Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Poliuretanul e bun la iernat si primavara dar foarte greoi de manevrat la pastoral . Se preteaza foarte bine la stupini stationare dar costa exagerat de mult in comparatie cu pretul de productie.

Nelly88

cand ne arati si un filmulet cu un stup din adapost? sa vada si ochiul nostru diferenta de puiet... :D (la unul stimulat ca sunt curios tare!) :bzz:

D006

  In jur de 8 martie se va face evaluarea generala si bineinteles un film.

mape 48-petru manea

Vazand ca stimulezi cu rame cu miere in curte m-ar interesa un film despre un furtisag generalizat declansat in stupina ta  :uimit:

Bătrânul

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 20, 2014, 05:28:35 PM
Vazand ca stimulezi cu rame cu miere in curte m-ar interesa un film despre un furtisag generalizat declansat in stupina ta  :uimit:
Pina cind au de unde sa adune nu se declanseaza furtisag, deci .....

PACO

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 20, 2014, 05:28:35 PM
Vazand ca stimulezi cu rame cu miere in curte m-ar interesa un film despre un furtisag generalizat declansat in stupina ta  :uimit:

Maiestre, unde ai auzit tu de furtisag in februarie ?

gore

Dragos te invidiez. Din ceea ce spui temperatura in zona unde ai stupii e mare, la mine nu a sarit de 6-7 grade, astazi chiar 8 grade. Albinele nu ies la zbor, de aceea nu ma incumet sa dau turtele proteice. Poate de saptamana viitoare, daca se mai incalzeste voi pune turtele. Mie teama sa nu vina un frig de vreo 2-3 saptamani si sa vezi caca in stupi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cristian87

Citat din: PACO din Februarie 20, 2014, 06:19:53 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 20, 2014, 05:28:35 PM
Vazand ca stimulezi cu rame cu miere in curte m-ar interesa un film despre un furtisag generalizat declansat in stupina ta  :uimit:

Maiestre, unde ai auzit tu de furtisag in februarie ?
Eu am avut saptamana trecuta
un roi f slab a fost atacat  .
nu stiu daca a murit singur sau l-au omorat hoatele, oricum cu o saptamana inainte era viu, deci inclin sa cred ca a fost omorat
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

PACO

E foarte relativa treaba cu roiul foarte slab.Oricum cauza mortii a fost alta: lipsa matca, depopulare mare etc.

bucovineanu

Daca sunt mai multe zile consecutive in care albinele au zbor, e foarte usor sa se declanseze furtisagul in orice perioada din primavara sau toamna. Totul e sa fie " stimulate" sa faca acest lucru.

mape 48-petru manea

Citat din: PACO din Februarie 20, 2014, 06:19:53 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 20, 2014, 05:28:35 PM
Vazand ca stimulezi cu rame cu miere in curte m-ar interesa un film despre un furtisag generalizat declansat in stupina ta  :uimit:

Maiestre, unde ai auzit tu de furtisag in februarie ?

Domnule Paco,albinele nu stiu ca e februarie sau martie ,ele se ghideaza dupa temperaturi
Eu am vazut asa ceva si nu as vrea sa mai vad ---cel putin la mine in stupina

D006

de ani de zile le hranesc la troaca si nu am avut probleme cu furtisagul.

harnaj12

pai nepoate daca m-atale detii albina ramniceana si noi avem carpatica,iata explicatia stiintifica =)) hai sa ne traiesti!!!

Aurelian A.

dragos,imi spui te rog ce lapte praf folosesti tu?...numele lui..mersi fain
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

PACO

cu privire la furtisag, ori stupii atacati nu mai aveau populatie ori albinele voastre au o tendinta foarte mare spre furtisag.Si, chiar daca rade mos edy, exista o predispozitie genetica spre furtisag, mai mare sau mai mica, la anumite rase.
   Am multi prieteni care ierneaza cate 200 -300 de familii la un loc dar niciodata nu au avut furtisag atat de timpuriu in conditiile climatice din Romaniei.