Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

  In italia numai pentru prezenata OMG platesti 100 euro , daca mai vrei sa afli daca e falsificata cu apiinvert mai pui 100 euro si in total treci binisor de 300 euro.

Obombo

Era vorba doar de analizele facute de Florin, in cei 500-1000 de lei nu intra OMG si alte alea.

badguy_goodguy

Nu mai retin bine informatiile citite din carti (pt. ca nu ma prea intersa compozitia chimica a mierii sincer sa fiu), dar din cate stiu chiar daca le oferi zahoroza albinelor ele singure transformarea in glucoza si fructoza?!  (sau invers din glucoza si fructoza fac zaharoza!?)
Stiu ca diferenta dintre fructoza si glucoza e ceva gen: un element chimic (gen un electron sau neutron in plus sau minus la compozitia chimica).
Cu alte cuvinte daca le dai doar glucoza la albine o pot transforma in fructoza, si o transforma...
poate din cauza asta zaharul trecut prin gusa albinei este considerat 'miere' desi ... diferenta e mare, adica totusi acel 1% cat ramane natural, da gustul de salcam , tei,etc.


valter

Zice o vorba pe la mine pe la tara...''toata lumea sa traiasca , numa' noi sa nu murim''.
Deasemenea e o vorba ''nemull\tumitului i se ia darul''.

Miere buna , miere contrafacuta...uite ca se vinde.
Noi ca  producatori avem obligatia sa producem mult si foarte bine. Cine contraface sa fie pedepsit de cumparatorul cunoscator...ca ignoranti si pacalici sunt la fiecare pas.
Nu uitati un lucru! Omenirea e in foame...da' foame grea.
Si atunci, tu producatorule asteapta o situatie de criza(asa cum se intrevede 2012, cu seceta) si stocheaza marfa de inalta calitate, vei obtine pretul corect al unei marfi corecte.

Ai dor in paispe pe detailistii de market ca fac scandat in strada 1000 de producatori de miere.
Ei, daca primii 1000 de producatori de miere din Romania ''stopeaza salcamul 2012'', atunci mai disutam.Asta ar insemna forma de protest.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Adrian Roman

Citat din: valter din Ianuarie 10, 2012, 07:23:51 PM
Zice o vorba pe la mine pe la tara...''toata lumea sa traiasca , numa' noi sa nu murim''.
Deasemenea e o vorba ''nemull\tumitului i se ia darul''.

Miere buna , miere contrafacuta...uite ca se vinde.
Noi ca  producatori avem obligatia sa producem mult si foarte bine. Cine contraface sa fie pedepsit de cumparatorul cunoscator...ca ignoranti si pacalici sunt la fiecare pas.
Nu uitati un lucru! Omenirea e in foame...da' foame grea.
Si atunci, tu producatorule asteapta o situatie de criza(asa cum se intrevede 2012, cu seceta) si stocheaza marfa de inalta calitate, vei obtine pretul corect al unei marfi corecte.

Ai dor in paispe pe detailistii de market ca fac scandat in strada 1000 de producatori de miere.
Ei, daca primii 1000 de producatori de miere din Romania ''stopeaza salcamul 2012'', atunci mai disutam.Asta ar insemna forma de protest.
Azi am "vizionat" atent standul cu miere de la REAL. Te prinzi de cap de ce vezi acolo. Valter are dreptate  :yes:

D006

   Atat timp cat rafturile sunt pline cu miere de salcam falsificata (si asta legal) li se rupe in paispe de ce face noi cu mierea noastra de salcam.  La ora actuala pe piatza romaneasca se vand anual peste 8000 tone de miere (diverse sortimente)!
  Norocul nostru pare ca vine dinspre Argentina unde cica productia de miere va fi foarte mica.

badguy_goodguy

Sunt tot din China/Turcia. Ei le distribuie prin mai multe tari sa li se piarda urma...

Cel mai mult imi place mierea de ghiocei mai ales ca e la pretul celei de salcam... sunt curios cate hectare de ghiocei sunt necesare pentru a se culege 1 kg de miere... daca ninge la ghiocei sper ca nu pune apicultorul zahar in mierea care ne-o vinde, nu?
Hai ca miere de caise sau visin mai merge...sa zicem ca duci stupii in livada si ai obtine cateva kg de miere (desi m-as mira, pentru ca in perioada de pomii fructiferi cam totul merge la puiet, desi am mai auzit si romanasi care scot miere de la pomii fructiferi [eu nu am avut ocazia]) dar de ghiocei ... si cel mai comic e ca nici macar diferenta de pret nu au intre produse!


As vrea sa vad eu pe voi cum culegeti miere de ghiocel ca bietii falsificatori

balasbebe

Eu am vazut un anunt de vanzare polen. Avea pretentii ca era polen de soc. Altii vand miere de papadie.Pot s afac doar o paranteza. Oricat de buna ar fi recolta de la polenul de papadie acesta in masa colectata nu reprezinta mai mult de 30-40%, si numai cateva zile. Ori in 2-3 zile nu apuca nici macar albinele sa se sature, dar sa mai si recoltezi ceva miere.

bucovineanu

In unii ani se recolteaza miere "de mai" in care pe langa mierea de la salcie si pomi pomi , majoritara e mierea de papadie.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 11, 2012, 12:58:32 AM
Cel mai mult imi place mierea de ghiocei mai ales ca e la pretul celei de salcam... sunt curios cate hectare de ghiocei sunt necesare pentru a se culege 1 kg de miere... daca ninge la ghiocei sper ca nu pune apicultorul zahar in mierea care ne-o vinde, nu?
As vrea sa vad eu pe voi cum culegeti miere de ghiocel ca bietii falsificatori

vreau sa vad si eu o eticheta cu miere de ghiocel si ma apuc si eu sa fac miere de crizanteme
in septembrie plec cu stupii in olanda la tagul crizantemei...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Daca e miere culeasa din flori 100% nu ar fi o tragedie mare sa ai o denumire mai comerciala.
Partea proasta e urmatoarea:
Sub o denumire pompoasa nu e miere de albina,e un inlocuitor trecut prin gusa albinei in cel mai bun caz.

Eu sfatuiesc cumparatorii sa faca analiza la mierea cumparata de la apicultori
Asa eu vanzator nu stiu cand clientul face analiza la miere,trebuie sa fiu corect tot timpul.
In viitorul apropiat apicultorii seriosi vor avea clienti siguri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 11, 2012, 11:39:41 AM
In unii ani se recolteaza miere "de mai" in care pe langa mierea de la salcie si pomi pomi , majoritara e mierea de papadie.
da asta sustin si eu , in primavara trecuta  cat vedeai cu ochii era numai papadie ,    :nod: si am scos si eu cateva rame cu o miere ce mirosea puternic a papadie si gustul la fel , foarte buna
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

badguy_goodguy

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 11, 2012, 02:41:49 PM
Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 11, 2012, 12:58:32 AM
Cel mai mult imi place mierea de ghiocei mai ales ca e la pretul celei de salcam... sunt curios cate hectare de ghiocei sunt necesare pentru a se culege 1 kg de miere... daca ninge la ghiocei sper ca nu pune apicultorul zahar in mierea care ne-o vinde, nu?
As vrea sa vad eu pe voi cum culegeti miere de ghiocel ca bietii falsificatori

vreau sa vad si eu o eticheta cu miere de ghiocel si ma apuc si eu sa fac miere de crizanteme
in septembrie plec cu stupii in olanda la tagul crizantemei...



Nu vreau sa intru in detalii dar ... in anumite magazine gasiti orice "miere" doriti... ma mira si pe mine  ca toate au aceeasi culoare...

Daca intrati ca de ex, pe ...

http://www.despremiere.blogspot.com/2011/07/piata-de-miere-cel-mai-nou-magazin.html


are sa cititi ...

Cele mai deosebite sortimente 100% romanesti de la "Piata de miere" sunt (dupa parerea mea personala sunt cele mai deosebite):
- mierea de menta,
- mierea de coriandru,
- mierea de albastrele si
- mierea de maracine.

Majoritatea sortimentelor de miere sunt autentic romanesti: miere de salcam, poliflora, tei, rapita, floarea-soarelui, mana de padure, zmeura, coriandru, menta, cimbrisor.....dar pentru cei care doresc sa incerce si arome exotice exista si o mini-gama de Specialitati din alte tari: miere de eucalipt, castan, lamai, lavanda, rozmarin,portocal, fiecare dintre aceste sortimente rare fiind reprezentative pentru tari ca Spania, Italia, Franta.

-----------


Nu vreau sa comentez sau arat cu degetul spre magazinul de care se face referirea. Insa problema e ca e plin de ele deja si nu pot sa cred ca albinele sunt capabile sa culeaga nici macar un kg de nectar de la zmeura pt. a putea sa stoarcem miere + nu recomand nimanui miere din extrasezon (in special poliflora) pentru ca albinele sunt hranita excesiv in acele perioade.

florin_apis

Stai o tara domnule,daca tu crezi ca nu se poate ca albinele sa culeaga nectar de la zmeura nu inseamna ca nu se poate.
Una este sa zici ca ai scos miere de ghiocei si alta este sa scoti miere de la zmeura.

Mechno

Hai sa fim seriosi !!! Publicitatea vinde marfa ... si cum la noi in Romanica tot ce este mai bine colorat si cu denumiri mai rare se vinde ca painea calda... Asa si cu mierea de ghiocei.... :nebun: