Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: stefan1 din Ianuarie 26, 2016, 10:53:24 AM
  Totusi de remarcat ca in franta doar 10% din probele ajunse la labiratorul de analize au fost miere falsificata, pe cand la noi eu cred ca majoritatea mierii din magazine este cu probleme. Ei numeau falsificare si daca mierea era straina si pe eticheta scria ca e miere din Franta.
O consecinta a siropului subventionat e si falsificarea mierii.
Acelasi Procesator care vindea sirop subventionat cumpara si miere.
Pe termen scurt a castigat,dar a pierdut pe termen lung.
Increderea se castiga greu dar se pierde repede.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

calmusdaniel

Citat din: bio din Ianuarie 26, 2016, 11:03:43 AM
Citat din: D006 din Ianuarie 20, 2013, 09:52:01 PM
Va pierdeti in detalii !  pe noi ne intereseaza mierea chinezeasca si turceasca din rafturi care ne da la temelie din cauza pretului mic .
  In kaufland se vinde poliflora cu 15 lei kg. In acest pret intra TVA , ambalaj , eticheta , transport , taxa de raft , adaos comercial , etc. Cat costa aceasta miere la achizitie ?


...intimplator am dat de acest mesaj din 2013 a lui Dragosh ...era in susul acestei pagini si am crezut ca este mesaj din 2016 in prima faza apoi am vazut ca este din 2013 mesajul.

Ce vremuri bune ..??.. era poliflora 15 ron/kg in Kaufland .... spun astya ca  am auzit cum  acum in 2016 ar fi o oferta ceva de miere in Kaufland, poliflora la ~ 10 ron/kg...daca o tine asa in 2-3 ani o sa aiba pret de apa plata... :sad:
Atunci gandea ca apicultor,iar acum ca procesator!Ce ti-e si cu apicultorii astia!

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: stefan1 din Ianuarie 26, 2016, 10:53:24 AM
  Totusi de remarcat ca in franta doar 10% din probele ajunse la labiratorul de analize au fost miere falsificata, pe cand la noi eu cred ca majoritatea mierii din magazine este cu probleme. Ei numeau falsificare si daca mierea era straina si pe eticheta scria ca e miere din Franta.
De aici a plecat problema . Multa miere din China se "spala"prin stupini europene . In urma negocierilor UE - China s-a instituit o taxa de indigenizare de 17,3% astfel incat mierea chinezeasca sa se vanda linistit in toata Europa.
  Ramane problema metodei de falsificare care este o metoda clasica practicata si in industria alcoolului . Pleci de la un acool baza produs din cereale si din el scoti de la "adio mama" pana la Chivas regal. La fel si cu mierea de albine , chinezii au miere baza naturala dar prin tehnologii moderne este transformata in orice tip de miere . IN fapt o miere inferioara se vinde la un pret superior , la fel ca la vin sau tărie.
  In fiecare an nemtii se chinuie sa inventeze noi analize de laborator pentru a depista aceasta metoda de falsificare dar chinezii in scurt timp gasesc o metoda sa treaca peste respectivul test .
   Noi suntem prea mici iar China prea mare . Sunt acorduri comerciale la scara mare astfel incat nimeni nu va scoate mierea chinezeasca de pe piata . Ei sunt asa de mari iar noi asa de mici incat se pișă cu miere pe noi .

mircea_tm_gt


dan sebastian

Era o gluma :
Doar copii sunt singurul lucru pe care il mai avem, in rest  tot e Made in China.   :nono:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006


bmdna

Hehe, foarte frumoasa povestea din articol. Daca nu as sti cum e cu expozitiile as pune botul. Directorul camerei agricole a facut un raport ca pe vremuri. Doar tovarasul lipseste din el. Tare as vrea sa vad un borcan de miere livrat in Maroc. Sau stupul ala romanesc cumparat de un neamt ca e mai bun ca stupii din Germania.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Comerciantii cumpara mierea care este mai ieftina chiar fiind ei din Maroc,Franta ,ETC.---Si cum romanii se vand ieftin deobicei....

ALBINEL 1984


filip

#205
Citat din: ALBINEL 1984 din Ianuarie 28, 2016, 10:47:52 AM
Citat din: filip din Ianuarie 26, 2016, 03:51:34 PM
http://www.cotidianul.ro/doua-hypermarketuri-acuzate-ca-vand-miere-contrafacuta-275188/

ieri pretul de la Kaufland pt mere poliflora Mos Costache un borcan de 900grame=9,99 lei :uimit:
A scazut TVA-ul si pretul la raft........... =))
Calitatea produsului nu are nimic in comun cu pretul.........?!?  :wink:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  E o practica comerciala des intalnita la marginea legalitatii. Urmariti scandalul de zilele astea dintre telekom si vodafon.

filip

Citat din: D006 din Ianuarie 28, 2016, 12:40:07 PM
  E o practica comerciala des intalnita la marginea legalitatii. Urmariti scandalul de zilele astea dintre telekom si vodafon.
Interesant e cu Vodafon asta
Am abonament nelimitat in retea si 800 minute Nationale si Internationale,am verificat azi si am cost suplimentar 7,4 Euro desi mai am 500 min Nationale si internationale.
Cred ca o sa trec pe cartela.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Suna la relații cu clienții și cere explicații. Ai ceva mesaje date la nr speciale gen vreme, mari români, etc?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Cred ca CHINEZI sunt anstare sa produca miere direct an laborator daca gresesc a-mi cer scuze si astept raspuns de la cine stie.