Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2011, 07:18:57 PM
  Sa continuam cu reteaua Kaufland
   Vinde urmatoarele sortimente de miere de salcam :
            - Tasaden com borcan de 500gr. cu MODIFICARI ORGANOLEPTICE  iar la analiza polinica s-a gasit  floarea- soarelui si rapitza.
            - Mos Costache  borcan de 500gr. cu glucoza industriala si polen de rapitza in concentratie de 76%.
            - Albina carpatina (Georgescu)  contine polen de salcam in concentratie de 9%
            - Regina mierii  polen de rapitza 89%

chiar si mierea ambalata de MOS COSTACHE? ma gandeam ca are mai mult respect pentru miere, avand in vedere ca este si producator..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

badguy_goodguy

#106
Acuma este miere poliflora si de salcam la 12 lei  la Kaufland.

Bafta la cumparare!

Eu incerc sa vand in piata cu 25-30 lei salcamul isi isi bat tot mucosii joc de mine ca peste drum la supermarket e 12 lei ... degeaba le explic ca nu poate fi naturala daca noua ne cumpara procesatorii cu 11-15 lei  iar ei trebuie sa-i adauge borcan , eticheta, sa plateasca transportul sa mai adauge si TVA si sa fie 12 lei :|

Faza cu mierea falsificata ne dezavantjeaza pt. ca de abia vindem 2-3 borcane de miere/zi , si asta ne impinge sa vindem cu 11 lei la apicola, sau cu 14-15 lei la alti procesatori, apicultorii incep sa devina necinstiti si sa puna F40 si zahar in miere,etc. Tare cred ca e un motiv pt. care nemtii si italienii cumpara mierea din romania corelata cu mierea chineazsca si turceasca aparatua la noi in tara.

pharaonu75

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 08, 2012, 12:45:42 PM
...
ne impinge sa vindem cu 11 lei la apicola, sau cu 14-15 lei la alti procesatori
...

Ar fi bine daca diferenta de pret ar fi aceasta.
In realitate insa, procesatorii asteapta sa vada ce pret ofera ACA, dupa care stabilesc si ei pretul, cu 50 de bani mai mult!
Cine crezi ca iti da 3 lei in plus, daca iti poate da doar 50 de bani? Iar asta, corelat cu zecile-sutele de tone pe care le manipuleaza, inseamna zeci de mii de euro.

Traim in capitalism si fiecare incearca sa "te faca" atat cat poate... daca pretul zaharului ar cade la 2 lei, in secunda urmatoare ar scadea si ei pretul la 3 lei/kg la miere.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

haideti sa va spun ce mi-a spus un fermier acum ceva timp: daca cineva mi-ar da un pret corect la produsele pe care le vand si in plus mi-ar confirma pretul cu ceva vreme inainte de campania de recoltare, sincer, nu as mai avea nevoie de subventie.
asta spun si eu. toata lumea ne da bani sa ne dezvoltam (sub diverse forme), dar nimeni nu ne plateste munca si produsele obtinute. producem si stam la mana "jegosilor" sa ne cumpere marfa la ce pret vor.
ok, veti spune ca piata este libera, dar oare chiar este..
probabil de aici nevoia unora de a falsifica produsele apicole, si nu sunt de criticat in conditiile in care piata asta cere.
mai sus badguy se confrunta cu niste clienti care nu intelegeau de ce mierea lui este mai scumpa; dar multi vad, putini cunosc.
cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Florin-braileanul (FlorinI)

multe parciuri de "miere" am vazut la cei ce ambaleaza in stick-uri sau minicaselote de 20g pentru fast food, restaurante, peco, etc
care se pun un cafea sau ceai
acolo chiar nu stie nimeni ce se pune poate sa fie ambalat direct f40
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

pacat este faptul ca multi apicultori vad facaturile, de dazavueaza, dar nu ia nimeni nici o masura
vreau sa stiu si eu e cineva pe aici pe forun care a depus macar o reclamatie la protectia consumatorului?
....
....
toti ganditi...:
de ce sa depun eu reclamatie, cand pot doar sa scriu pe forum, poate se prinde la vreunul si se duce el?
haideti sa facem o miscare nationala a apicultorilor
incepand de azi pana in 28.02.2012 fiecare din noi sa depuna o reclamatie la opc, in orasul lui privind mierea si sa puna aici o copie dupa reclamatie sau macar numarul de inregistrare
daca in 2 luni sunt bombardati cu reclamatii, nu doar de la hypermarketuri gen carrefour sau kaufland, ci de pe peste tot de unde se vinde miere, atunci poate se misca intr-o directie ceva...
eu am vazut miere si in farmacii... nu va spun cum arata...
suntem in stare ca si comuntate de apicultori sa facem ceva pentru noi?
astept sa vedem

agricultorii cand nu le-au convenit masurile guvernului, au iesit cu tractoarele in strada.
noi ?
vorbe, vorbe, vorbe
toti ati votat pentru salvarea balenelor, pentru nu stiu ce poza a unuo copac din romania, pentru vreun sportiv, sau opera brancusiana
e cineva care nu-si permite sa cumpere un borcan de miere suspect si sa reclame la opc?
atentie trebuie sa aveti bonul de cumparare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

super initiativa. dar o intrebare florine: unde testezi mierea?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

viorel55

Citat din: cipriene din Ianuarie 09, 2012, 01:03:03 AM
super initiativa. dar o intrebare florine: unde testezi mierea?



     Laboratorul cel mai dotat din Romania este la I C D A.

badguy_goodguy

Si cat costa? Am inteles ca exportatorii autorizati platesc si 10 000 euro /an taxe pentru expertize?

filip

Citat din: dumitriu din Azi la 13:06:17
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.

ASTA E STIREA ANULUI.
Deci Apiinvertul daca trece prin gusa albinei e MIERE
Dar sunt baieti care nu au destule guse si astfel apare falsul.
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Nu  inteleg prea bine.  Afirmatia bomba e facuta de dl dumitriu ?

D006

  O  intrebare am pt. domnul Dumitru !  cata fructoza contine apiinvertul si cata fructoza contine mierea poliflora ???

mape 48-petru manea

Se pare ca se apropie "inceputul sfarsitului pentru apicultura "

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: viorel55 din Ianuarie 09, 2012, 11:29:52 AM
Citat din: cipriene din Ianuarie 09, 2012, 01:03:03 AM
super initiativa. dar o intrebare florine: unde testezi mierea?



     Laboratorul cel mai dotat din Romania este la I C D A.

FALS! GRESIT! INCORECT!

la ora actuala cel mai cel si recunoscut, si serios, si nevulneravil la mici atentii este LAREX ROMANIA
daca larex da un verdict nici icda, nici dsv nu au curaj ca contarzica
peste larex sunt laboratoarele de afara, dar ca si individ nu cred ca e usor de penetrat


umiditate, indice diastazic, zahar invertit, hmf la larex e pana in 1000 lei
la dsv e cca 500
nu stiu la icda

credeti ca e mult?
daca 5 apicultori vor sa faca dreptate si o nisa in piata produselor manarite, cate 200 lei nu e un capat de lume


eu, mierea mea am dus-o la dsv
dar daca e sa fac ceva strong... larex-ul e baza
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Obombo

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 09, 2012, 09:37:15 PMumiditate, indice diastazic, zahar invertit, hmf la larex e pana in 1000 lei
la dsv e cca 500
nu stiu la icda
Aceleasi analize facute in Italia de o institutie serioasa costa circa 95 €. Singura problema e transportul. Cred ca analiza pentru umiditate se poate elimina. Contravaloarea a trei analize, 30-35 €, este pretul unui refractometru cu care se poate masura umiditatea cu o precizie de 1%.
http://www.cra-api.it/online/index.php?c=59#laboratori_analisi_fisicochimiche