Dispozitiv pentru distantiere rame

Creat de adi-m, Decembrie 17, 2011, 10:07:54 AM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 18, 2011, 01:58:29 PM
Citat din: apivasmob din Decembrie 18, 2011, 06:55:55 AM
Este intersant eu folosesc ditantirii din plastic(detasabili) de la OVISAN ca principiu este acelasi .O remarca pentru a nu se balanganirea ramelor sa se loloseasca pe toata lungimea lor pusi deci patru pe o rama.
Mai pot fi montati patru suporti de polita cu guler zincati care au o grosime de 5 mm si o lungime de 6 mm eu ii folosesc la mobila.

Atunci e mai ieftin sa faci direct rame Manl
http://www.beekeeping.co.uk/wp-content/uploads/frames_manley1.jpg
Poate ca plasticul e mai bun, dar metalul tine rece, mai ales iarna.Nu am experimentat asa ceva, este doar o parere.
............dar depinde de la un stupar la altul.
Va salut.

NiKoN

#16
Vizionand filmele profesorului Ursu, am sesizat un sistem de distantiere rame pe care il consider foarte interesant.


Uploaded with ImageShack.us
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

Chiar am fost curios daca va sesiza cineva aceasta chestie.Discutand cu Bucovineanu, am ajuns la concluzia ca ......nu va merge..Totusi....nu cred pana nu vad.Voi echipa in acest an doi, trei stupi cu astfel de rame.

bucovineanu

Acum vreo 2 saptamani i-am facut o vizita lui Viorel, cel care fabrica stupul Ursu.Referitor la distantierele respective nici el nu era convins ca o sa mearga. Respectivele nituri trebuie scoase inainte de descapacit si montate la loc dupa extractie. Ramele de pe margini trebuie sa aiba spre peretele stupului nituri la jumatatea celorlalte si o rama de la margine trebuie sa aiba nituri pe ambele parti. In timp acele gauri se vor largi, iar pe de alta parte albinele vor propoliza in jurul niturilor si vor fi greu de scos. Sistemul e dupa acelasi principiu ca si stupul in intregime: "de ce sa facem un lucru simplu, daca se poate face complicat."

CRISTIAN71

Sunt nituri ce se folosesc la mobila pentru sustinerea politelor.

dan motu

fratilor ,de ce sa complicam lucrurile,si pe urmanici nu este chiar eficace aceste distantiere,nu mai bune sunt ramele cu umar,cine are de facut doar cu zecile de rame pe an poate sasi permita sa piarda timpul cu asa ceva dar cand ai nevoie de 1500 de bucati nustiu daca mai poti sati pirzi timpul cu asa ceva,daca mai trebuie sa le mai scoti si la axtractie atunci esti rezolvat

CRISTIAN71

Pupa parerea mea , si din punctul meu de vedere si cunoscand tehnologia prelucrari lemnului este aceeasi pierdere de timp si in cazul confectionari ramelor cu umerase , si a acelora cu nituri. Spun sincer ca mai practice sunt ramele cu umerase propi din lemn.

relutu

Evident ca cele mai bune si mai rapid de facut sun cele cu umerase.Daca ai un abrich si un circular cat de mici ar fi ele(masinile) le faci fara probleme.DAR CU MARE ATENTIE LA DEGETE.

ghimpe

acest sistem de distantiere il folosesc vecini nostri  bulgari. =))