Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

D006

Tocmai se inchide sesiunea de depunere a dosarelor pe 112 !

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele


Bee happy

e ghidul 2014 - 2020 ?? eu am sunat la un gal din zona mea si mi sa spus ca abia se lupta sa prinda fonduri pentru masura 112 ?

D006

 calatoria continua  =))  mai cauta ...  informatia valoroasa nu mai circula aiurea pe forumuri !

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  A trecut si 2014 fara fonduri europene , se pare ca nici in 2015 nu va fi mai bine . traiasca PSD in frunte cu tovarasul presedinte Ponta !

Eduard Rotaru

....era evident...stoparea proiectelor europene pentru a putea creste mai mult contributia la bugetul statului de unde se poate fura fara nici un fel de control....

elvis

au oprit orice fel de investitii in infrastructura doar ca sa aiba bani de pomeni electorale...de unde fonduri europene de unde dezvoltare sanatoasa...ne meritam soarta atata timp cat mai mult de juma de tara ii voteaza
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

thomas

Salut! Am cautat pe net de am inebunit. E adevarat, nu poti gasii usor informatii concrete. In fine, ma intereseaza corelarea dintre nr de familii de albine si coeficientul ude.
Potrivit ghidului, am nevoie de 2 ude ca sa iau fonduri.
1 ude= 1200 euro
iar 1 familie de albine =0.076 ude (potrivit coeficientului mbs).
Printr-un simplu calcul se poate vedea ca pentru a avea 2 ude din familii de albine este nevoie de 2:0.076=24 familii de albine.
Nu inteleg de ce este nevoie de un nr mult mai mare de stupi pt a accesa fonduri.
Va rog o lamurire cu link, care aveti timp, ca i-am injurat la greu pe cei care au facut site-urile APIA, MADR si sutele de balarii care vorbesc despre fondurile europene.

Mersi!

dan sebastian

Cred ca ai citit din fondurile vechi, care in dec. 2014 expira. De cele noi, nimeni nu stie multe. Acu ca s-a terminat si cu alegerea presedintelui sper sa le vina mintea si la afaceri. O sa trimita din nou circulare ca banii europeni trebuie cheltuiti cumva. Poate prindem si noi macar 0,1% din ce se da pana in 2020.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Se stie exact situatia.
Răspunsul oficial al Comisiei Europene privind proiectul PNDR 2014-2020 în linkul de mai jos:

http://www.scribd.com/doc/245510635/R%C4%83spunsul-oficial-al-Comisiei-Europene-privind-proiectul-PNDR-2014-2020

dan sebastian

Complicat pt noi. Se pare ca doar cei mari care vor sa proceseze miere sau sa faca faguri vor avea acces la acesti bani. Apicultorul mic nu are parte de nimic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Obsta.olele de natură administrativă
au fost deja intens criticate de p$rțile interesate fiind considerate a repre%enta un impediment în calea acces$rii fondurilor UE în cadrul *R 2!!6,3.
N
oul *R ofer$ dove%i limitate în direcția eforturilor de simplificare sau de reducere a acestor obstacole pentru beneficiarii noului *R acest aspect fiind semnalat 'i de evaluatorul e1,ante care a recomandat elaborarea unui plan integrat în acest sens. 4utorit$țile rom#ne trebuie s$ e1amine%e cu atenție posibilit$țile de simplificare care ar putea fi avute în vedere 'i s$ demonstre%e mai clar m$surile concrete pe care se angajea%$ s$ le aplice. =n cadrul *R se menționea%$ în mod frecvent c$ detaliile suplimentare vor fi stabilite prin cadrul național de implementare. Este necesar un ec0ilibru prudent între condițiile necesare asigur$rii unui management financiar solid 'i reali%$rii eficiente a obiectivelor *R 'i riscul ;pre%ent$rii într,o lumin$ favorabil$
"
prin ad$ugarea unor restricții sau sarcini administrative suplimentare e1cesive la nivel național. 7,au semnalat o sfer$ de aplicare sporit$ a aplicațiilor electronice (e,aplicații) asigurarea unor proiecte model 'i revi%uirea sistemelor interne de procesare 'i control la nivelul proiectelor. 4r trebui utili%ate pe scar$ mai larg$ opțiunile consolidate de costuri simplificate în conformitate cu noul cadru legislativ (în pre%ent aceast$ opțiune este  prev$%ut$ doar pentru investiții numai pentru o singur$ subm$sur$ a subprogramului tematic

dorindafi

submasurile= 6.1 / 6.3 cred ca sunt destul de clare , inca nu sa tras linie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092