Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Interesant articolul pus de Jenitama. Eu cred ca ar trebui inasprite sanctiunile pentru cei ce introduc in tara miere falsificata cat si pentru cei care o falsifica la noi. Altfel tocmai cei care lucreaza normal, cinstit, vor fi marginalizati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

o persoana din Bucuresti mi-a povestit o intamplare hazlie, dar in acelasi timp grava: ani de zile i-a dat copilului sa bea lapte ambalat din comert, pana intr-o zi cand a primit o sticla de 2 litri de la un coleg cu parinti la tara. surpriza parintelui a fost cand copii au refuzat sa bea laptele pe motiv ca nu este lapte, ca nu are gust cu ce stiu ei ca este lapte.
deci nu trebuie sa ne miram la venirea zilei cand consumatorii vor refuza mierea naturala pe motiv ca nu are gustul celei din comert.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

POSTASUL

Cine se incumeta sa raspunda din vechii stupari daca in timpul inpuscatului se falsifica mierea  ??
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

  In timpul plumbuitului falsificarea mierii era politica de stat !

POSTASUL

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2012, 03:33:44 PM
  In timpul plumbuitului falsificarea mierii era politica de stat !
da corect dar povestiti un pic cum se  duceau in camp cu camionul cu zahar , acolo la fata locului se facea siropul in cazane si se administra in cauciucuri taiate in doua [troci] la o distanta de 100 de metri in fata albinelor  si unde ajungea acea miere .... .
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stupar

Aceste sant povesti,cand este cules la salcam,nu se uite la siropul pus afara,si nici in stup din ranitor nu trage!Numai in caz daca nu-i cules.

dan motu

domnule stupar,cred ca te inseli ,la orice  cules trage,pe timpul lui nea nicu trebuia sa faci chimie pt dari ca sati ramana tie mierea sa o valorifici

POSTASUL

Citat din: dan motu din Ianuarie 04, 2012, 07:35:29 PM
domnule stupar,cred ca te inseli ,la orice  cules trage,pe timpul lui nea nicu trebuia sa faci chimie pt dari ca sati ramana tie mierea sa o valorifici
intradevar unul din raspunsuri   :bravo:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

   In acele timpuri se aplica legea : STUPUL SI SACUL DE ZAHAR !!!!  Erai stupar la CAP sau ocolul silvic si ajungeai cu niste familii pe 4 - 5  rame la culesul de salcam , colac peste pupaza vin si 3 zile de ploaie ... cerere la conducerea unitatii , camionul cu zahar si dai bataie !!!!

  Erai stupar particular duceai mierea la ACA SI PRIMEAI DOUA KG. DE ZAHAR PE UN KG. DE MIERE. Care era smecher facea din zahar vin si astfel  un kg. de miere se transforma in 10 litri de vin.   

  Ce vremuri ....

dan motu

acesta este adevaru,de ce sa ne ascundem

D006

   Frumos era sa fii stupar la ferma de regine , furai toate matcile din nucleele de imperechere , erai turnat iar la control prezentai trantorii drept regine .... sau aveai noroc sa ploua si spuneai ca nu ai putut umbla in stup si a ecluzionat o regina care le-a omorat pe restul ....

Adrian Roman


cipriene

s-a falsificat, se falsifica si o sa se falsifice in continuare. voi nu vedeti ca au ajuns falsurile sa arate mai bine decat originalele? aromele si coloranti ne sucesc mintile, dar macar sa putem spune ca am gustat candva si produse naturale.. :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dan motu

nustiu cati dintre cei de pe aici au facut apicultura pe timpul lui nea nicu,eu unul am prins putin eram pustan pe atunci umblam cu bunicu la pastoral,dar erai obligat sa faci chimie,nu zic ca acum nu se face dar nu ca si atunci,pe vremea aia toata lumea facea perfuzii in pastoral,acum cei care vand cu borcanu la piata mai fac,la angro nu cred ca risca nimeni,vorbesc de cei care produc mai serios si au cantitati mai insemnate de miere

skypi_0040

Am fost astazi la Carrefour si am vazut un raft intreg de miere de salcam falsificata in mod grosolan. In majoritatea borcanelor mierea  era zaharisita iar in altele cristale mari erau sedimentate la fundul borcanelor iar restul mierii avea o culoare foarte ciudata pentru o miere de salcam. Am facut si poze si din pacate nu pot sa le descarc acum pentru ca am o problema la calculator. Maine o sa ma mai duc o data si va pot spune si numele producatorului. Acesta pe langa faptul ca si-a pus numele pe eticheta se mai si lauda ca este producator de miere de peste 28 de ani. Ce sa mai spun, este un om cu experienta. Probabil ca omul a sperat ca amalgamul pe care el il numeste miere de salcam , sa se vanda inainte de a cristaliza.
Am mai intalnit unul la targul de craciun din Timisoara. Avea miere de salcam cristalizata si asa scria si pe eticheta. Cand l-am intrebat cum a reusit el sa produca aceasta miere speciala a inceput sa o dea cotita. I-am spus sa dea macar eticheta jos ca se face de ras.
Acesti oameni fac breasla noastra de ras doar pentru dorinta de a castiga cat mai mult. Rusinicaaaaaaa!!!!!!!!!