Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Faina de soia de la magazinele tip Plafar.
  Drojdia de la orice Alimentara numai ca trebuie inactivata.

D006

  Din ce-am discutat in aceasta toamna cu mai multi apicultori laptele praf are efect garantat si mai usor de administrat. Voi cumpara Apipuder pt. a face turte proteice cu lapte praf , cred ca este mult mai usor de preparat.

sfantul spiridon

cat lapte praf la cat zahar?
degresat?
nedegresat?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  De preferat lapte praf degresat , se comanda la farmacia veterinara .
  Procentul de lapte praf in turta poate varia intre 10 - 20% , depinde de cati bani avem disponibili pentru lapte . Oricum proteina in turta trebuie sa fie in jurul cifrei de 10%.

D006

  Este prima iarna cand iernez matci de rezerva in interior . Le-am bagat in camera pe 30 nov. si vad ca totul decurge OK.

BOB0

Eu am incercat si reusit pe rama normala in stup orizontli de 20-22 rame  ,prin despartituri ,cate patru  in fiecare stup cu iernare afara.

gore

Avand in vedere ca in interior sunt cu cateva grade mai multe decat afara, nu ies pe zilele insorite in incapere?, am citit, am auzit de aceasta metoda, dar practic nu am vazut. As fi interesat deoarece la anul si eu vreau sa iernez mici roiuri in interior.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

viorel_v2000

Citat din: BOB0 din Decembrie 15, 2010, 09:09:35 PM
Eu am incercat si reusit pe rama normala in stup orizontli de 20-22 rame  ,prin despartituri ,cate patru  in fiecare stup cu iernare afara.

Mie mi-a reusit, in cutie normala de 10 rame 1/1, patru compartimente a 2 rame, afara langa ceilalti.
Si ce bune sunt matcile astea primavara pentru roii timpurii....La floarea soarelui...jar mananca...

BOB0

Citat din: viorel_v2000 din Decembrie 17, 2010, 10:16:48 AM
Citat din: BOB0 din Decembrie 15, 2010, 09:09:35 PM
Eu am incercat si reusit pe rama normala in stup orizontli de 20-22 rame  ,prin despartituri ,cate patru  in fiecare stup cu iernare afara.

Mie mi-a reusit, in cutie normala de 10 rame 1/1, patru compartimente a 2 rame, afara langa ceilalti.
Si ce bune sunt matcile astea primavara pentru roii timpurii....La floarea soarelui...jar mananca...
Nucleele a caror matci nu le-am folosit , l-e trasfer in stupi verticali pe 10 rame , se dezv. f. bine devenind fam . in regula apte pentru cules cel putin dela salcam si in continuare. Si asta pentru ca deja in Martie au patru rame, din care cel putin doua cu puiet.

ilalexandru

Domnule Dragos pe cate rame sunt nucleele? am si eu mai multe nuclee...pe doua si trei rame normale intrate in iarna. Dar sunt afara, in zapada acum. Si apropo : care e gradul de imperechere al matcilor in nucleele respective? pt ca vad ca aveti urdinisele pe aceeasi fata a stupului. Eu acum vreo 3 ani, am modificat niste cutii pe 16 rame si am facut cate 3 nuclee in ele. Dar cu toate urdinisele pe aceeasi parte a stupului. Iar gradul de inperechere era foarte scazut...multee matci se pierdeau, albina trecea de la un nucleu la altul pe la urdinis. In anul urmator, am mutat un urdinis pe spate si gradul de imperechere s-a marit considerabil. rar se mai pierde cate o matca. Rezultate foarte bune am obtinut in nucleele acelea mici, pe rama ME, cu 4 incaperi

ASANACHE VALERIU

#4195
      Ieri, 18 dec. am bagat in adapost pentru iernat 85 familii. De fapt sunt toti roii facuti anul asta. Au 3,4, respectiv 5 rame cu albina. Mi-au mai ramas afara cei pe 6, 7, 8 rame. Nu am mai iernat astfel niciodata. In primavara voi vedea rezultatele. voi reveni si cu poze.

orbanstefan64

ce se intimpla in zilele calduroase cind ar putea sa si faca zborul de curatire?

viorel_v2000

Citat din: ASANACHE VALERIU din Decembrie 19, 2010, 10:16:37 AM
      Ieri, 18 dec. am bagat in adapost pentru iernat 85 familii. De fapt sunt toti roii facuti anul asta. Au 3,4, respectiv 5 rame cu albina. Mi-au mai ramas afara cei pe 6, 7, 8 rame. Nu am mai iernat astfel niciodata. In primavara voi vedea rezultatele. voi reveni si cu poze.

Grija mare ca in adapost sa nu aveti si soareci :hi:

D006

  In aceasta perioada noi apicultorii mai lasam albinele deoparte si ne ocupam de preparatele de Craciun :

   

pharaonu75

Sa-i mancati sanatosi si sa mai cresteti asemenea "frumuseti" si la anul! :hi:!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube