Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

yulian

State, degeaba..esti pe invizibil. Faci parte dintre cei "nechemati"  :D

albine

#8056
Dupa cum i-mi amintesc era prin 2010- 2011 un stupar (iscusit) care facea reclama   ,   comert  ,    cu DULCE-FRUCTE ,  recunoasteti  personajul ?

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

ioanardelean55

   Nu mai suport ,, pe toti daca va adun nu faceti cit Dragos , chiar nu puteti face o deosebire intre voi si el , o sa va ajut eu (cu tot riscul ca voi intra intr-o discutie fara valoare pentru mine ) Voi face o mica evaluare a apicultorului Dragos :


  1, Este un bun teoretician ,
  2, Chiar daca nu practica apicultura %/% stie ce trebuie facut .
  3. Stie ce sa spuna ,(de vina sinteti voi ca nu intelegeti , adica ...lipsa cunostinte apicole )
  4, Ca sa deti un numar asa de mare de stupi trebuie sa fi stapin pe meserie .
 
Nu va mirati ca nu raspunde la fiecare intrebare s-au provocare e ceva firesc , ca sa aveti partener de discutii adresati-va celor de categoria voastra , s-au daca vreti sa aveti un dialog pe tema de la egal la egal nu incercati sa ridicati tonul .nu veti reusi nimic , dimpotriva , raspunsul va fi ironic s-au cu mai multe intelesuri , ceeace va poate deruta rau de tot  .

Concluzia : Dragos e un profesionist bun , are orgoliul lui , (si e normal ) Oricine am fi in locul lui am proceda la fel daca nu mai rau .

  Ce ma face sa il apreciez . ..
 
   1. Desi am multi stupari cu car colaborez (aici vorbesc despre stupari care au peste 100 de stupi )nu am intilnit inca nici unul care sa se implice atit de mult in aceasta meserie  ; adica; calatoreste foarte mult in tara mai ales pentru a contacta stupari de la care ia ce este de luat  altfel spus , i-si imbogateste cunostintele .
  2. In comparatie cu alti forumisti ,  (exceptie , Calmus , Dan Margarit , Bio < ) da multe informatii teoretice si practice (, poate nu toate , dar multe de folos ).

  3 . Este un om al dialogului , chiar din postura de superior.
  4 . Multe filmulete din stupina lui a postat .si ne- placut . dar voi cei ce sariti in sus .... unde va putem vedea ? puneti-va fratilor si voi operele de arta pe forum si apoi va puteti lua la trinta cu unul ca Gragos si alti care tot mereu ne arata cite ceva de la ei din ograda .

Pina atunci insa lasa-to moale ca daca vor mai disparea si acesti invatatori (cum au disparut si alti ) n-o sa fie prea bine tinind cont ca apicultura e o meserie care are la baza in primul rind ...... EXPERIENTA.













       Sintem oameni ......gresim si ni se greseste ..... Iertam si ni se iarta  ...

pharaonu75

Nea Ioane, jos palaria! =D> =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albine

Orice om are dreptul la libertatea gindirii ,exprimarii. Aceasta este parerea fiecaruia  dar nu corespunde cu a mea.                           
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Florin D.

Lasand la o parte altele(nimeni nu-i perfect), eu m-am inspirat si din filmuletele si postarile lui. Pozitive si negative...sunt acolo.
A aratat ceva, a spus ceva...in felul lui, in stilul lui.
Apicultura e greu de descifrat fara sa vada ochiul. Iar Dragos a lasat sa se vada destule.

ioanardelean55

 Foarte adevarat ,numai ca toate i-si au rostul si locul lor , a cedat Dan Margarit .poate ceda si Dragos , cu siguranta vor urma si alti Profesionisti consacrati ( acestia sint tinta nr. 1..)  atunci vom vedea ce am pierdut . pina atunci insa .....ramine fiecare cu opinia lui,,,, dar cel mai trist va fi cind nu mai ai cui sa-i spui opinia ,

albine

   Citat:                 Saptamina trecuta am avut ocazia sa intilnesc o familie de la noi din Alba care chiar au crezut ceace spune dul Ursu si au cumparat 5 lazi ,nu pot sa va spun ce au zis ,dar sint total dezamagiti mi-a fost mila de ei fiind-ca sint mai in virsta , cind i-am intrebat dece au luat lazile mi-au spus ca au crezut ca vor face multa miere . Intrebarea este : OARE CITI MAI SINT DIN TARA ASTA IN ASEMENEA SITUATII . O afacere bazata pe minciuna   NU AJUNGE DEPARTE =pentru-ca  minciuna are picioare SCURTE .



Fiecare crede ce vrea.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

ioanardelean55

  Va dau un sfat ; Invatati de la Dan Margarit , Ascultati-l pe Dragos si uitati-va la Calmus Daniel si Bio .

    CINE ARE URECHI DE AUZIT SA AUDA ....


albine

Fiecare invata de unde vrea si de unde poate.  Exemplu    biblia apiculturii Romanesti.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Aurel

   Domnule Ioanardelean 55,cu tot respectul pentru dumneavoastra si pentruDragos.
Sa ne uitam  cine a inceput aceste contre si cine le-a generat? Personal nu-l cunosc nici pe Dragos nici pe Bio.Fiecare alege sa invete de la cine pare mai credibil.
  Este adevarat ca Bio nu are inca experienta la filmari dar cand reuseste sa posteze ceva, puncteaza .
  Am invatat multe si din filmarile lui Dragos care sant mai reusite numai ca de la film la apicultura facuta cu mana ta e o mare diferenta. Numarul de stupi nu reliefeaza  intodeauna priceperea . Poate in cel mai bun caz vointa , ceea ce nu e de neglijat.

D006

Aurele cate colonii de albine ai ?

Porfy66

De ce intrebi cate colonii are? Sa ii sari la beregata si sa il linsezi, daca are mai multe decat tine?  ))/

pad3

Citat din: dragos2006 din Septembrie 11, 2014, 07:32:18 AM
Aurele cate colonii de albine ai ?

si daca are mai multe da tine ce-o sa faci ?? ))/


ca de are mai putine, clar ca-l faci pinguin  :nudie:
somnul ratiunii naste monstri

Aurel

    Salut Dragos!Din start vreau sa-ti spun ca din punct de vedere material (daca asta conteaza) nu am ajuns la nivelul tau.Nici nu stiu sa ma fi gandit vreodata la apicultura ca la o afacere.Poate aici e diferenta.
  Am luat contact cu albinele printr-o intamplare acum 5-6 ani, leam indragit si de atunci personal ma ocup de ele.In ajutor imi vine acest forum cu toti care-l administreaza si posteaza aici si carora le sant recunoscator atunci cand sant sinceri si cu bune intentii.
Ca sa-ti raspund direct la intrebarare,am 70 cu tot ce presupune ca inventar.Toate facute cu mainile mele.Aici gesesc eu satisfactia, cand personal reusesc in conditiile pe care le am ,sa fac ceva.
     O zi buna la toti!