Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Carfurul cand a adus miere sintetica din Turcia si a pus-o in raft drept miere de albine de salcam cred ca sunt mai vinovati decat falsificatorii initiali.Daca esti un comerciant onest cand cumperi miere ii faci si analizele , la fel cum procedeaza si nemtii cu noi care nu platesc mierea pana nu vin rezultatele de la Bremen. Carfurul este si mai vinovat , in fapt savarseste o fapta penala - fals intelectual - deoarece pune in vanzare un fals cu buna stiinta . Dar cum autoritatile din Romania au agajati numai oameni cu mentalitate de sluga nu au curajul sa impuna masuri sau ce este mai rau sunt mituite de acste lanturi comerciale.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2011, 02:51:07 PM
  Carfurul cand a adus miere sintetica din Turcia si a pus-o in raft drept miere de albine de salcam cred ca sunt mai vinovati decat falsificatorii initiali.Daca esti un comerciant onest cand cumperi miere ii faci si analizele , la fel cum procedeaza si nemtii cu noi care nu platesc mierea pana nu vin rezultatele de la Bremen. Carfurul este si mai vinovat , in fapt savarseste o fapta penala - fals intelectual - deoarece pune in vanzare un fals cu buna stiinta . Dar cum autoritatile din Romania au agajati numai oameni cu mentalitate de sluga nu au curajul sa impuna masuri sau ce este mai rau sunt mituite de acste lanturi comerciale.
mierea de care vb este sub sigla carefour sau a lui x-lescu srl?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Acum 3 zile ascultam la radio despre un caz cand la un buticar in raft s-a gasit salam ce continea reziduri metalice . amendat a fost buticarul si nu producatorul salamului .
  La carfur in raft e miere sub un nume fictiv (firme fantoma) , sa nu spunem ca nici eticheta nu este conforma , cum de vinde asemenea marfa ? o Intrebare si mai grea : sub ce nume a intrat aceasta marfa in tara mai ales ca este NON-UE ????
  De ce neamtul nu vinde mierea de la mine mai departe pana  ii face analizele si el ????

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2011, 03:27:15 PM
  Acum 3 zile ascultam la radio despre un caz cand la un buticar in raft s-a gasit salam ce continea reziduri metalice . amendat a fost buticarul si nu producatorul salamului .
  La carfur in raft e miere sub un nume fictiv (firme fantoma) , sa nu spunem ca nici eticheta nu este conforma , cum de vinde asemenea marfa ? o Intrebare si mai grea : sub ce nume a intrat aceasta marfa in tara mai ales ca este NON-UE ????
  De ce neamtul nu vinde mierea de la mine mai departe pana  ii face analizele si el ????
zi-mi numele firmei sau poza etichetei din carefour, cat mai repejor
eventual cele de la kaufland si ce mai ziceai tu

eventual altii care cititi, dati exemple concrete
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Fapta pe care o face supermarket-ul este inselaciune, nu fals intelectual!
Supermarket-urile sunt vinovate pentru ca vand cu buna stiinta toate tampeniile luate la pret de dumping!
Dar la fel de vinovati sunt si importatorii (in cazul descris de tine cu "mierea" din Turcia)!
Insa pe "producatorii" interni de astfel de marfuri contrafacute de ce nu ii intreaba nimeni de sanatate? Ce este greu sa mergi la X-ulescu si sa ii faci analiza produselor pe care le trimite in magazine? Sa explice si el cum este posibil ca "mierea de salcam vanduta de el "sa fie de fapt glucoza industriala? Ce daca are un buletin de analize care atesta ca totul este ok? Omul a facut analiza mierii de salcam iar buletinul il foloseste ca sa "certifice" gunoiul pe care il vinde!
Nu trebuie luat in seama 100% acel buletin, pentru ca omul nu consuma buletinul de analize, ci mierea!
Deci daca se vrea, se poate! Mergi frumos la firma lui, ii iei probe din borcanele pe care le are pentru livrare si gata!
Restul e Can-Can!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Ianuarie 24, 2011, 03:40:27 PM
zi-mi numele firmei sau poza etichetei din carefour, cat mai repejor
eventual cele de la kaufland si ce mai ziceai tu

eventual altii care cititi, dati exemple concrete

UITE AICI EXEMPLUL REFERITOR LA KAUFLAND!


Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2011, 07:18:57 PM
  Sa continuam cu reteaua Kaufland
   Vinde urmatoarele sortimente de miere de salcam :
            - Tasaden com borcan de 500gr. cu MODIFICARI ORGANOLEPTICE  iar la analiza polinica s-a gasit  floarea- soarelui si rapitza.
            - Mos Costache  borcan de 500gr. cu glucoza industriala si polen de rapitza in concentratie de 76%.
            - Albina carpatina (Georgescu)  contine polen de salcam in concentratie de 9%
            - Regina mierii  polen de rapitza 89%
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Florine am impresia ca tu tii cu ursul !  :uimit: vorba bancului !

  Din cate stiu eu in Braila aveti si Carfur si Kaufland ! ce ti-e greu sa mergi si sa iei acele borcane din raft ! Trebuie eu din Ramnic sa merg la Buzau sa cumpar miere si s-o trimit la Braila ! Daca ai sange in instalatie iei actiunea pe cont propriu si poate intr-o zi devii si tu Piedone de Braila dupa modelul Lui Piedone de sectorul 4 .  :yes:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2011, 06:11:58 PM
Daca ai sange in instalatie iei actiunea pe cont propriu si poate intr-o zi devii si tu Piedone de Braila dupa modelul Lui Piedone de sectorul 4 .  :yes:

Are si cioc si gabarit! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Marfurile de proasta calitate sunt o mare problema a Romaniei de azi. E si asta o consecinta a liberalizarii comertului. Se aduc in tara sau chiar din productie proprie contrafacuta, cele mai ieftine produse, care apoi se vand sub pretul produselor originale, dar totusi cu profituri nerusinate. Aici trebuie normal sa se concentreze Protectia Consumatorilor si nu pe lucrurile marunte de care se ocupa din pacate. Acum cativa ani am citit ca 90% din otetul alimentar este falsificat, de asemenea mare parte din bauturile alcoolice, dar mai grav este ca si multe medicamente sunt contrafacute (am citit despre Aspirine). Aproape in toate cazurile, engrosistul le ia cu buna stiinta, din castigul mare obtinut astfel mituieste in toate partile si nimeni nu-l deranjeaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Dureros oricum.
Nu cred can Romania puteti face mult impotriva acestiu efect.Cel putin al mierii.

Cu niste bani investiti sar putea face o mica furtuna.Cumperi mai multe dintre aceste produse............miere......... si le trimiti in Germania la analilzat.Binenteles filmezi totul de la momentul cumpararii,........postarii si cind ai raspunsul din Germania... si esti satisfacut cu raspunsul contactezi un post de TV din Germania.Astfel Romania va auzii despre calitatea mierii de care vorbiti in acest topic dintro alta tara.Totodata pui un mic filmulet si pe You Tube cu ceea ce ai filmat.
Dar pina la acest moment va trebui sa investesti bani.

Daca planul nu da gres atunci apicultorul roman va iesi din acest subiect o victima a sistemului corupt, iar calitatea/renumele mierii produsa de cei corecti nu va suferi.

Ma tot intreb cu un roman aici in NZ , daca tot se trimite mierea romaneasca in Germania la testat , de ce voi nu duceti mierea direct in vest.
Un microbus duce pina la 2 tone.Nu trebuie sa fii "apicultor MARE" cu 10-20 de tone.In primul an poate tot acolo vei iesi cu banii cistigati dar macar iti faci filiera pt. anii urmatori.Daca tot faci apicultura legal cu facturi....etc si produci calitate cine te poate opri sa duci mierea in vest si so vinzi la un pret mai convenabil.
Pe Kaufland si restul nimeni nui va opri.Vrei sa maninci ieftin????Nu exista mincare buna/sanatoasa si eftina.Peste tot in lume oamenii maninca chiar si atunci cind este "criza".Nu conteaza cei inauntru, doar cei pe eticheta si sa fie ieftin.Gemeratia de copii care creste pe astfel de mincaruri isi vor educa copiii lor sa consume tot acele produse delicioase si ieftine.Eu vad asta aici in NZ.Chiar vestul vrea sa obtina mincarea tot mai ieftina.Britanicii vor ca cultivarea culturilor modificate genetic sa fie legalizate in EU astfel obtininduse alimente mai ieftine ca si in america de nord(acestia deja cunosc si efectele laterale).

Referitor la miere si eu am patito cind locuiam in Ungaria.Am cumparat de la un mos de pe piata miere de salcim.Nu era mai erftin decit in magazin ba chiar mai scump cu 60-70 eurocenti sau asa ceva dar am crezut ca iau ceva de calitate si mai bine sai dau banii direct producatorului.Tineam bine minte cit lucra tata pt. mierea cea de toate zilele.
Ajuns acasa cu mierea cumparata imi venea sa explodez de nervi cind am vazut ca mierea din borcan curgea ca si siropul.Nu spun ca nu era miere dar evea o umiditate mult peste acceptabil.Cred ca a extras numai miere necapacita.

Pina cind consumatorii acestor produse nu mor intrun numar ridicat guvernele/autoritatile nusi vor da interesul.

Vedeti de ce a trebuit sa intre si Romania in EU?18 milioane de consumatori nu este de neglijat.


D006

  Daca filmezi intr-un astfel de magazin fata autorizatie si faci filmul public te da in judecata si plangi cu vorbe de nu-ti mai trebuie sa pomenesti de miere falsa in viata ta.
  Eu nu vrea sa vand miere in Germania , eu vreau sa o vand in Romania ! dar vreau sa nu fiu concurat cu miere falsa in rafturi ! vrea sa concurez  cu producatori reali !
  Eu dau mierea poliflora acum cu 5 euro/kg  de acasa , pret foarte convenabil si fara sa mai ma chinui sa merg cu ea aiurea .
  Iti mai spun un secret : francezul daca afla ca esti roman nu va mai cumpara miere de la tine nici in ruptul capului !

Kiwi Bee

Untrun fel ai totala dreptate.
Daca poti sati vinzi toata productia de miere la 5 euro/kg e super.Nu .... e foarte super.Felicitari.

D006

  Daca in RO nu s-ar mai aduce miere din Asia si cupajata cu miere romaneasca si vanduta ca fiind produsa in tara noastra noi producatorii ne-am vinde toata mierea aici in tara. Numai ca mierea noastra pleaca in vest si romanul mananca din est . poate ca la acest moment consumatorul roman nu prea isi permite sa cumpere miere romaneasca sau a fost educat sa inghita orice fara sa-si puna intrebarea daca acel produs este original sau fals.
  Tot in aceste magazine se gaseste si miere din vest cu eticheta unde este specificat si producatorul numai ca un kg.costa  25 euro.

gore

5 Euro/Kg, nu cumva ai gresit pretul, eu nu am auzit de un astfel de pret pana acum, mai ales la poliflora. Sunt persoane particulare? sau ce? Oricum e bine ca nu stramba din nas la asa pret. Eu o dau tot de acasa cu 3,8 Euro sau 16 lei/Kg.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

  Frate la cine am vandut odata sigur vine si a doua oara si cumpara fara sa comenteze pretul . Este miere din zona de deal de la stupi care nu au coborat la camp nici la rapitza nici la floarea soarelui !
  Nu trebuie sa te miri daca mergi in  piatza din Focsani si vezi preturile !