Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 04, 2016, 08:38:35 PM
Dragos are raspuns la toate   :sad:

Asa sunt fetele din ziua de azi.... gasesc raspuns la toate........ =))

calmusdaniel

Citat din: bio din Februarie 05, 2016, 05:18:22 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 04, 2016, 08:38:35 PM
Dragos are raspuns la toate   :sad:

Asa sunt fetele din ziua de azi.... gasesc raspuns la toate........ =))

  E un fel de Dalai Lama! al apiculturii!!! =)) =))

bio

..eu cred ca este Brigitte Bardot al apiculturii .....  =))..

romikele

Citat din: Adrian.B. din Februarie 05, 2016, 04:46:19 PM
Acum vin de la stupina. N-am putut nici sa pun o turta. Am dat fum peste fum. La al treilea am renuntat. Am luat vreo 20 de intepaturi.

Au aflat si ele ca s-a interzis fumatul in locurile publice... asa e cu emanciparea asta!  :rotfl:

Adrian.B.

Nea Romikele ,puteau sa ma amendeze, nu sa sara la bataie.........

dany 1

Citat din: Adrian.B. din Februarie 05, 2016, 07:29:18 PM
Nea Romikele ,puteau sa ma amendeze, nu sa sara la bataie.........
Or fi din alea comuniste ,prefera să-ți dea o mama de bătaie decât să-ți dea amenda :)
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Adrian.B.

#9816
Eu am o dilema, oare ma grabesc cu turtele proteice? Dupa cum se prognozeaza vremea in 5-7 zile am polen in natura. Nu am bagat turte inainte de 25 feb. Dar parca niciodata nu am avut atata puiet ca la aceasta data(5 febr)

bio

...
Adrian, nu i-ti pot nici un sfat deoarece nu cunosc specificul zonei tale....

..Eu,  cunosc ce surprize imi poate oferii zona mea si nu as da inca proteica la mine in stupina . Am fost zilele trecute unde am stupina si am inca multa zapada netopita .

Adrian... nu stiu zona ta.....  dar mai asteapta citeva zile . Nu-mi vine sa cred ca am scapat de iarna .

Adrian.B.

Domnu Bio, cred avem asemanatoare zona ca specific, sunt convins ca si in Ialomita va fi polen in 10 zile. Eu cred ca daca nu dam turta inainte de polen, dupa aceea o dam degeaba. Eu nu dau turta ca salvare, ci pentru a fura startul. O saptamana conteaza la rapita.

romikele

Sa nu-ti furi caciula in loc de start... vremea e imprevizibla...

bio

Cu spune si nea Romikele.... vremea este imprevizibila....inca nu am incredere ca va venii primavara prea hotarita.

.....am avut o iarna calduta si imi este teama ca vremea calduta sa nu ne arunce ceva frig mai peste 1-2 saptamini.
Este o medie a temperaturilor care nu prea fluctueaza si caldura de acum sigur ne va aduce ceva frig mai incolo .


Citat din: Adrian.B. din Februarie 05, 2016, 08:44:35 PM
Domnu Bio, cred avem asemanatoare zona ca specific, sunt convins ca si in Ialomita va fi polen in 10 zile. Eu cred ca daca nu dam turta inainte de polen, dupa aceea o dam degeaba. Eu nu dau turta ca salvare, ci pentru a fura startul. O saptamana conteaza la rapita.

La  mine, in zona fermei, am zapada inca cu putere..... am la 200 metrii de ferma, un brat la Dunarii care are la mal gheata serioasa... la mine primavara este inca departe si nu am sperante de polen prea curind .

La mine, astept semnal cind infloreste plopul alb sau ulmul si atunci sar cu proteica ......ca atunci stiu sigur in maxim 3 saptamini imi infloreste salcia si puietul proaspat eclozionat va avea polen de salcie sa i-si faca corpul gras .


marian sima

Daca tot vrei sa furi startul in fiecare an de ce nu pui sita la o scandurica din podisor ,asezi acolo turta fara sa mai te intepe albinele.
Sau daca ai umblat in stup cand era cald de ce nu ai pus in pulverizator apa calduta cu zahar ,dupa doua trei pufuri nu mai sareau sa intepe,sau tineai un pic stupi fara podisoare si albina cobora jos .

D006

#9822

mmacreanu

asa ceva nu credeam ca este posibil!!!! :yes: :yes: :yes:
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MOTANUL

#9824
Eu am vrut sa le bag in casa si a spus lumea sa ma potolesc. Exact asa aratau si la mine (doar ca eu m-am uitat la -5 grade si nu au avut sansa sa isi revina). Si matca arata la fel de bine ca si restul albinelor. Idem si rama fara miere (tot ca in filmulet).

Sunt foarte multe similaritati. Singurul lucru diferit - temperatura mult mai mica.

Acum am ascultat tot filmul: dupa 2 saptamani a gasit stupul gol si punga goala - adica tot a murit pana la urma. Probabil erau prea slabite sa isi mai poate reveni. Adica mai bine ca nu l-am dus in casa...

Oribili gândacii aia.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0