Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: filip din Ianuarie 11, 2012, 02:52:44 PM
Eu sfatuiesc cumparatorii sa faca analiza la mierea cumparata de la apicultori

:hi: :hi:  Taniti Leana cand vine la piatza abia are 10 lei sa ccumpere un borcan cu miere si tu ii propui sa faca si analize... :) :) :)  de unde crezi ca are femeia bani de analize ? sa nu spun ca pentru un rezultat corect trebuie sa mearga la LAREX .. :P :P :P
    Ce greu este in viata sa ai simtul masurii !  :nebun:

filip

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2012, 08:34:39 AM
Citat din: filip din Ianuarie 11, 2012, 02:52:44 PM
Eu sfatuiesc cumparatorii sa faca analiza la mierea cumparata de la apicultori

:hi: :hi:  Taniti Leana cand vine la piatza abia are 10 lei sa ccumpere un borcan cu miere si tu ii propui sa faca si analize... :) :) :)  de unde crezi ca are femeia bani de analize ? sa nu spun ca pentru un rezultat corect trebuie sa mearga la LAREX .. :P :P :P
    Ce greu este in viata sa ai simtul masurii !  :nebun:
Exista si cetateni care au copii ori rude ce lucreaza in laboratoare.
Eu am fost pus in fata unui astfel de buletin de analiza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

skypi_0040

Citat din: skypi_0040 din Ianuarie 05, 2012, 09:22:00 PM
Am fost astazi la Carrefour si am vazut un raft intreg de miere de salcam falsificata in mod grosolan. In majoritatea borcanelor mierea  era zaharisita iar in altele cristale mari erau sedimentate la fundul borcanelor iar restul mierii avea o culoare foarte ciudata pentru o miere de salcam. Am facut si poze si din pacate nu pot sa le descarc acum pentru ca am o problema la calculator. Maine o sa ma mai duc o data si va pot spune si numele producatorului. Acesta pe langa faptul ca si-a pus numele pe eticheta se mai si lauda ca este producator de miere de peste 28 de ani. Ce sa mai spun, este un om cu experienta. Probabil ca omul a sperat ca amalgamul pe care el il numeste miere de salcam , sa se vanda inainte de a cristaliza.
Am mai intalnit unul la targul de craciun din Timisoara. Avea miere de salcam cristalizata si asa scria si pe eticheta. Cand l-am intrebat cum a reusit el sa produca aceasta miere speciala a inceput sa o dea cotita. I-am spus sa dea macar eticheta jos ca se face de ras.
Acesti oameni fac breasla noastra de ras doar pentru dorinta de a castiga cat mai mult. Rusinicaaaaaaa!!!!!!!!!

D006

   La mine in Kaufland toata mierea de salcam "mos costache" este cristalizata aproape in intregime cu niste cristale mari si maronii !!!!

skypi_0040

Ce sa mai zici? Mie unul mi-au pierit vorbele. Dai bani ca sa inghiti ceva sanatos si pana la urma tot de chimicale ai parte.  :uimit:
Oare protectia consumatorului nu se poate sesiza in privinta asta?

D006

s-a sesizat , numai ca falsul trebuie demonstrat cu dovezi clare , nu ca spun eu ca in borcanul acele este torocala.

gabush86

scris mare 100% natural  .... romanului ii iei ochii cu o eticheta colorata , nu se mai uita la continut . ar trebui facut ceva, suntem in ue , daca punea asa ceva cineva in raftul unui magazin din germania , nu numai ca nu cumpara nimeni dar a doua zi erau toti arestati , la noi  .....

pharaonu75

Citat din: gabush86 din Ianuarie 16, 2012, 01:32:03 PM
...daca punea asa ceva cineva in raftul unui magazin din germania , nu numai ca nu cumpara nimeni dar a doua zi erau toti arestati , la noi  .....

LA NOI... legile sunt date in favoarea hotilor! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Atata timp cat prin PNA se subventioneaza o intreaga lista de inlocuitori ai mierii, care pot fi date la albine pentru a scapa de varoa, nu trebuie sa ne miram ca pe rafturi se gaseste miere falsificata.

pharaonu75

Eu va pot da un exemplu de "miere" aruncata pe piata de unul care a vazut albine doar la televizor... iar "mierea" comercializata de el este glucoza industriala "dreasa" cu ceva polen de rapita...
Contrafacerea nu are nicio legatura cu hranirea albinelor cu inlocuitori de miere... nici macar cu administrarea acestor inlocuitori in plin cules.
Omul vinde amestecul sub numele de miere pentru ca legea ii permite... sau mai bine spus, pentru ca legea ingreuneaza sau face aproape imposibila orice incercare de a dovedi falsul.
Repet, LEGEA iti baga bete in roate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Bucovinene tot nu ai inteles ! ce este in raft la noi este torocala din Turcia si China , mierea noastra ca are sau nu urme de inlocuitori de miere merge in vest ! Noi producatorii interni am pierdut cea mai importanta piata pentru noi care este reprezentata de marile lanturi comerciale.

marius_vfp

o mare problema pe care o vad eu in pielea consumatorului roman , este ca doar o mica parte din consumatorii de miere din romania cunosc cu adevarat gustul mierii de calitate, restul apreciaza miere doar dupa aparente gustul e usor de modificat, iar acea mica pondere de cumparatori care stiu ce inseamna mierea adevarata s-au fript cu borcanul de la raft si acum cumpara direct de la apicultor din camp ,sau poate nu a cumparat niciodata de la raft stia din start ce era in borcan de la distanta.

noi trebuie sa luptam prin desfacerea marfii si informarea consumatorului ce inseaman miere de albina . astfel se va intoarce balanta si nu va mai merge la raft sa cumpere traznai , restul ce urmeaza il stiti.
s-auzim numai de bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Stiu ca nu ajuns in raft mierea de la apicultorii romani, decat poate in mica masura in amestec, pentru a da gust, dar nu e nevoie nici de atat, pentru ca exista aroma artificiala de miere. Altceva am vrut sa spun. Oricum suntem pe "drumul bun". Daca au o asa oferta diversificata de inlocuitori si li se spune ca nu e nici o problema daca acestia ajung in miere, multi vor fi tentati sa castige un ban in plus.

stefan1

  Cinstitii sunt inadaptatii societatii noastre de azi!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

skypi_0040

Adica daca te duci cu un astfel de borcan si-i faci analiza chimica, asta nu este de ajuns pentru protectia consumatorilor?
Pai daca tot se cheama protectia consumatorilor , ar trebui sa rezolve ceva. Sper ca ei sa aiba un laborator pentru astfel de analize si apoi sa le traga amenzi grase ca sa-i sature sa mai bage pe piata asemenea matrafoxuri. Pana la urma , noi suntem vinovati ca nu luam atitudine la toata porcaria asta. In curand o sa ne puna pe raft verde de paris si o sa ne spuna ca este energizant.