cine cunoaste?

Creat de dragos2006, Martie 10, 2010, 08:59:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

daca esti inregistrat ca apicultor pfa  si vrei sa vinzi produse apicole iti trebuie casa de  marcat? avand in vedere ca decizile sant 0lei.pe apicultuura :hi:

puiu

Comform legii orice persoana fizica autorizata are obligatia sa foloseasca o CASA DE MARCAT cumparata de la o firma de profil si inregistrata la Directia finantelor publice judeteana,chiar daca nu ai activitate. Fara activitate trebuie sa renunti la PFA,sa duci actele de infiintare la fisc.
Lipsa casei de marcat-2000 lei"premiere" de la fisc- supraveghere cat cuprinde... si tot trebuie sa o cumperi. :hi:

viorel_v2000

Citat din: puiuComform legii orice persoana fizica autorizata are obligatia sa foloseasca o CASA DE MARCAT cumparata de la o firma de profil si inregistrata la Directia finantelor publice judeteana,chiar daca nu ai activitate. Fara activitate trebuie sa renunti la PFA,sa duci actele de infiintare la fisc.
Lipsa casei de marcat-2000 lei"premiere" de la fisc- supraveghere cat cuprinde... si tot trebuie sa o cumperi. :hi:
Chiar daca nu ai vanzari cu amanuntul?
Daca vindem numai la achizitori, cu factura, mai trebuie casa de marcat? la ce bun?

D006

:hi: dar ce rost mai are daca  santem scutiti de imozit ,neplatitori de tva?doar sa vada ei cam ce chastiguri se fac apoi  ne impoziteaza?   asa aflasem si eu de la un sef de la anaf  darv credeam ca ei sant pe principiu de a fii chat mai strict  cu case de marcat.multumesc tare mult.

gore

Potrivit prevederilor Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent pentru obtinerea autorizatiei prevazute de lege si a certificatului de inregistrare in registrul comertului solicitantii trebuie sa depuna documentatia necesara la primaria din raza teritoriala in care isi au domiciliul sau resedinta.
Dupa obtinerea certificatului de inregistrare persoana fizica autorizata trebuie sa obtina stampila si ulterior sa se inregistreze la administratia financiara.
Persoana fizica autorizata pentru a inregistra operatiunile financiare trebuie sa detina:
• Registrul incasari si plati
• Facturier si chitantier
• Registrul inventar (in acesta se include obiectele
de inventar si mijloacele fixe)
• Registrul unic de control (acesta este optional)
Deci, eu sunt persoană fizică autorizată, nu m-a obligat nimeni să am casă de marcat, nu e nevoie. OBLIGATORIU este pentru agentii economici pers. juridice care fac tranzactii cu persoanele fizice, iar între persoanele juridice se foloseste numai chitantierul si factura.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

:hi: da mersi in mare avem tote cele enumerate .le stim dar de ce apicultura e neimozabila?mai imi trebuie casa de marcat daca eu vreau 10 centre pentru ami vinde mierea,trebueste 10 case de maract>?avand in vedere ca decizia de la anaf este 0 lei

balanescuadrian

dar daca am casa de marcat si vand miere catre persoane fizice, mai sunt obligat sa dau la persoane juridice? (mierea care nu o am?)...dovada ca am vandut miere tot o am!!   :rotfl:  :wink2:

blue66

orice agent comercial ,indiferent de forma de organizare daca desfasoara comert cu amanuntul trebuie sa elibereze bon fiscal.Atentie ,bonul fiscal este un act de provenienta (chiar daca este miere) si serveste si cumparatorului.Chiar daca activitatea este scutita de impozit pe venit conducerea evidentei contabile simple se duce normal,pentru ca sunt si alte impozite care se platesc :ex pe forta de munca angajata,sau pe activitatile care nu tin de domeniul apiculturii.

D006

:hi: MULTUMESC FORTE MULT ASA STIAM SI EU DAR AVEAM DUBII .MULTUMESC TARE MULT