Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Citat din: sorinma din Februarie 03, 2016, 08:25:28 AM
Si cei cu stetoscopu?
Daca au scos maciulia, si ei... cu avantajul ca folosit de la celalalt capat pot "suge" din doua damigene odata =))

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

dodo79


D006

#9784
  Coloniile fac ce stiu ele ce este mai bine , nu mai aste nevoie nici de lingura nici de turta.


http://www.youtube.com/watch?v=Hk2hfCvnZJI

MOTANUL

Nu cred ca e vreun apicultor nebun sa dea turte când albinele aduc polen. Eu m zis merci ca azi au putut sa iasa la zbor prima oara dupa o pauza foarte mare.
Nici vorba de polen in zona mea in aceasta perioada. La mine pana in Martie nu aduc nimic. (in afara de apa  :)

Iti doresc vreme buna si sa mai aduca polen!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: D006 din Februarie 03, 2016, 10:45:19 PM
  Coloniile fac ce stiu ele ce este mai bine , nu mai aste nevoie nici de lingura nici de turta.
.....

Off..!!!....off..!!!.... Dragose, dupa atitia zeci de ani de cind te faci ca te ocupi de apicultura tot copil ai ramas ....  :wink2:

Hai sa o iau babeste cu tine . Care este alternanta de zile bune de cules cu zile fara cules acum  la sfirsit de iarna si inceput de primavara ??>..
Pai bine ......., ieri au adunat albinele ceva polen si crezi ca le va ajunge sa sustina in evolutie  ouale depuse ieri de matca pina va capacii acel puiet.>??.. Degeaba sunt depuse niste oua de catre matca, ...acele oua din care in 72 de ore apar larvele sunt crescute de albine cit au polen si cind nu mai au polen tot ce inca este puiet alb  dispare ..... sigur nu pot aduna in 2-3 ore de zbor frumos albinele o cantitate de polen indestulator pentru citeva zile bune, poate chiar o saptamina pina apare iar o fereastra buna de zbor .

Te intreb pe tine:...
oare aceea familie nu are nevoie si ea de ceva ajutor din partea apicultorului care sa ii asigure rezerve indestulatoare cantitativ si calitativ..??
oare toate familiile de albine i-ti aduceau polen ca cae din filmare.>??... nu erau si familii mai slabute care trebuiesc ajutate.>??.. ca la oa familie mai slabuta apicultorul grijuliu ii da din buzunar familiei ce are nevoie iar albina care se ocupa cu aprovizionarea trece la crestere si ingrijire puiet .

De aceea parerea mea este ca odata cu aparitia polenului in natura cind familia de albine incepe sa tureze motoarele apicultorul trebuie sa intervina si sa asigure familiei de albine hrana in cantitate si raport optim. Daca nu este  indestulator polen din natura cules de catre albine apicultorul trebuie sa intervina cu ce are la indemina ..... cu ce inlocuitor are el experienta in al folosii : turta sau pasta .

Chiar in perioada pomilor fructiferi ... avem in stup cite o rama chiar doua cu polen pli9ne.... apare 1-2 zile proaste de zbor si parca nu a fost nik in stup.

D006


Jimmy2011

Nu se poate viziona...de ce ? Problema asta e doar la mine ? :surprised:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

mmacreanu

Citat din: D006 din Februarie 03, 2016, 10:45:19 PM
  Coloniile fac ce stiu ele ce este mai bine , nu mai aste nevoie nici de lingura nici de turta.


http://www.youtube.com/watch?v=Hk2hfCvnZJI

cat o sa care? zile din astea nu sunt multe, o sa fie nevoie de proteina si in stup daca albinele nu pot iesi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Citat din: Jimmy2011 din Februarie 04, 2016, 05:58:27 PM
Nu se poate viziona...de ce ? Problema asta e doar la mine ? :surprised:

  Pt  ca nu ai cont de FB.

D006

Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2016, 06:50:21 PM
Citat din: D006 din Februarie 03, 2016, 10:45:19 PM
  Coloniile fac ce stiu ele ce este mai bine , nu mai aste nevoie nici de lingura nici de turta.


http://www.youtube.com/watch?v=Hk2hfCvnZJI

cat o sa care? zile din astea nu sunt multe, o sa fie nevoie de proteina si in stup daca albinele nu pot iesi!

  Si stramosii nostri stateau cu proteina pe albine ...

mmacreanu

Citat din: D006 din Februarie 04, 2016, 07:05:29 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2016, 06:50:21 PM
Citat din: D006 din Februarie 03, 2016, 10:45:19 PM
  Coloniile fac ce stiu ele ce este mai bine , nu mai aste nevoie nici de lingura nici de turta.


http://www.youtube.com/watch?v=Hk2hfCvnZJI

cat o sa care? zile din astea nu sunt multe, o sa fie nevoie de proteina si in stup daca albinele nu pot iesi!

  Si stramosii nostri stateau cu proteina pe albine ...

hai nu va dati contra acum, iernile trecute urmaream cum puneati proteina la albine. Am o carte despre hranirea albinelor scrisa de Ion Miloiu, din anul 1990 ... ghici ce? vorbesc foarte pe larg despre hranirea proteica! Ii consider stramosi!!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

In anii trecuti punea proteina direct din sticla :D
Acum e contra.o bate vantu din alta parte =))