salcam faci doi roi din acea familie !

sfantul spiridon

Citat din: dedu din Februarie 07, 2011, 07:51:02 PM
Sunt vreo 6 rame bune de albina,nu prea cred ca se pierde asa de usor.
Matca fecundata,de unde am putea achizitiona?
valter
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dedu

Citat din: sfantul spiridon din Februarie 07, 2011, 08:44:28 PM
Citat din: dedu din Februarie 07, 2011, 07:51:02 PM
Sunt vreo 6 rame bune de albina,nu prea cred ca se pierde asa de usor.
Matca fecundata,de unde am putea achizitiona?
valter

La ce pret daca stiti si nu va este cu suparare?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

sfantul spiridon

nu stiu dar sunt convins ca merita fiecare banut datorita calitatii si a perioadei
dragos zicea mai devreme ca nu conteaza ca ti-a murit un roi si ai 24
astia cand vor veni, nu vor controla toate lazile
daca vrei, poti sa bagi o rama cu albine in ziua respectiva acolo, daca ti-e teama ca ar fi mai catolici decat papa in controlul facut
ne oprim ca se supara colegii
aveam si eu o intrebare










stiu ca sunt urat da am albine frumoase :)
cand se instaleaza "foamea de polen" intr-o familie de albine?
eu votez sfarsit de februarie
voi?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro