Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

La cata birocratie este in Romania, apicultorul roman se lipseste de tot si isi vede de ale lui. Credeti ca am avea vreo sansa eu si cu inca 10 apicultori daca ne asociem si vrem sa vindem mierea personal? Eu la salcam acum as lua 15-17 lei. La angro. Daca ma apuc sa o imbuteliez la borcane si ma duc cu ea la hiperrmarket crede-ti ca obtin macar pretul de 20 roni pe borcan? Eu cred sigur ca nu. Si asta deoarece mierea adusa din afara intra in magazin la un pret mult mai mic decat al meu. Ce castigat as avea eu? Munca in plus, cheltuieli de asemenea! Asa ca tot ce vreau e ca macar sa scot cat mai multa miere pt a avea procesatorii ce sa invarta. MIere adusa din afara este vanduta ca miere romaneasca in magazine. Iar mierea romaneasca, de o calitate superioara, merge la export. La noi nu are cine sa controleze marfa din magazine....de ce nu se fac analize si daca se gaseste miere chinezeasca sub nume romanesc..... sa se inchida acel magazin? Pt ca e exact ca in vami. Sau in alte parti. Fiind prin vizita la un prieten, am vazut ca avea un borcan de miere de salcam cumparata din magazin....nu pot spune ce porcarie de miere era acolo! Asa ca romanul mananca rezidurile europenilor si ei manaca ceea ce avem noi mai bun. De ce credeti ca au interzis antibioticul din miere? De ce ne-au acceptat astia in UE?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ilalexandru din Martie 15, 2011, 11:37:47 PM
... De ce credeti ca au interzis antibioticul din miere? De ce ne-au acceptat astia in UE?

:razz:
greu raspuns....
ca sa ne dea ce vor ei, si sa ia ce e mai bun
=))
cine e desteptul? cine e prostul? :yahoo_cry:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

Citat din: ilalexandru din Martie 15, 2011, 11:37:47 PM
La cata birocratie este in Romania, apicultorul roman se lipseste de tot si isi vede de ale lui. Credeti ca am avea vreo sansa eu si cu inca 10 apicultori daca ne asociem si vrem sa vindem mierea personal? Eu la salcam acum as lua 15-17 lei. La angro. Daca ma apuc sa o imbuteliez la borcane si ma duc cu ea la hiperrmarket crede-ti ca obtin macar pretul de 20 roni pe borcan? Eu cred sigur ca nu. Si asta deoarece mierea adusa din afara intra in magazin la un pret mult mai mic decat al meu. Ce castigat as avea eu? Munca in plus, cheltuieli de asemenea! Asa ca tot ce vreau e ca macar sa scot cat mai multa miere pt a avea procesatorii ce sa invarta. MIere adusa din afara este vanduta ca miere romaneasca in magazine. Iar mierea romaneasca, de o calitate superioara, merge la export. La noi nu are cine sa controleze marfa din magazine....de ce nu se fac analize si daca se gaseste miere chinezeasca sub nume romanesc..... sa se inchida acel magazin? Pt ca e exact ca in vami. Sau in alte parti. Fiind prin vizita la un prieten, am vazut ca avea un borcan de miere de salcam cumparata din magazin....nu pot spune ce porcarie de miere era acolo! Asa ca romanul mananca rezidurile europenilor si ei manaca ceea ce avem noi mai bun. De ce credeti ca au interzis antibioticul din miere? De ce ne-au acceptat astia in UE?
Birocratie,nebirocratie daca vrei sa faci ceva in viata asta trebuie sa lupti si iar sa lupti sa faci sacrifici,sa pierzi timp si bani pt ca nimic nu pica din cer, si daca ne declaram invinsi inainte sa incepem sa luptam, e pacat,haideti dar sa luptam intii,si daca suntem invinsi,asta e,macar am incercat.Eu alaturi de aproape 99 de apicultori,de fapt noi  cei 100 de apicultori, de la Casa Mieri Ialomita ne luptam sa iesim pe pietele si superamrketurile rominesti cu propria noastra miere. Fiecare dintre noi cei o suta am facut sacrifici pt asta uni mai multe alti mai putine , dar vom lupta,vom lupta , si vom cistiga.

D006

   Cititi si va cruciti ! cu ce se ocupa un procesator de miere din Romania !



Doi gorjeni au păgubit Eximbank cu peste 1,2 milioane euro
Investigatii - Gelu IONESCU

Administratorii unei cunoscute firme din Gorj au fost trimişi în judecată de procurorii anticorupţie pentru un prejudiciu de peste 1,2 milioane de euro produs Eximbank. Este vorba de administratorii SC Akybud Prod SRL, Anca Buluz şi Victor Drăgoi. Firma se ocupă în principal de exportul de miere de albine.
Potrivit procurorilor, la data de 1 aprilie 2008, între S.C. Akybud Prod SRL şi Eximbank SA Bucureşti a fost încheiat un contract denumit Acord Global de Factoring, prin care banca se angaja că va finanţa creanţele pe care firma gorjeană le avea de încasat de la opt debitori externi. ,,Pentru a induce în eroare banca cu privire la existenţa unor relaţii comerciale reale în curs de derulare, în perioada august – decembrie 2008, inculpaţii Buluz Anca Constanţa şi Drăgoi Victor, în calitate de administratori ai S.C. Akybud Prod S.R.L., au întocmit în fals şi au prezentat mai multe documente (contracte comerciale, 28 de facturi externe, liste de coletaj, scrisori de transport internaţional, etc.) în care au consemnat, în mod nereal, că au încheiat opt contracte de livrări de miere de albine cu mai multe societăţi comerciale din Europa", se arată într-un comunicat de presă al DNA.
Procurorii susţin că, în baza acestor documente false, cei doi inculpaţi au încasat de la Eximbank S.A contravaloarea a 85% din facturile externe prezentate băncii. Ca urmare, Eximbank S.A. România s-a constituit parte civilă cu suma de 1.276.297,50 euro, suma finanţată de bancă fără dobânzi şi comisioane.
În cauză nu au putut fi dispuse măsuri asigurătorii în vederea recuperării acestei pagube întrucât nu au fost identificate bunuri care să aparţină inculpaţilor.
Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Gorj. Anca Buluz este judecată pentru infracţiunile de înşelăciune, cu consecinţe deosebit de grave şi fals în înscrisuri sub semnătură privată, ambele în formă continuată şi
Victor Drăgoi pentru infracţiunile de înşelăciune, cu consecinţe deosebit de grave şi uz de fals, ambele în formă continuată.

viorel55

In sprijinul si  pentru confirmarea celor afirmate de Dragos 2006 :                                                                     ProTV-ul a dus la analize 10 probe de miere de salcam din hipermarket-urile din Romania.
Miere da salcam in proportie de 9-20%, restul...urmariti reportajul.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/mie ... aieti.html

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: viorel55 din Aprilie 12, 2011, 11:26:25 PM
In sprijinul si  pentru confirmarea celor afirmate de Dragos 2006 :                                                                     ProTV-ul a dus la analize 10 probe de miere de salcam din hipermarket-urile din Romania.
Miere da salcam in proportie de 9-20%, restul...urmariti reportajul.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/mie ... aieti.html

:bravo: dragos...  =D>
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333


mape 48-petru manea

nu falsificatoti sunt cei mai vinovati,ci cei de la protectia consumatorilor care nu-si fac treaba.

MiereaNaturala

Citat din: MAPE 48 din Aprilie 27, 2011, 10:25:22 PM
nu falsificatoti sunt cei mai vinovati,ci cei de la protectia consumatorilor care nu-si fac treaba.

Si NOI la randul nostru ca nu sesizam.
Niciun organism al statului roman nu se autosesizeaza decat in cazuri extreme.

Asa cum spunea cineva mai sus , daca 10 apicultori s-ar apuca de imbuteliat mierea viata ar fi altfel, eu vin si spun altfel.

Daca 5 apicultori s-ar apuca sa publice toate greutatile prin care trece atunci cand se duce la un procesator iar cel din umra jupoaie si ultima bucata de piele pentru 100 gr miere naturala, altfel ar fi priviti oamenii care stau in soare alaturi de albinute sa poate aduce produsul pe rafturi :)

Dar ,  acceptand toate astea nu facem decat sa toleram  asa zisele afaceri :) ( pentru ca sa fim serios...astea nu sunt afaceri )

D006

  te rog sa vorbesti in numele tau !

  reclamatii s-au facut si nu putine !
cine te obliga sa dai mierea la procesator ?

MiereaNaturala

cine te obliga sa dai mierea la procesator ?

Detinem o vatra cu aproximativ 200 de stupi, iar daca vin cu juramant sub cuvant de onoare ca nu am dat NICIODATA miere la procesator nu stiu daca o sa ma credeti. :) 



D006

  Excelent ! un exemplu de urmat !

MiereaNaturala

Din pacate D-le Dragos , prin actiunile procesatorilor nimeni nu are de pierdut mai mult ca apicultorul.
Eu nu ma pot considera  stupar pentru ca am 4-5 ani de cand "inot" printre misterele acestei meserii, dar sunt oameni care si-au dedicat o viata intreaga acestui lucru si vor avea doar de pierdut cand consumatorul de miere vede la tv sau mai nou pe internet cum pe rafturile din magazine se gaseste din ce in ce mai putina miere naturala.

Asa cum va spuneam , am preferat sa dam celor care le place mierea de albine si cu titlu de gratuitate, am dus in Bucuresti la gradinita copilului, am dat tuturor celor din familie sa poata duce mai departe gustul  adevarat al mierii si sa poata diferentia cu ceea ce se gaseste in magazine.

Cand spuneam mai sus ca NOI suntem de vina nu ma gandeam decat la Consumatorul de miere. Consumator care-i din ce in ce mai derutat sub avalansa de produse contrafacute.


jenitama

Un articol interesant,in ton cu topicul ,"Dedesubturile murdare ale comertului mondial cu MIERE "gasiti la adresa:
http://www.manager.ro/articole/analize/analizele-managerro:-dedesubturile-murdare-ale-comertului-mondial-cu-miere--7619.html

Chiar asa sa fie? :bzz: :bzz: :bzz:
"Singurul lucru necesar ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic!"

pharaonu75

Citat din: jenitama din Aprilie 29, 2011, 12:37:07 AM
Chiar asa sa fie? :bzz: :bzz: :bzz:

De obicei ceea ce se afla sau se da publicitatii este doar varful icebergului!
Cu siguranta este mai rau!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube