Rasnita de zahar

Creat de bionut, Februarie 24, 2015, 05:07:08 PM

« precedentul - următorul »

bionut

Indemnat de nevoie m-am inspirat din niste clipuri de pe youtube si am facut o rasnita pentru zahar actionata de un flex. A iesit foarte bine, cel mai mult am pus 1,5 kg de zahar odata si il macina in mai putin de un minut.
Am si moara cu ciocanele, dar este mare, nu din acelea micute chinezesti, si ma complicam rau cu schimbatul sitei. Ma bucur ca am incercat asa inainte.

Rasnita de zahar

teoalbina

O descriere mai amanuntita a componentelor se poate da? Din videoclip nu prea se observa! Ce fel de bormasina se foloseste? Cutitul pentru rasnirea zaharului din ce este format? Prinderea oalei in ce se face? Macinarea zaharului este destul de fina sau grosiera ? Alte chichite etc.

teo

nu e bormasina ci e un flex

Aurel

  Din ce mi-am dat eu seama, nu prea a iesit pugra. Daca nu iese macar ca faina de grau, il vei gasi pe fundul stupului 50 %.

vioso

Frumos, bun si simplu precis face zaharul pudra deoarece are turatie foarte mare.Chiar cautam o rasnita buna de zahar dar o sa i-mi fac la fel ca tine.

bionut

E un flex, oala e prinsa in 3 suruburi de aparatoarea de la flex, cutitul e facut din platbanda de vreo 4-5 mm, sudata pe o piulita de la un alt flex. Se poate face si dintr-o singura platbanda cu gaura in mijloc si prinsa cu piulita flexului la fel ca panza de taiat.
Nu e chiar ca zaharul pudra din comert, dar ala e plin de amidon, am cumparat de cateva ori pentru prajituri si nu era dulce aproape deloc. Eu zic ca daca il dau printr-un ciurel de faina de grau nu ramane nimic in sita, deci e la fel de fin ca faina... o sa incerc maine. In orice caz, 50 la suta nu o sa il gasesc pe fundul stupului, ca e destul de fin. Nu am camera mai buna aici, ca filmam mai de aproape.
Oricum vreau sa pun pe cutit si niste bolturi in sus si poate si in jos, care sa amestece mai bine zaharul. Cred ca si niste aripioare in capetele cutitului ar fi folositoare, sudata in asa fel incat sa arunce zahrul care se strange pe mariginile cratitei inapoi spre centru.
Cred ca un flex mic ar si mai bun, parca alea au turatie mai mare. Ale mele s-au ars toate alea mici, asta mare e un Bosch profesional, il am de vreo 6-7 ani si nu i-am schimbat decat carbunii. Scule foarte bune.

La categoria "alte chichite" ar trebui sa zic cum am prins cratita in asa fel incat sa nu se roteasca. Cum am zis e prinsa cu suruburi de aparatoarea aia a flexului, iar in centru, pe ax, am folosit o teava de vreo 2 cm lungime, care permite ridicarea cutitului cu acei 2 centimetri mai sus decat s-ar prinde panza normal. Astfel cutitul nu loveste cele trei suruburi cu care e prinsa cratita. Fac niste poza mai in detaliu daca mai e nevoie de lamuriri.

Acum am si eu o intrebare, daca fac turte cu lapte praf si drojdie furajera cat timp le pot pastra?

Aurel

  Cu perseverenta cred ca vei reusi.Cand faci acele modificari la cutit, trebue sa ai in vedere sa-l echilibrezi cat mai bine altfel vei avea vibratii.Reusita ar fi garantata daca si peretele oalei ar avea aspertitati majore.Niste praguri ceva sa se contrapuna inertiei zaharului.

balasbebe

Eu am cumparat un motor de 650 de W, cu 13 000 de turatii. deocamdata il pun la naftalina, deoarece a venit primavara prin Salaj, si noi dam sirop.
Este interesant agregatul, dar este risipa de zahar, daca nu este facut pudra. Noi doar macinam zaharul si nu este suficient. Am incercat sa-l fac pudra cu un blender profesional dar nici asa nu am fost multumit. Pana este Apifonda in comert, eu nu mai mestec turte. Consider ca acel amestec care se topeste in gura este bun doar pentru albine.

bionut

Posibil sa aveti dreptate, dar pentru cateva familii nu e rentabil sa comand turte. Zaharul pudra vreau sa il folosesc pentru turte proteice, pana vine primavara ca sa dau sirop si eu. Iarna am cumparat si eu niste turte pentru hrana, am pus la toti stupii fie ca aveau nevoie fie ca nu. Ca o masura de precautie. Nici daca as face zaharul perfect pudra nu as face turte energetice din el ca uzeaza albina. Nu stiu in ce masura turtele din comert nu uzeaza albina cum li se face reclama, dar zaharul sigur o uzeaza.

vioso

Turatiile sunt la fel ,sunt care au turatia reglabila dar daca folosesti un flex mai mic si vasul va fi mai mic pt ca aparatoarea flexului e mai mica.

sorinma

 :nono: turatia este cam dubla la cele mici.e adevarat ca sunt si cu turatie reglabila dar turatia maxima la cele mari e ste undeva la jumatate la cele mici
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

teoalbina

Citat din: bionut din Februarie 24, 2015, 09:57:55 PM
E un flex, oala e prinsa in 3 suruburi de aparatoarea de la flex, cutitul e facut din platbanda de vreo 4-5 mm, sudata pe o piulita de la un alt flex. Se poate face si dintr-o singura platbanda cu gaura in mijloc si prinsa cu piulita flexului la fel ca panza de taiat...
Acum am si eu o intrebare, daca fac turte cu lapte praf si drojdie furajera cat timp le pot pastra?
De regula turtele se fac mai din timp pentru ca zaharul pudra sa se omogenizeze mai bine cu intregul continut al turtei.
Laptele praf e ceva mai sensibil.
Asta este si motivul pentru care eu am folosit anul acesta produsul Feedbee.
Domnul ing. D. Ursulescu, undeva pe forum, recomanda inlocuitorul de lapte praf pentru viteii de 0-14 zile, propunand urmatoare reteta verificata de dansul: 
   "800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea
magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus
". 

Posibil ca acest inlocuitor de lapte praf sa fie mai rezistent!

bucovineanu

Citat din: bionut din Februarie 25, 2015, 10:05:19 AM
............... dar zaharul sigur o uzeaza.
Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

bionut

Daca nu ar uza nu s-ar mai chinui nimeni cu invertirea lui. Spuneti ca daca as da la 25 decembrie sau la inceput de ianuarie turte cu zahar pudra nu ar uza albina care le-ar consuma mai mult deca daca ar primi miere sau zaharuri mai simple?

bucovineanu

Despre turte nu stiu ce sa zic, deoarece nu am dat niciodata. Nu vad de ce ar trebui date in decembrie sau inceput de ianuarie. Cat despre invertire, cel mai bine se pricep la asta albinele. Am mai spus si o mai repet inca odata ca albinele mele ierneaza in foarte mare masura pe sirop de zahar neinvertit si nu am observat ca le-ar deranja acest lucru. Mai exact la primul control din primavara la foarte putine familii e nevoie de restrangerea cuibului.