Care sunt cauzele pierderilor de fam albine in CROATIA?

Creat de filip, Martie 02, 2009, 05:09:11 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Daca am pus postarea de la Drone aici nu inseamna ca vreau sa deschid un nou scandal.Totusi vi se pare putin 80 000 de familii disparute?
Si asta nu-i peste ocean ci aici in apropiere.Hai sa fim seriosi,e o problema!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Da asa este. Cand asta se intampla la doi pasi, merita sa ne interesam. Sigur sunt pe forum si banateni care stiu sarba sau croata si ar putea sa ne dea mai multe amanunte de la sursa. Mai cu seama ca si ei aveau Carnica. Nu stiu acum cat au schimbat-o cu Buckfast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Am o statistica despre Croatia din 1996-1997:
La o suprafata de 56.610 km patrati si o populatie de 4,8 milioane, erau atunci 7000 de stupari si cca 70.000 stupi. Aveau o productie de 1.400 t miere (medie 20 kg/familie). Si pretul mierii en detail e destul de mic (3,3-6,5$/kg).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: stefan1Am o statistica despre Croatia din 1996-1997:
La o suprafata de 56.610 km patrati si o populatie de 4,8 milioane, erau atunci 7000 de stupari si cca 70.000 stupi. Aveau o productie de 1.400 t miere (medie 20 kg/familie). Si pretul mierii en detail e destul de mic (3,3-6,5$/kg).
Eu nu cred ca in Euraopa ar fi pretul mai mare 3,3 - 6,5

valy_cot

Citat din: milu56
Citat din: stefan1Am o statistica despre Croatia din 1996-1997:
La o suprafata de 56.610 km patrati si o populatie de 4,8 milioane, erau atunci 7000 de stupari si cca 70.000 stupi. Aveau o productie de 1.400 t miere (medie 20 kg/familie). Si pretul mierii en detail e destul de mic (3,3-6,5$/kg).
Eu nu cred ca in Euraopa ar fi pretul mai mare 3,3 - 6,5
Daca pretul ar fi macar undeva la  mijloc in jur de 4,...$! Numai ca la noi pretul inclina sub 3,3$ si cu platile stim noi cum stam - cam la jumatate de an!
Tel 0766615731

stefan1

Era vorba de pretul borcanului de miere la piata, nu de cel cu care stuparul vinde la achizitori. Raman la parerea ca era un pret destul de mic. Dar trebuie tinut cont si ca tara (Croatia) era dupa un razboi dur cu Serbia si tara era saracita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_calinescu

Nu cred ca pretul croatilor e esential in postul acesta.
Esential e fenomenul.
Am mai spus-o de multe ori, am vazut filme filmate de fermieri francezi, am discutat cu ei. Fenomenul pesticidelor/substantelor fitosanitare asa cum pompos le intituleaza producatorii lor, au facut victime in masa in Franta acum cativa ani.
E cazul Gaucho-ului si Regentului, in primul rand.
Gata, occidentalii si-au otravit solurile, campurile sunt otravite, dupa ce ploua undeva apele din lacuri/parauri devin verzi.
Stiati ca francezii nu mananca pestii din ape dulci? Au am aflat in 2001 cand am ajuns.
Acum marii producatori industriali ai acestor otravuri penetra in Est. La noi lucrurile sunt mai lente deoarece deocamdata nu avem cooperative/loturi de zeci/sute de mii de ha de teren. Numai in astfel de cazuri otravurile devin rentabile. Deoacamdata la noi sunt suprafete imense parloaga(le-am vazut si anul acesta in concediu fiind, din Dobrogea pana in Ardeal . De-aia si apicultura la noi are un potential mare inca(floral vorbind). Veniti in Franta si discutati cu fermieri de aici sa va convingeti de ce zic. Poate cei care au fost la Apimondia anul asta pot adauga multe la ce spun.
E un fenomen grav, e o realitate.
Oricum vom trece prin acest fenomen, capitalismul industrial ne obliga, intrebarea e : ce conditii de recuperare a investitiei sunt oferite?
Sa luam un ex: Ai 200 de familii, si-ti mor 150 , ce recuperezi si de la cine? Asta-i baiul.
In vest exista diverse forme de asigurari care asigura macar o parte din investitie.
Se gandeste cineva din conducerea apiculturii de la noi la aspectele astea?

bucovineanu

La noi totul e "original". Carpim totul de azi pe maine. Guvernantii se gandesc numai la modul in care isi pot pastra scaunele. Nu exista nici o proiectie pentru macar 5 ani. In rest fiecare se descurca cum poate. Se vorbeste mult si nu se face nimic. Avem "democratie originala"

milu56